Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak probíhal za socialismu Mezinárodní den žen, který se slavil 8. března? Ženy dostaly povadlý karafiát, muži se opili jako dogy.

MDŽ: Humorný den v životě socialistické ženy

Retro foto: socialismus
zdroj: Oficiální zdroj Retro foto: socialismus
aktualizováno 08.03.2012, 09:48 | 08.03.2012, 00:00 | doma.cz/em

Jak probíhal za socialismu Mezinárodní den žen, který se slavil 8. března? Ženy dostaly povadlý karafiát, muži se opili jako dogy.

Ženy za socialismu neměly lehký život: pracovaly v zaměstnání, po práci stály fronty na základní potraviny, poté utíkaly pro děti do školek a družin a závěrem se pokusily udělat z potravin, které se jim podařilo ve frontách vybojovat, socialistickou večeři (párek s hořčicí, chléb, v lepším případě salám gothaj s cibulí, chléb, v úplně nejlepším případě guláš z masa nejasného původu, chléb).

 

Od tehdejší společnosti však dostaly ženy nezapomenutelný dárek: Mezinárodní den žen. Původem to nebyl komunistický vynález, jeho prvopočátky spadají už do roku 1907, ale komunisté oblékli tomuto svátku nezapomenutelný kabátek.

 

 

Například Marii Vomáčkové z Kladna bylo 8. března roku 1983 třicet čtyři let a se svým manželem Karlem vychovávala pětiletého Karlíka a třináctiletou Haničku. Onoho zataženého březnového rána mazala celé rodině k snídani chleby se sádlem a vařila horké kakao z Tuzexu. Karlíka vypravovala do školky, Haničce a manželovi připravovala dopolední svačinu (chléb s paštikou zn. Májka, jablko).

 

"A Karle, né aby ses vožral!" zavolala na manžela, který už mizel ve dveřích. Pracoval v kovárnách Poldi SONP Kladno. "No dovol, Mařka!" urazil se a práskl dveřmi. Bylo však skutečně smutnou tradicí, že o svátek žen se všichni muži opili, a tak způsobili ženám, které se v ten den měly radovat, paradoxně jen starosti.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Rtěnka na zrcadle prozradila nevěru

Seznam tajemství, která váš partner nemusí vědět

VÁŠ PŘÍBĚH: Tchyně opatřila mému muži milenku!

 

Zatímco psala Mariina dcera Hanička ve škole na tabuli tehdy oblíbenou veršovánku: MDŽ je svátek klidu, nezkoušejte naši třídu, a spolužák Vorvaň se jí při tom vytrvale pokoušel nadzvednout sukýnku svátečních puntíkovaných šatů, Marie opouštěla svou kancelář v Poldi SONP Kladno a spěchala tam, kam pospíchaly všechny ženy: do kulturně společenské místnosti.

 

PSALI JSME:

 

K MDŽ patří romantické filmy o lásce: na voyo.cz

 

Ženy usedly za dlouhé stoly ozdobené vázičkami s umělými sedmikráskami a pionýři jim zazpívali srdcervoucí píseň mladých úderníků, kteří se loučí s matkami a odcházejí na Sibiř budovat ropovod: "Nashledáánou, mámo, víru měj, když se loučím, póólibek mi dej..." Píseň byla smutná, ženy si potají utíraly oči.

 

 

Projev vysoce postaveného podnikového soudruha trval padesát dva minut, následovalo občerstvení v podobě turecké kávy a staršího žloutkového věnečku. Došlo i na dary, každá z žen dostala zvadlý karafiát a kostkovanou utěrku s ručně vyšitým nápisem: Poldi SONP Kladno. Požívání alkoholu bylo v podniku přísně zakázáno, ale požívali ho všichni. Býval v zásuvkách psacích stolů, ve skříních za šanony, dokonce i ve vysokých botách.

 

V kantýně se pak k obědu podávalo slavnostní jídlo, řízek s bramborovým salátem. V podnikovém rozhlase hráli soudružkám k svátku, zpíval Waldemar Matuška song Holky, já mám všechny rád. Již v tu dobu se někteří soudruzi podezřele motali - oslavovali Mezinárodní den žen už od rána. Jak budou asi vypadat večer - říkala si s obavami Marie. V 15. 30 takzvaně padla a ženy utíkaly do mlékárny, do pekárny, do masny, do drogerie, do kovomatu, do čistírny a do školky.

 

Marie dělala k večeři chleby s drožďovou pomazánkou, kontrolovala Haničce úkol z českého jazyka a dohlížela na Karlíka, aby se vykoupal. Před spaním mu četla pohádku, to už začínal v televizi hlavní pořad: MDŽ ve spřátelených socialistických zemích.

 

 

Zpíval zpěvák z Bulharské lidové republiky. Marie už byla utahaná jako pes, ani nešla na podnikovou večerní veselici k MDŽ. Měla nepěkné vzpomínky z loňska, kdy ji soudruzi kolegové chtěli dát do tomboly mezi lahev výčepní lihoviny a vepřovou hlavu.

 

V deset hodin zavřela televizor, čímž umlčela zpěváka z Maďarské lidové republiky, a dala se do žehlení. V půl dvanácté, když žehlila předposlední košili, se pokoušel trefit klíčem do zámku její manžel Karel, opilý namol. Neposlušným jazykem se pokusil Marii poblahopřát a podal jí karafiát, ale pouze stonek - květ někde ztratil.

 
26 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Dana 12:40 08.03.2014
Ten článek to je ale blábol. Na MDŽ jsme se všechny ženy těšily, dostaly jsme dárek a ani jednou jsem nedostala karafiát, ale květinu v květináči, voňavý hyacint apod. V restauraci jsme dostaly dobrou večeři pobavily jsme se a NIKDO z přítomných mužů se neopil ani manžel nepřišel domů opilý. Jsou to hezké vzpomínky.
Oblečení bylo kvalitní, teď když si něco koupím za normální cenu tak to dlouho nevydrží. A jídla bylo dost! Měla jsem ráda kubánské pomeranče, které byly plné šťávy, teď už je nikde nevidím. Za nemocnici se už neplatí, ale musela jsem v lékárně koupit infuze, které mi v nemocnici píchali přes 260 Kč a asi400 Kč za injekce, kromě běžných léků, které kupuji. Tohle za socialismu nepamatuji. Ale pamatuji, že když měl někdo cukrovku, dostával z Městského úřadu příspěvek na dietu, která je dražší než normální strava.
Soňa 10:57 08.03.2014
A že nevidím jméno autora! Nejspíš je to typický představitel zmiňovaného Karla :-) :-). A pokud náhodou nepije, tak teda lže stoprocentně. A ještě si to dovolí veřejně. Kde má svého nadřízeného, jaktože ho za takový nepravdivý paskvil nevyhodil? Měl by se stydět. Takhle lhát v článku lidem a překrucovat dějiny. Marta asi zažila v rodině opilce, ale buďte v klidu, Marto: ti existují v úplně každé době, váš táta nebyl výjimkou.
michaela 10:25 08.03.2014
Doopravdy ten člověk neví o čem píše.Jasně takhle to viděla i má kolegyně,která byla zapšklou ženou,která nenáviděla komunismus jen pro to,že rodičům komunisti vzali majetek.Dnes ho už má zpátky a jak se říká-lehce nabyl,lehce pozbyl.Prochlastala všechno,co zpátky dostala.Já jsem MDŽ měla ráda,hezky jsme se oblíkli,i kolegové měli úsměv na tváři a celý den nás hýčkali.Občerstvení bylo perfektní a na dárečky jsme se těšili.A že bych stála frontu na jídlo?Blbost-stálo se anebo se objednávalo dopředu hlavně na Vánoce(vánočky),a že bych chystala dětem chleba se sádlem,kam na to autor chodí.Naopak já koupila originál uherák,který byl o víc jak polovinu levnější než dnes a hlavně byl chutnější než dnes.Běžte se vycpat s tím článkem,není tam ani kus pravdy.Mimochodem,zablahopřál jste svým kolegyním k Svátku matek a koupil jste jim alespoň uvadlé karafiáty?Asi těžko.
zaneta 11:01 30.09.2013
to je taka hovadina az to boli ze vraj nebolo co jest bolo 100krat lepsie ako dnes
Marcela 23:09 09.03.2013
Raději to ani nedočtu, nechci. Jak může někdo napsat takový blábol, když v té době nežil. Podotknu, že se rozhodně nekupovalo kakao v Tuzexu a vždy bylo co jíst. Co se týče MDŽ, ano, ženy dostávaly karafiát, někde utěrky, ale nikdy se na ně nezapomnělo, jako dnes. Raději ani nekomentuji to, že ženy dnes pracují 12 hodin denně a to i když mají malé děti. To je vážně úcta..!!!!
Qooger 12:52 08.03.2013
Nova! táněte do hajzlu zaprodaný kapitalistický šmejdi!
Jitka 17:32 07.03.2013
Ten kdo vyprodukoval ze svého mozku tento článek nemohl být při smyslech.
Lenka 22:48 08.03.2012
Nedá mi to, abych nepřidala názor zažila jsem tu dobu .Není to tak pravda práce byla, zázemí a ne strach co další dny zdraží .Jezdilo se od podniku na výlety a pro ženy byly na MDŽ kulturní akce ted nic .Zlatá doba
redaktor 19:06 08.03.2012
Vážený redaktore, tohoto nesmysleného článku.Než začnete psát takový blábol.Mějte alespoň tolik slušnosti a najděte si něco o tomto dnu jako MDŽ.Nejsem zastáncem žádné doby.Ale pokud se dobře pamatuji, tak tento svátek po stávce švadlem v USA,začly jako první slavit na počet oněch švadlen, státy jako Německo, Rakosko Uhesrsko a samozřejmě USA.A tento den se slaví jako solidarita všech žen za rovnoprávnost a spravedlost.Tudíž to z komunismem nemá nic společného.Sláva tak trapnému článku z redakce NOVY.
chytrý redaktor 19:00 08.03.2012
Vážený redaktore, tohoto nesmysleného článku.Než začnete psát takový blábol.Mějte alespoň tolik slušnosti a najděte si něco o tomto dnu jako MDŽ.Nejsem zastáncem žádné doby.Ale pokud se dobře pamatuji, tak tento svátek po stávce švadlem v USA,začly jako první slavit na počet oněch švadlen, státy jako Německo, Rakosko Uhesrsko a samozřejmě USA.A tento den se slaví jako solidarita všech žen za rovnoprávnost a spravedlost.Tudíž to z komunismem nemá nic společného.Sláva tak trapnému článku z redakce NOVY.
1 2 3