Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dvě ložnice některým párům prospějí. A oddělené spaní neznamená, že pár má problémy.

Milujeme se, ale máme oddělené ložnice

aktualizováno 26.03.2010, 00:23 | 26.03.2010, 00:01 | TN.cz / kor

Dvě ložnice některým párům prospějí. A oddělené spaní neznamená, že pár má problémy.

Cože, vy nespíte pohromadě? Máte snad nějaký problém? Je vaše manželství (vztah) v krizi? Rozcházíte se? 

 

Otázky, které jistě uslyší dvojice, která se svému okolí svěří, že už nespí v jedné manželské posteli. Pro Čechy je to totiž pořád neobvyklý jev, nad kterým je potřeba se pozastavit. Poměry v Česku se ale například od Ameriky hodně liší.

 

Podle průzkumu, který uskutečnila americká Asociace stavitelů, by v roce 2015 mohlo mít dvě hlavní ložnice šedesát procent nově stavěných domů v USA. Spíše než hromadná epidemie manželských neshod stojí za tímto trendem potřeba kvalitního spánku.

 

A právě dostatek kvalitního spánku je hlavním důvodem, proč se pomalu některé české páry odhodlávají k takovému zásadnímu kroku. Vždyť spánkem strávíme jednu třetinu svého života, tak by tento čas měl být využitý podle našich představ a zvyků.

 

Naše domácnost je netradniční. Nemyslela jsem si to, ale je to tak - přesvědčují mě o tom kamarádi a známí, kteří se podivují našemu domácímu uspořádání. Máme totiž s manželem oddělené ložnice. Uspořádání, které nám tak vyhovuje, vzniklo už asi před čtyřmi lety, protože manžel začal chrápat. Zkoušeli jsme všechno možné - spaní na břiše, mlaskání, kapky proti chrápání... Teda ty zabraly. "Ty bylinky smrdí tak strašně, že nemůžu spát vůbec," popsal svou zkušenost s přírodní medicínou můj muž. Odstěhovat se do vedlejšího pokoje se ukázalo jako nejjednodušší řešení.

 

A musím říct, že se nám osvědčuje - zvláště v poslední době, kdy pracuju na směny a máme s mužem hodně odlišné denní rytmy. On se vyspí, já se vyspím, když vstávám v půl páté, tak ho nemusím budit...Většina lidí si myslí, že se to musí podepsat na našem intimním životě, ale ten problém taky nemáme. Převalovat se unavení a nevyspalí vedle sebe je rozhodně míň romantická věc než si večer před spaním vlézt do pelíšku a zahřát ho tomu druhému před tím, než si přijde lehnout :) Navíc postel pro dva pořád máme, takže když máme náladu, ani společné noci nic nebrání. Ale vysvětlovat to návštěvám, které jsou zvyklé usínat v objetí a vstávat se zkroucenými zády, což je podle nich jediný správný model partnerského soužití, to je pořád otrava.

Kateřina P. z Prahy


PODĚLTE SE I VY O SVŮJ ZAJÍMAVÝ PŘÍBĚH. PIŠTĚ NA E-MAIL zpravy@tn.cz

 

"Pro většinu párů však oddělení ložnic není dobré," domnívá se psycholog Karel Humhal. Podle něj to zvlášť u mladších lidí značí poruchu ve vzájemných vztazích. "Mladí lidé mají potřebu trávit spolu čas, a to i v noci," vysvětluje.

 

Při rozhodování, jestli spát zvlášť nebo dohromady, je tedy potřeba zvážit několik faktorů. Daří-li se vám vedle partnera dobře se vyspat, pro takový krok asi není zvláštní důvod.

 

"S přibývajícím věkem se objevují různé poruchy spánku. Někdo spí mělce, jiný začne chrápat, někdo se začne budit po několika minutách. Je potřeba si o tom promluvit a v případě zvolit oddělené ložnice, aby se nám postel nestala ložem prokrustovým," dodal Humhal.


(V řecké mytologii byl Prokrustes na samotě žijící člověk, který lákal k sobě kolemjdoucí poutníky na lože, které jim padne jako ulité. Ve skutečnosti pak položil nebohé důvěřilce na své proslulé lože a pokud byli příliš velcí, pak jim přečnívající části odsekl, pokud příliš malí, natahoval je jako na skřipci. Vše proto, aby poutníkům lože padlo jako ulité... pozn. redakce)

 

Moderní doba totiž zasahuje i do našich ložnic. Nejeden pečlivý manažer si vezme notebook s sebou do peřin, náruživý divák rád sleduje nejnovější filmy. Textové zprávy posílá podle britského výzkumu z postele před spaním celá třetina Britů a asi pětina lidí hraje počítačové hry nebo brouzdá po internetu.

 

Pro Proti
Kvalitnější spánek Okolí budete připadat divní

Zbavíte se zvuků, které v noci partner/ka vydává - chrápání, mlaskání, skřípaní zuby

Pokud se přes den pohádáte, nemáte šanci rozpory uhladit v ložnici, musíte s tím začít dřív
Oddělené ložnice mohou opět zvýšit vaši touhu po sexu Hrozí riziko, že vzájemné návštěvy za účelem milování vymizí
Můžete si svítit a větrat podle potřeby Máte jednoznačně menší prostor pro komunikaci, odpadá povídání před spaním
Neuslyšíte, jak vaše drahá polovička courá v noci na záchod Když se potřebujete jen přitulit, nemáte ke komu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro rozdělené ložnice mluví i rozdílné biorytmy. Pokud se v jedné posteli střetává "skřivan" a "sova", mohou brzy nastat problémy. Vždyť "skřivani" vstávají brzy i o víkendu a "soby" zase ožívají, jakmile se setmí. Teplomilní zase šílí, když jejich otužilé polovičky trvají na optimální teplotě 15° C a pravidelném větrání.

 

A pokud se bojíte, že když sebe nebo manžela odstěhujete, do jiné místnosti, utrpí tím váš sexuální život, tak vězte, že to stejně záleží jen na vás. To, že vedle někoho spíte noc co noc, totiž klidně může znamenat, že o něho ztratíte zájem.

 

Zda ložnice oddělit nebo ne, je záležitostí každého páru. Promluvte si, dohodněte se a pak to společně vyřešte. Hlavně se nenechte odradit hloupými poznámkami jiných lidí, kteří v noci u vás nejsou a tudíž nepoznají, jak (ne)kvalitně se vyspíte.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře