Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Naši nejmenší by měli prožít mikulášský den v radostném očekávání a rozhodně beze strachu. PORADÍME, jak na to.

MIKULÁŠ bez stresu: Zvládněte ho na jedničku

Seriál Ulice: Tereza a Matěj jako čert a Mikuláš
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Tereza a Matěj jako čert a Mikuláš
aktualizováno 05.12.2016, 00:16 | 05.12.2016, 00:16 | doma.cz/em

Naši nejmenší by měli prožít mikulášský den v radostném očekávání a rozhodně beze strachu. PORADÍME, jak na to.

"Jestli budeš zlobit, přijde si pro tebe čert, strčí tě do pytle, odnese do pekla a už nikdy neuvidíš maminku a tatínka!" Možná jste tuto nemilosrdnou větu už někde někdy slyšeli, dětem ji však rozhodně neříkejte. Moderní rodič dobře ví, že strašení dětí nic pozitivního nepřinese, ba naopak.  

 

Seriál Ulice: čertice Tereza
(Foto: TV Nova)

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

Posílejte příběhy na téma MIKULÁŠ! Příběh týdne získá 500 Kč

VÁŠ PŘÍBĚH: Opustil mě o Vánocích, jsem s malou sama 

Hledáme milovníky školních jídelen

 

Na mikulášský den je třeba předškoláčky systematicky připravovat. Chceme-li jim dopřát i setkání s čertem, připravujeme je tedy na to, jak bude čert vypadat, na jeho projevy (možná bude trošičku chrastit řetězem) a zejména na to, že bude jen stát v povzdálí a tiše kontrolovat situaci.

 

Vzorně promyšlená návštěva Mikuláše v rodině by měla vypadat následovně:


Mikuláš je někdo známý a rodiče s ním předem proberou, co bude říkat. "Rozhodně by měl začít chválit," nabádá zkušená učitelka Eva Bartošová z Kladna. "Začne pochvalami, aby si dítě získal, pak teprve přejde k tomu, co je třeba vylepšit. Pěkné je, když Mikuláš drží svatou knihu a čte z ní to, co mu rodiče předem napíší," radí učitelka.

 

Úzkostlivé či, chcete-li přecitlivělé dítě má jistě rovněž právo prožít si svůj mikulášský podvečer, nicméně postup raději zvolíme jiný, jak nám ostatně také radí doktorka Renata Kreuzová z pražské Univerzity Jana Amose Komenského.

 

Seriál Ulice: andělská Thea s čertovskou Terezou
(Foto: TV Nova)

 

"Pokud jde o úzkostlivé dítě, volila bych raději punčochu za okno," říká pedagožka a univerzitní profesorka. "Je přece možné vyjít s dítětem vpodvečer na procházku a ukázat mu čerty a Mikuláše z uctivé vzdálenosti. Rozhodně strašit těmito postavami není dobré. Mikuláš má být pohodovým svátkem. Chceme-li dítě šetrně upozornit, že s jeho chováním nejsme stoprocentně spokojeni, vložíme brambory, uhlí nebo cibuli do punčochy k dobrotám. A rozhodně bych nedoporučovala dávat na Mikuláše drahé dárky nebo přemíru různých dobrot, uzavírá Renata Kreuzová.

 

Vzorně promyšlená návštěva v rodině úzkostlivého dítěte by tedy měla vypadat takto:

 

"Rodiče znají děti nejlépe, jen oni mohou posoudit, jakou formou mikulášská nadílka proběhne," předesílá učitelka základní školy Eva Bartošová. "Vědí-li o tom, že dítě trpí panickým strachem, budou tedy nadělovat bez přítomnosti pohádkových postav. Nadělí za okno punčochu nebo mikulášský balíček, kam přiloží dopis od Mikuláše. Půjde o milý dopis s mnoha pochvalami, v němž Mikuláš zdůrazní, že se těší, až třeba napřesrok už přijde osobně...

 

V některých školkách se objevila na nástěnce sdělení, v nichž se píše, že paní učitelky zjistily, že se velké procento dětí bojí čerta. A tak se tedy dostaví jen Mikuláš s andělem, což učitelky dětem vysvětlují tím způsobem, že do této školky chodí jen hodné děti, a tudíž není důvod, aby se účastnil čert.

 

Seriál Ulice: Mikuláš Franta a anděl Ema
(Foto: TV Nova)

 

Jak by měl vypadat Mikuláš podle pražské psychoterapeutky Johany Kroupové:

 

Já bych doporučila všem rodičům, aby se zamysleli, jak jejich dítě reaguje v různých situacích a jaké je. Pokud je velmi citlivé a ustrašené, asi bych variantu Mikuláše nahradila spíše punčochou na oknu nebo něčím podobným. Pro mladší děti, kolem 3-4 let, bych doporučila například nechat přijít hezkého Mikuláše s andělem (čerta ne) a pokud je dítě vyděšené, nepustit Mikuláše dovnitř, ale jen třeba převzít tašku, pozdravit se, zamávat.

 

Určitě má každý rodič zkušenost, jak jeho dítě reaguje, a podle toho bych se zařídila. U větších dětí je čert zajímavým zpestřením, ale strašení čertem nedoporučuji. Svému synovi Mikuláše volám od tří let, (kvůli tradici i zážitku) ale vždy ho držím za ruku a čert je někde vzadu.

 

Seriál Ulice: čert Mirek
(Foto: TV Nova)

 

Děti zásadně nestrašíme, říká psycholožka Šárka Slabá:

 

1. Mikuláš s čertem může pro malé dítě představovat trauma, zvláště tehdy, kdy je celý rok strašeno, že až přijde, tak uvidíš!
 

2. Strašení není lepší než bití. Je to stejný "teror", jen ne fyzický, ale psychický. Strach není výchovný prostředek.
 

3. Správně by měl večer proběhnout tak, že pozveme Mikuláše, ale ten se chová laskavě, je hodný, nestraší, naopak na jeho návštěvu má dítě hezkou vzpomínku. Mikuláš se v bytě nezdrží dlouho. Dítě je při jeho návštěvě v matčině nebo otcově náručí a matka dítěti vysvětluje, že Mikuláš je hodný a má dítě rád.

 

4. Pokud jsou děti úzkostlivé, mívají noční děsy, nepříjemné sny a jsou lekavé, bylo by nejlepší čerta vynechat. Mikuláš zapůsobí i sám o sobě. Nadílky u vyrovnaných dětí, které se příliš nebojí, se může zúčastnit i čert, ale bez přílišného křiku, strašení či dokonce výprasku.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře