Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Proti příjmení se můžete bouřit - ale to je tak všechno, co proti němu můžete dělat. Je lepší naučit se mít ho rád - ať už jste Vopička, Sádlo nebo Skočdopole.

ZADEK, HAMPEJZ, VOLOPICH. Znáte další legrační příjmení?

Smích
zdroj: Thinkstockphotos Smích
aktualizováno 23.11.2012, 16:17 | 23.11.2012, 15:17 | doma.cz/em

Proti příjmení se můžete bouřit - ale to je tak všechno, co proti němu můžete dělat. Je lepší naučit se mít ho rád - ať už jste Vopička, Sádlo nebo Skočdopole.

Příjmení se, stejně jako obličeje, zpravidla nezbavíte. Muži nikdy a ženy až sňatkem, což může být cesta do pekel, jmenuje-li se váš vyvolený například Volopich. Těch se vyskytuje v naší  krásné vlasti celkem 10, zatímco majitelek příjmení Volopichová je o čtyři více.

 

Při eventuelním sňatku s občanem Volopichem může zvítězit i varianta ponechat si své příjmení, jako to učinila známá slovenská modelka Andrea Verešová. Jejich společná dcera se už ovšem, jak to tak bývá, jmenuje po tatínkovi: Volopichová. Opatřit toto netradiční příjmení přehnaně romantickým křestním jménem je diskutabilní. V tomto případě je lepší volit strohé jméno typu Jana, Jitka, Eva a tak podobně. Vanessu nelze doporučit, stejně jako Rosalindu, Cecílii či Kleopatru.

 

 

Máte pocit, že vaše příjmení patří mezi legrační? Berete to sportovně, jste na ně pyšný, či se tím trápíte? Případně znáte někoho se zajímavým či kuriózním příjmením? Těšíme se na vaše postřehy na adrese redakce@doma.cz. Nezapomeňte na heslo PŘÍJMENÍ.

 

Majitelé relativně originálních či více méně komických příjmení se shodují na tom, že po fázi odmítání (puberta) se s příjmením nejenže smíří, ale často jsou na ně paradoxně hrdí a chlubí se jím. A někdy je to velice těžké.  Například jmenujete-li se Zadek, těch je v naší republice 14, a počet Zadkových nepřekvapí - také 14. Jedná se zřejmě o nesmírně spořádané rodinné klany.

 

Traduje se historka, kdy se představoval poručík Zadek jinému pánovi, řekl: "Dobrý den, já jsem poručík Zadek," a odpověď zněla: "Těší mě, Lízal." A právě jeden z majitelů příjmení Lízal nám o sobě pyšně a ochotně vyprávěl: "V pubertě jsem měl se svým příjmením trochu problém, pak už to bylo v pohodě. No a dostal jsem se s ním do rádia. A pozor: díky němu jsem odmaturoval. Řekl jsem, že bratři Mrštíkové byli lháři, protože Vávra a Maryša, za svobodna Lízalová, měli šťastné manželství!"

 

 

Traduje se i další historka, kdy majiteli příjmení Lilo údajně často zvoníval telefon, a když zvedl sluchátko a představil se: "Lilo," na druhém konci drátu se ozvalo: "Ale jděte! Tady u nás ani nekáplo!"

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Byla jsem těhotná a nemocná, on mi utekl se sekretářkou

VÁŠ PŘÍBĚH: Žárlivec mi zakázal nosit sukni

VÁŠ PŘÍBĚH: Úchvatný sex s učitelem matematiky

 

Hrozivě působí, zvolíte-li k určitému příjmení zcela nevhodné jméno, například Vít Rus, Tomáš Pytlík, Prokop Buben, Tomáš Fuk, Tomáš Marný, Jaroslav Malý či Petr Klíč. Originálně zní také složité skutečné jméno Panajota Školníková-Cvičková. Nevymyšlená je rovněž existence dvou pohřebních služeb v Českém Brodě: Žížala a Kos. Tamní obyvatelé na toto téma nikdy nepřestanou žertovat, nikdy je to neomrzí. Rovněž dát chlapci s příjmením Punčocha křestní jméno René není právě promyšlený čin.

 

 

A na závěr trocha čísel: majitelů příjmení Kakáč je 123, z toho 93 v Blansku. Hampejzů je 7, dam s příjmení Hampejzová 5. Jebavých 303, Šukalů 19, majitelů příjmení Vítámvás 113, majitelů příjmení Urvinitka 7 a velkám unikátem je Dobrman - je jen jeden, stejně jako Dobrmanová. I tady může být oříškem přiřadit vhodné křestní jméno. Co takhle Isabela Dobrmanová? 

 

Tabulka četnosti legračních příjmení

 
39 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

n.prenosilova 12:21 24.06.2018
nebo bylo taky dobrý, když táta volal jedné paní, která se jmenovala Píčová. opravdu bylo blbý jí volat
Josh 12:54 15.11.2017
Dobrý taky bylo, když jsem dělal na Městském úřadě v Jilemnici... Na ceduli u dveří do naší společné kanceláře stálo: ing. Václav Myslivec, myslivost. a Jan Hrdlička, ochrana přírody a krajiny.
Josh 12:49 15.11.2017
Jak přežil dětství a střední pan Mrtka nevím, ale pokud je mi známo, dělá pořád taxikáře ve Špindlu... jeho auto se jménem jsem si musel prostě vyfotit :-D
Martin 20:11 24.11.2016
Velmi by mě zajímalo, jak přežil dětství a střední pan Mrtka.
Renatica 17:41 18.04.2016
Měla jsem kamarádku,jmenovala se Anička.pracovaly jsme spolu,chodila s klukem,jmenoval se Jirka.Jednou ji volal do práce,kolegyně telefon zvedla a na druhé straně se ozvalo,dobrý den u telefonu Láska,než mohl říct něco dalšího odpovedela slovy ,tady radost a položila to.To se několikrát opakovalo,než jsme zjistily,ze je to Aniččin Jirka.Prijmenim byl Láska.
Petr 22:02 25.03.2016
Kdysi jsme měli v práci Rohlíka a Máslo. Bohužel se nám je nepodařilo dostat do stejné budovy, natož do společné kanceláře.
S mým synem chodí do školy Lukáš Šustr. Jeho rodiče asi moc s výběrem jména nepřemýšleli. Ale spolužáci už v páté třídě objevili přesmyčku a říkají mu tak.
Píchal 19:06 22.03.2016
U nás v práci to bylo jak ve voliéře. V našem oddělení jsme měli Strnada, Kosa, Drozda, Vránu a šéf byl Lapal. Jednou se stala příhoda, jak z pořadu To nevymyslíš. Volal klient, chtěl p.Kosa, ten nebyl přítomen, zastupoval ho Vrána, který ho odkázal na Strnada. Klient si myslel, že si z něj dělají legraci a tak chtěl šéfa. Když ten se představil "Lapal", klient jen zařval "pochytejte si ty ptáky" a zavěsil.
Jana 12:18 22.03.2016
Před lety jsem pracovala v zaměstnání, kde jsem zpracovávala žádosti klientů. Tam jsem se taky setkávala se zajímavými jmény. V paměti mi utkvěl např. pak Ježíšek nebo pak Poňuchálek.
Marek 23:08 15.11.2015
V bývalém zaměstnání jsem narazil na jednoho,který se jmenoval Harant, ale mimo zaměstnání jsem narazil na příjmení Dědek,Babička,Vrba,Smrž,
Kobylak,Šmejkal,Semrád,Dítě,Dort,Vrcula.
Hanka 09:04 07.05.2015
Na střední zěmědělské škole mne učila učitelka Vozihnojová
1 2 3