Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ne každému se podaří mít své vlastní děťátko. Neházejte flintu do žita a adoptujte si dítě! Pomůžete tak nejenom sobě.

Nemůžete mít děti? Adoptujte si je!

aktualizováno 17.08.2011, 02:52 | 17.08.2011, 00:00 | tej

Ne každému se podaří mít své vlastní děťátko. Neházejte flintu do žita a adoptujte si dítě! Pomůžete tak nejenom sobě.

Ať už je důvod, proč nemůžete mít děti jakýkoliv, vždy máte možnost osvojit si cizí dítě, který by bylo jinak vychováváno v dětském domově. Musíte se rozhodnout se svým partnerem a oba s tím musíte souhlasit. Cesta k děťátku je sice trochu zdlouhavá, ale věřte, že to rozhodně stojí za to!

 

 

Kdo si může dítě adoptovat?

 

Žádat o adopci mohou manželské páry, nemanželské páry i samotné ženy. Musíte být psychicky, fyzicky i finančně schopni dítě zabezpečit. Ani jeden z vás nesmí mít záznam v rejstříku trestů.

 

Co si musím připravit?

 

Zaprvé se s partnerem rozhodněte, jak staré dítě si chcete osvojit a jakého by mělo být pohlaví. Také uvažujte, zda vám bude vadit etnická různorodost či zda zvládnete pečovat i o postižené dítě. To vše záleží pouze na vás, ale podle vašich nároků se také prodlouží čekací lhůta.

 

Můžete si zajít rovnou do vybraného kojeneckého ústavu či do dětského domova, kde se informujte o důležitých krocích a všem potřebném. Vše si můžete v klidu rozmyslet, není kam spěchat.

 

 

Proč nejde některé děti adoptovat?

 

Některé zákony jsou pro někoho zcela nesmyslné, a to platí i u dětí v dětských domovech. Oba rodiče musí s adopcí souhlasit a záleží jen na nich. Pokud papír nepodepíší, ale také neprojeví o dítě zájem v následujícím půlroce, bude dítě uznáno jako nechtěné a bude moci podstoupit adopci.

 

Bohužel však stačí, aby jeden z rodičů dítě jednou za měsíc navštívil nebo mu poslal pouhou pohlednici, a dítě nebude moci být nikdy adoptováno. Je to úděl některých dětí, jejichž rodiče jsou tak sobečtí, že nejenže své děti nechtějí, ale ani jim neumožní mít jiné (a lepší) rodinné zázemí.

 

Kdo o adopci rozhodnou?

 

Konečné slovo bude mít soud. Před tím vás však čekají různé pohovory s psychology či sociálními pracovníky. Ti udělají následný návrh, zda s adopcí souhlasí, či nikoliv. Jestliže nemáte žádné závažné nedostatky, mělo by se vaší žádosti bez potíží vyhovět. Záleží na spoustě věcí, ale pokud o dítě stojíte, nic vám v cestě stát nemůže.

 

 

Je pro osvojení dítěte věková hranice?

 

V podstatě není. Klade se však důraz na to, aby věkový rozdíl mezi dětmi a rodiči byl přijatelný. Pokud vám je více než 40 let, adoptujte si raději starší dítě, než malé miminko. Naopak je to zas u mladých párů, u kterých by bylo divné, kdyby měli najednou patnáctileté dítě. Proto uvažujte i nad tímto.
 

Můžu si miminko koupit?

 

Dítě si nejde koupit. Neexistuje ani fakt, že byste si dítě "zamluvila“ ještě před jeho narozením. V podstatě byste vůbec neměla znát biologické rodiče, avšak jsou i výjimky.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře