Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Znamená nevěra konec vztahu? Jak k ní přistupovat a jak ji definovat? To vše prozradil doktor Petr Šmolka.

Jediný lék na nevěru? Prozradil ho psycholog Šmolka!

Vložit video na:

aktualizováno 19.11.2012, 00:00 | 19.11.2012, 00:00 | doma.cz/em

Znamená nevěra konec vztahu? Jak k ní přistupovat a jak ji definovat? To vše prozradil doktor Petr Šmolka.

Rodinný a manželský poradce, asi nejznámější u nás, prozradil,  proč vlastně jsou lidé nevěrní a zda je nevěry víc, nebo míň než dřív.

 

"Museli byste se ptát jinak: proč jsou někteří lidé nevěrní, jsou i tací, kteří nevěrní nejsou," řekl úvodem známý a oblíbený odborník. "Nevěrníků je stále zhruba stejně a Češi jsou v tomhle ohledu velmi čiperný národ." Oproti  dřívějšku je ale podle Petra Šmolky jeden rozdíl. Víc nevěr praskne, protože málokterý poštovní holub byl tak hloupý, aby psaníčko odnesl manželce místo milence - kdežto dnes to esemesky kvůli roztržitosti jejich odesilatelů bohužel dělávají.

 

 

Mužské a ženské nevěry jsou co do počtu zhruba vyrovnané. "Je tu jediný rozdíl, muži mají tendenci se předvádět, přehánět, vymýšlejí si tunu zážitků, ženy jsou rezervovanější a spíš si uberou. Když máte relativně často nevěru typu: ženatý muž, nezadané děvče, děvče to nevnímá jako nevěru - ona přece nevěrná není," vysvětluje psycholog.  "Je to přece jen daleko častěji varianta než vdaná žena a pubescent."

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Úchvatný sex s učitelem matematiky

VÁŠ PŘÍBĚH: Horší než milenka je těhotná milenka

VÁŠ PŘÍBĚH: Táta je na stará kolena mámě nevěrný!

 

 

Petr Šmolka se odedávna pokoušel o definici nevěry, ale jak sám tvrdí, je to těžké, každý subjekt má vnímání nevěry postavené jinak. Je nevěra dokonaný pohlavní akt, nebo jen dopisování či dokonce pouhá myšlenka? Podle psychologa je to takové chování vůči partnerovi, které by mohlo být pro legálního partnera emočně zraňující, do toho se schová jak pohlavní styk, tak flirt a další.

 

Je nevěra konec manželství, nebo naopak jeho záchrana? "První věc je pokusit se na to nepřijít," radí Petr Šmolka. "Lidé pak mají potřebu to s partnerem probírat, což je cesta do pekel, to si nevysvětlíte. Někdy je lepší vědět a nedat to najevo. Nic nezkazíte, budete-li nevěrníkovi vzácnější, uděláte-li si svůj program, nebudete nic vyčítat a rodinný provoz bude dál fungovat. A vy tiše doufat, že to nevěrného partnera přejde..."

 

 

Ale u úporné nevěry, kdy hrozí, že se vztah rozpadne, se nabízí alternativa: rozvod na zkoušku. Spočívá v tom, říci protějšku:  Pojď si na 4 nebo 5 měsíců zkusit, jak by to vypadalo po rozvodu. Já budu bydlet doma s dětmi, ty někde jinde. "Miláček odchází k milence a zjistí, že mu chybí jeho křeslo, děti, ale kupodivu i partnerka, tady se 8 z 10 nevěrníků vrací," nabízí zkušený psycholog něco jako lék na nevěru.

 

Ve výjimečných případech může nevěra zkomírající vztajh oživit, až na kraji propasti si uvědomíte, že byste o druhého neradi přišli.

 

 

Zajímavá je rovněž otázka: kdo přistupuje k odhalené něvěře lépe: muži, nebo ženy? "Muži ke své škodě mají tendenci situaci rychle a razanrtně řešit, ale uchylují se k cestám, které jsou slepé," vysvětuje Petr Šmolka. "Jdou do agresí, nebo škemrají, prosí, zahrnují dárky - měli by raději zachovat dekorum, chovat se se zdvořilým odstupem a doufat, že to přejde, hlavní roli hraje vždycky čas," uzavírá odborník.

 

 
17 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Simona 12:33 07.03.2019
Nevěru bych odpustila, ale s člověkem, který se jí dopustil, bych žít nemohla. Pokud by si nějaká žena oblékla moje kalhotky, po čase mi je vrátila, taky bych je už nikdy nevzala na sebe. Nehledě na to, že bych byla ráda, že se to stalo. Aspoň bych měla jasno. Pokud mě opravdu hluboce miluje, nepodvede. Pokud to udělá, nestojí mi za to s ním ztrácet čas. Měla bych ho dál ráda jako kamaráda, ale dál ať si to užijejiná.
Eman 22:47 18.09.2018
Ach jo, to se mu to kecá v osmdesáti.
Jana 07:38 30.05.2018
Nevěru bych mu nikdy neodpustila.Nikdy bych mu uz nemohla verit. U nevery nejde jen o sex.Nechci, aby mi pak necim nakazil.Co si pak na nem vemu, kdyz bych kvuli nemu treba mela nejakou nemoc? Nikdy, proste nikdy.At si jde, kdyz chce. Kdyz chce byt nekdo neverny, tak je. Ale kdyz se chce vratit, tak smula. Druhy sance u tohohle bych nedala.Radsi bych si nasla nekoho jinyho, slusnyho.