Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Narození dětí přináší rodičům kromě velké radosti také velké výdaje. Jaké zatížení rozpočtu mohou očekávat během těhotenství a bezprostředně po narození dítěte?

Kolik stojí péče během těhotenství a základní výbava pro miminko?

Rodina
zdroj: Thinkstockphotos Rodina
aktualizováno 21.05.2014, 12:25 | 20.05.2014, 10:06 | Doma.cz/trm

Narození dětí přináší rodičům kromě velké radosti také velké výdaje. Jaké zatížení rozpočtu mohou očekávat během těhotenství a bezprostředně po narození dítěte?

Co všechno si budoucí maminky pořizují a kolik přesně je péče a výbava pro děti stojí? To zjišťoval internetový průzkum společnosti Cord Blood Center, do kterého se s vyčíslením nákladů dle vlastní zkušenosti zapojilo téměř 500 maminek.

 

Průzkum se věnoval pouze jednorázovým výdajům za péči a výbavu, které rodiče zaplatí před tím, než se první potomek narodí a potom do prvního roku jeho života. Zvýšení rodinných nákladů je potřeba očekávat také v pravidelných měsíčních výdajích za dokrmování, pleny, dětskou kosmetiku, dětské léky a očkování a jiné úkony spojené s každodenní péčí o miminko.

 

Z výzkumu vyplývá, že téměř celý průměrný měsíční plat v České republice věnují budoucí rodiče na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Za lékařské vyšetření před porodem, za cvičení pro těhotné, těhotenské oblečení, 3D ultrazvuk, zasmluvnění porodníka, epidurální anestezii a příplatek za nadstandartní pokoj zaplatí mladá rodina průměrně 21 963 Kč. Někteří rodiče uvažují také odběru pupečníkové krve či tkáně, za jejíž odběr a roční uskladnění zaplatí rodiče například právě u společnosti Cord Blood Center 12.900 Kč (cena je nižší než jinde díky sponzorským příspěvkům). Pupečníková krev se uchovává pro případ léčby hematologických a onkologických onemocnění samotného dítěte, ale i jeho příbuzných. Kmenové buňky, které lékaři z pupečníkové krve získávají,slouží také k výzkumu jejich využití v regenerativní medicíně při léčbě dětské mozkové obrny či autismu.


Téměř násobně větší výdaj znamená pro rodinnou peněženku výbava pro miminko, která taktéž musí být z větší části nachystána ještě před porodem. Tvoří ji přebalovací pultík (průměrná cena uváděná v průzkumu: 2 370 Kč), dětská postýlka (3 450 Kč), cestovní postýlka (3 320 Kč), monitor dechu (3 120 Kč), dětská vanička (498 Kč), taška, vak nebo šátek na nošení dítěte (2 930 Kč), sedačka do auta (1 933 Kč). Nejnákladnějším jednorázovým úkonem je podle výzkumu společnosti Cord Blood Center úprava bytu - příprava dětského pokoje nebo koutku pro dítě, do které rodiče investují průměrně 13 485 Kč. Další výrazný výdaj putuje do prodejny kočárků, kde rodiče utratí průměrně 10 012 Kč za hluboký kočárek, následně je ještě nutné počítat s částkou na sportovní kočárek nebo golfky, které rodiče pořizují průměrně za 2 650 Kč.

 

Dětská výbavička pro děti v prvním roce, tedy průměrná částka vydaná za základní sady oblečení, činí zhruba 5 900 Kč. Je potřeba si pořídit také dětskou židličku (1 682 Kč), dudlíky a chrastítka (1 050 Kč), osušky, deky a zavinovačky (2 960 Kč) a pomůcky spojené s krmením: lahvičky na pití, odsávačka na mléko spolu se zásobníky, sterilizátor na lahvičky a dudlíky, ohřívač láhví. To vše průměrně za 3 659 Kč. Některé rodiny investují i do chodítka (1030 Kč). Potřeby pro maminky jako podprsenky na kojení (980 Kč) či odborná literatura za 1 348 Kč už jsou v celkovém součtu spíše drobnostmi.

 

Při součtu všech průměrných jednorázových nákladů se celková cifra za dítě během jeho prvního roku života blíží 90 000 Kč, přesně je to 83 340 Kč. A to bez pravidelných měsíčních výdajů.

 

Výše pravidelných nákladů vyšla takto: za pleny zaplatí rodiče průměrně 1100 Kč měsíčně, za potraviny 1000 Kč, kosmetika a drogerie vyjde na 1000 Kč, oblečení a hračky mimo základní výbavu 500 Kč a náklady na léky a lékaře 100 Kč za měsíc. Celkem tak za rok utratí rodiče dalších 44 000 Kč, dohromady s jednorázovými výdaji dosáhne výsledná suma 128 740 Kč.

 

Kolik stojí porod a dítě?
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Adéla Banášová o loňském potratu: Miminko samo ví, kdy na svět

Těhotná Dvořáková už ví, co čeká: Bude to kluk

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petra 19:09 28.02.2018
Moc hezky napsaný článek. Díky moc. No joo. Co si ale budem povídat. Pořídit si miminko je v dnešní době čím dál víc dražší. Já teda naštěstí neměla až takový problém se sháněním věcí pro miminko. Mnohem horší to bylo s těhotenským oblečením. Zkoušela jsem různé kamenné obchody a nic. Nakonec jsem ale vše nakoupila na https://www.happymum.cz/ a vše mi vydrželo bez problému až do porodu. :)
Jan 01:40 31.05.2014
Prosím upřímnou odpověď ohledně nákladů spojených s těhotenstvím pouze pro potřeby ženy. Bez všech výdajů pro potřeby dítěte, které jsou zde opravdu přemrštěny. děkuji
blanik 17:05 28.05.2014
No teeeda... Mám tříletého syna a když vidím, kolik nepotřebných věcí kupujou nastávající rodiče, tak mi z toho jde hlava kolem... My jsme veškeré vybavení pořídli max. do 5 tisíc :) jediný, co leze do peněz, jsou plíny a sunar, to jo.
Markéta 16:46 23.05.2014
Tak tyhle ceny jsou ale pro ty co do toho investovat chtějí tolik....postýlka za 3tis a šátek za 2tisíce atd...jsou velmi přemrštěné ceny, obyčejná rodina s obyčejným příjmem by na to nikdy neměla, stejně tak je nesmysl platit za těhotenství...jaké vyšetření se platí?? pouze to co nastávající maminky chtějí nad rámec klasických povinných vyšetření...kurzy, kosmetika a oblečení se krásně vejde do nějakých 6 tisíc, 3d ultrazvuk cca 1 tisíc....první rok mimča je samozřejmě něco jiného, to je finančně náročné to nikdo nepopírá...já sama čekám druhé dítko, dopřávám si dost a těchto sum které se tady uvádějí jsem nikdy nedosáhla.
děda 23:48 21.05.2014
Ani jsem netušil, kolik nás před 40 lety naše dvě dcery stály. To i po zredukování cen.
velu 21:25 21.05.2014
No, za plenky a výživu jsem tedy hradila mnohem víc. A oblečky bych tedy za 5000 pořídit nezvládla.Tak vysly možná první 3 měsíce.Ale pokoj a tohle jistila ikea :) Takze postylka a pult vysly fajn.A za jednorázové pleny děkuji bohu, Machat to někde a co z toho....dítě se pomalu nenarve do kalhot a prdelku leda spocenou .....s porodnym souhlasil, bud všichni nebo nikdo....ale nepracujici se chudinky nemohou starat....tak v tom případě bych ji místo dávek, dávala antikoncepci :D
m.a.ky 16:05 21.05.2014
no nevím, čekáme mimčo,ale v dnešní době bazárků atd si myslím,že pokud nemáte 20tis na kočár,není to ani potřeba... máme krásný (podotýkám Švédské výroby -takže i kvalitní) po jednom dítěti za 6 000... sady oblečení koupíte i pěkné na internetu,dítě z toho rychle vyroste a některé oblečky mě stály cca 50kč z "druhé ruky".... samozřejmě mám i nové, ale nechápu,kde přišli k takové pořizovací sumě...OK,pokud ty peníze mám,tak kam jinam je investovat, ale kdyby to bylo takhle,tak naše republika už dávno vymřela...a že někdo potřebuje houpací koš,lehátko,přebalovací pult atd...to se dá zvládat i bez těchto věcí..
Iva 15:52 21.05.2014
Je mi přes padesát, vychovala jsem tři děti a taky nechápu, co by to muselo být za kosmetiku,aby měsíčně stála 1000 Kč. Dítě potřebuje mýdlo, šampon, olej, vatu na čištění oušek, mastičku na zadeček. To nemůže stát měsíčně 1000 Kč ani při dnešních cenách. Litr kvalitního čistého oleje stojí v lékárně něco přes 200 Kč a je mnohem kvalitnější než dětský parfémovaný olej z drogerie. Různé vlhčené ubrousky jsou zbytečné, takže tu tisícovku může utratit jenom ten, kdo nad nákupy nepřemýšlí a kupuje v těch nejluxusnějších prodejnách podle hesla čím dražší, tím lepší.
To jsou bláboly ... 14:13 21.05.2014
bez všech těch předporodních blbostí se lze obejít a rodit zdarma na zdravotní pojišťovnu, pokud jde o vybavení - asi jste nikdy neslyšeli slovo bazar. Jediné, co je nutné mít nové jsou pleny a neopruzujte s jednorázovkama. Látkové jsou pro dítě lepší a pro přírodu ekologičtější, a vyjdou několikanásobně levněji. Problém je Sunar, pokud matka nekojí ... ta cena je děsivá. Ale výbavu pro děcko lze pořídit mnohonásobně levněji, než se tady píše.
Irena 09:16 21.05.2014
Je zarážející jak se tady vyčíslují náklady na potřebu dítěte. Je mi 62 let, mám 3 děti, ale nikdy jsem žádné vyčíslování nákladů na jejich potřeby a spotřeby nedělala. Já děti chtěla a jsem ráda, že jsou zdraví a mají rodinu. Pravda můžete říci za vašich časů. ale vzhledem k tomu, že v médiích celých 25 let tyto léta jen pomlouvají a jak to bylo vše špatné tak se divím, že dnes, kdy je vše dokonalé a super (nezaměstnanost, drogy, vysoká kriminalita, bezcennost lidského života, špatné sociální zabezpečení, špatné mezilidské vztahy aj. ) si stěžujete na vysoké náklady při pořizování dětí, což je základ státu pro zabezpečení starší generace, naše rodiče pracovali na své rodiče a naše děti by měli pracovat na své.
1 2