Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tragédie Aničky Janatkové odstartovala debaty o tom, jak zajistit dětem větší bezpečnost. Radí vrchní policejní komisař.

Jak zajistit dětem bezpečí na cestě do školy a zpět?

Anička
zdroj: Oficiální zdroj Anička
aktualizováno 18.03.2011, 09:50 | 18.03.2011, 00:01 | Snídaně s Novou / doma.cz/em

Tragédie Aničky Janatkové odstartovala debaty o tom, jak zajistit dětem větší bezpečnost. Radí vrchní policejní komisař.

Vrchní komisař pražské Městské policie Rudolf Rubeš radí dětem, ale i rodičům, čemu se při cestě do školy i na cestě ze školy domů vyvarovat a s jakými riziky je třeba počítat.

 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

 

 

Za největší úskalí při cestě do školy je stále považována doprava," říká vrchní komisař pražské Městské policie Rudolf Rubeš. "Zásada je: vidět a být viděn. Vybavte děti reflexními prvky, například reflexními vestami či dokonce reflexními plyšáky," doporučuje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Psycholog: Rodiče Aničky by se neměli obviňovat

Tělo Aničky nalezeno! Jak se s tím vyrovnají její nejbližší? 

 

Co se týká ochrany dětí před kriminální činností, vrchní komisař říká: "Rodiče by měli dítěti naplánovat cestu, vybrat takovou, kde chodí více lidí, kde jsou městské kamerové systémy, případně kde je strážník na přechodu, protože ten může zakročit i v případě, že by dítě někdo obtěžoval."

 

Anketa
Chodí vaše malé dítě ze školy domů samo?
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nenechte své děti zraňovat kyberšikanou

Hrozí vašim dětem internetová šikana? RADY ODBORNÍKA

 

"Děti si vždy chtějí cestu zkracovat a rodič musí znát zkratky," doporučuje vrchní komisař. "Projít si je s nimi, sdělit jim rizika. Říci jim, že třeba opuštěná stavba není vhodná pro to, aby si tam hrály či aby se tam po škole scházely. Může tam být narkoman, aplikovat si drogu a hrozí nebezpečí, že se děti zraní o stříkačku. Ale může tam být i pachatel, vytipovat si někoho a počkat, až pak bude dítě samotné," varuje Rudolf Rubeš.

 

PODÍVEJTE SE NA DRUHÝ DÍL VIDEA:

 

 

Děti by se rozhodně měly vyvarovat opuštěných chatek, opuštěných míst. Chyba je rovněž nosit viditelně na krku klíče, tím děti jen upozorňují, že chodí domů první. Totéž platí o mobilech: nenosit je viditelně. Pachatel si dítě může vytipovat právě kvůli mobilu a následně mu ublížit.

 

Anička
(Foto: Oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Spolužáci vzpomínají na ANIČKU: Bojíme se chodit do školy!

 

Vedle reflexních pomůcek existují také alarmy pro teenagerky. V případě obtěžování se rozezní velmi hlasitá siréna. "Pro menší děti doporučuji například obyčejnou píšťalku," říká Rudolf Rubeš.

 

"Nikdy by neměly utíkat do parků či opuštěných budov, ale naopak vběhnout do obchodů, do restarací, říci tam lidem: Pomozte mi, někdo mě obtěžuje. A snad už je všeobecně známo, že by rodiče měli kontrolovat děti i u počítače. Zda se baví jen s přáteli, které skutečně znají, zda neposkytují fotografie úplně cizím lidem," uzavírá komisař.

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Andrea 07:58 27.10.2014
A mě doma všichni nadavaj že chci dcerku vodit do školy i když ji bude za 2 měsíce 10let...prostě se bojim.... jsem kvuli tomu špatná.....
DANA 15:43 03.10.2014
Jak můžou rodiče chránit své děti,když jsou v práci?od čeho je policie,jak státní tak městská co dělají,když nemají žádné výjezdy?jsou za to placeni,aby chránili.
12345 13:24 04.06.2013
Je to strašné,co víc na to říct.
Magdalena 21:18 19.03.2011
Tady psycholog nepomůže. Dost mě ty jejich teorie nadzvedly. Co zmůže nějaká psychoterapie u takové tragédie???
Vrah zničil nejen Aničku, ale i její rodiče.
Martina 19:04 18.03.2011
Zrovna včera se stala kousek od našeho domu. Omlouvám se, že to takhle musím říct, ale nějaký blbec s IQ 0 vystrašil moji sedmiletou dceru, když šla z knihovny domů. Je to prosím normální? A zrovna v tuto dobu, kdy je televize plná zpráv o mrtvé Aničce? Někteří lidé jsou opravdu odporní.
magda 09:14 18.03.2011
Já mám dvě vnoučata 7 a 9let.hrozně se o ně bojím,když toto slyším a vidím.Soucítím s rodiči,je to asi pro ně hrozné.nedovedu si představit identifikaci těla rodiči.Hrůza do smrti.Přesto od začátku této tragedie nemohu pochopit,proč matka která byla doma,nešla pro holčičku a protože můj syn žije blízko a jedna pražská vnučka,chodí do stejné školy,tak se tam povídalo,že dívenka touto trasou chodila i když ostatní děti tudy nechodily.Nevím jestli je to opravdu tak,ale napovídá tomu ,že se s kamarádkami které bylí v blízkosti rozloučila a šla sama touto bohužel nehostinou částí Troje.Je-li to tak tak rodiče budou trpět do smrti o to více.I tak je mi jich hrozně líto,někteří rodiče s touto možností nekalkulují.Přeji vrahovi doživotí,nejlépe trest smrti,je mi líto, že byl zrušen v takovémto případě bych byla pro a líto by mi to nebylo.Je to zvrhlý člověk.I nevinný člověk by se tak nechoval,byl by rozrušen z jak ohavného činu je podezírán.