Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Je jedno, zda dítě porodíte, vyvdáte nebo adoptujete – stáváte se jeho matkou, a tou budete až do konce jeho života. Nic už nebude stejné jako dříve. Jste na takovou zodpovědnost připravená? A nad čím se musíte zamyslet, než tuto zásadní životní z...

Jste připravená stát se matkou?

Děti a rodiče
zdroj: Thinkstockphotos Děti a rodiče
aktualizováno 10.02.2016, 16:01 | 10.02.2016, 16:01 | mkr

Je jedno, zda dítě porodíte, vyvdáte nebo adoptujete – stáváte se jeho matkou, a tou budete až do konce jeho života. Nic už nebude stejné jako dříve. Jste na takovou zodpovědnost připravená? A nad čím se musíte zamyslet, než tuto zásadní životní změnu podstoupíte?

Předem je důležité si ujasnit, z jakého důvodu dítě chcete. Rozhodně by to nemělo být proto, že potřebujete lásku nebo si myslíte, že to urovná váš problém ve vztahu. Spousta žen má dojem, že jim dítě pomůže udržet si partnera, který chce ze vztahu odejít. Časté také je, že žena si nepřijde na dítě připravená, ale partner už jej chce, tak se mu podvolí. Toto rozhodně nejsou relevantní důvody. Dítě byste měla chtít především vy sama a neměl by vás do toho nikdo nutit.


Je potřeba také zvážit, nakolik je váš vztah stabilní. Během první roku dítěte projde každý vztah těžkou zkouškou. 24hodinová péče o potomka, minimum spánku, větší finanční zátěž a méně času jeden na druhého... Upřímně se zamyslete, zda je váš současný partner ten pravý. Nezapomeňte také, že dítě bude mít z části jeho geny. Chcete s ním zůstat? Věříte, že vás neopustí? A pokud by vás z jakéhokoliv důvodu opustil, můžete se spolehnout, že vás nenechá na ulici a pomůže vám se o dítě postarat?

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mateřská láska versus luxusní kýč aneb nejdražší dětské pokoje celebrit
Ženy rodí čím dál později: Kdy už je žena na dítě opravdu stará?
Jak skloubit mateřství s prací, a nezbláznit se z toho


Čímž se dostáváme k dalšímu důležitému faktoru – finančnímu zajištění. Péče o dítě je opravdu nákladná. V těhotenství vás budou spoustu peněz stát různá vyšetření nebo vitaminy, výbava pro dítě také není zadarmo. Nespoléhejte na příspěvky od státu, většina z nich je jednorázová, a navíc v žádném případě nepokryjí veškeré náklady na dítě. Pokud dokážete sotva uživit sebe a partnera, je lepší rodičovství odložit do doby, než si budete jistí, že byste ještě jeden hladový krk uživili...

 

Jste připravena vzdát se věcí, které máte ráda, a dát přednost štěstí dítěte před štěstím svým? Protože minimálně po dobu těhotenství bude potřeba, abyste se vzdala alkoholu, cigaret a vlastně většiny věcí, které možná máte ráda, ale jsou pro vás škodlivé a ještě škodlivější jsou pro plod, který roste ve vašem těle. Až se dítě narodí, bude potřebovat veškerou vaši pozornost, takže na několik let dopředu klesne váš počet návštěv diskoték, kina, divadel a vlastně většiny kulturních akcí. Pokud se potřebujete zamyslet nad odpovědí na otázku, zda nechat kojence doma s chůvou a jít na akci, nebo s ním zůstat, je asi odpověď, zda jste připravená stát se matkou, jasná...

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Kolik stojí péče během těhotenství a základní výbava pro miminko?
Špatná strava v raném těhotenství snižuje intelekt dítěte
Úzkosti a strachy v těhotenství. Jak s nimi bojovat?


Vzhledem k tomu, kolik takové dítě stojí, možná budete také muset řešit, zda si pořídíte nový DVD-přehrávač nebo nové boty pro vašeho potomka. A nebojte, s tím, jak dítě poroste, se bude finanční zátěž jenom zvětšovat! Kromě jídla to začnou být i sofistikovanější hračky, učebnice, kapesné, peníze na školní výlety... Je tedy potřeba se zamyslet, zda si jste vědoma toho, kolik péče, času a peněz takové dítě stojí.

 


Nezapomeňte, že spolu s tím malým pokladem nedostanete žádný návod, jak se o něj starat. Dokážete si najít veškeré relevantní informace? Víte třeba, od jakého roku můžete své dítě krmit pevnou stravou, kdy může začít jíst oříšky a kdy maso? Veškeré tyto informace je potřeba zjistit ještě před tím, než se dítě narodí! Neexistuje žádná metoda pokus – omyl! Naštěstí je v současné době spousta relevantních informací dostupná na internetu. Bude to však vyžadovat velkou přípravu. Jste ochotná se tomu věnovat?

 

Kdy jste se vy začala cítit připravená na ditě? Něbo co vás nejvíce brzdí v tom, si ho pořídit? Těšíme se na vaše názory v diskuzi pod článkem.
 

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře