Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Být nevlastní matkou nepatří k zbožným přáním, leč stane se. Není dobré chovat se jako ta z Popelky.

Nesnášíte partnerovy děti? Jste zlá macecha?

aktualizováno 20.05.2010, 05:39 | 20.05.2010, 00:01 | doma.cz / em

Být nevlastní matkou nepatří k zbožným přáním, leč stane se. Není dobré chovat se jako ta z Popelky.

Zamilovala jste se do muže, který není sám. Má dítě z předchozího vztahu. Jenomže vy jste zakoukaná do chlapa, nikoli do jeho eventuálních potomků. Musíte tedy zatnout zuby a uvědomit si, že dospělá (a tedy rozumná!) jste vy, zatímco váš "protivník" chodí teprve do školy či školky.

 

Nejmenší děti bývají bezelstné a získat jejich přízeň většinou není složité (nadchne je pohádka před spaním či výlet do zoo), s těmi staršími teoreticky může nastat malé (či větší) drama. Často prošly rozvodovým peklem, vyslechly si rodičovské hádky, hrubosti, obviňování. Jsou traumatizované, známky ve škole se jim zhoršují a při tom všem nezřídka vyslechnou spoustu pomluv.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řvát umí každý. Zkuste se hádat na úrovni

VÁŠ PŘÍBĚH: Manžel byl alkoholik, sukničkář a lhář

 

Pokud rodič, s nímž trvale žijí (zpravidla matka), neustále nadává na otce, který odešel, a na jeho novou lásku, připravte se na nesmírně složitý úkol. Získat takto ovlivněné dítě bude o nervy. Bojujte. Vzdáte-li to, citelně ohrozíte svůj partnerský vztah. Hned na začátku si raději uvědomte, že nebojujete jen o přízeň dítěte. Bojujete i sama se sebou.

 

"S manželem jsme oslavili čtvrté výročí svatby," říká čtyřiatřicetiletá manažerka Klára, prozatím bezdětná. "Manžel má z prvního manželství dceru, jedenáctiletou Moniku. Vycházíme spolu dobře, měla bych být spokojená. Ale teď řeknu něco, co bude vypadat jako rouhání: problém je ve mně. Já totiž na Moniku žárlím!"

 

Klára žárlí na čas, který manžel dceři věnuje. A žárlí dokonce i na to, že manžel nemá Moniku s ní, ale s jinou ženou. "Necítím k malé to, co by cítila biologická matka," přiznává zahanbeně. "Mazlím se s ní, povídám si s ní, pomáhám jí s úkoly do školy, ale v hloubi duše vím, že na ni žárlím."

 

Podobnými pocity trpí celá řada žen. Je dobré si je přiznat, neobelhávat se. Každý občas žárlí, ale jak už tu zaznělo - dospělá jste vy. A mimochodem: cožpak byste si mohla vážit muže, který se nestará o vlastní dítě, neplatí na ně a nezajímá se o ně?

 

Řiďte se jednoduchými pravidly. Zásadně si nekupujte přízeň partnerova potomka dárky. Ve svém království nastolte vlastní řád, což vysvětlete slovy: "V každé domácnosti platí jiná pravidla. Doma si dělej, co chceš, ale tady platí moje pravidla, a ty prosím dodržuj." Často dítě chvalte, chvalte a zase chvalte. Že není za co? Ale ano, důvod se najde vždycky, budete-li ho chtít hledat.

 

Dojde-li však přesto k otevřenému konfliktu, nekřičte, nevyčítejte, nezakazujte. Mějte na paměti zásadu: kdo zvýší hlas, prohrává. A slušnost není slabost, nýbrž síla. Rozhodně nepomlouvejte nepřítomnou matku dítěte a její výchovné praktiky, to by byl podpásový úder. Myslete na to, že puberta je náročné období i pro běžnou, úplnou rodinu. Natož pro vás.

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Sabina 16:11 26.01.2015
Pavlo...tak pokud s tim přítelem žijete a máte děti už ted vás lituji s takovým člověkem bych nikdy nebyla a nemohla si ho ani vážit.
Martina 18:06 20.06.2010
Môj partner má jedno dieťa, je fajn (apom zatiaľ), ale z duše neznášam pre mňa stratené chvíle, ktoré s ním partner trávi, berie to úplne samozrejme a navyše mi práve oznámil, že chlapec príde na mesiac na prázdniny. Dohodol sa na tom s ex a mne to povedal až teraz. Je normálny? Jeho odpoveď- veď to tak robí každý rok (sme spolu len necelé 2 roky, on je 10 rokov rozvedený ).
Pavla 22:52 18.06.2010
Já teda nevim, ale já manželovo děti přímo nesnášim, jsou to sobecky parchanti, který jsou ovlivnení jen matkou a otce využívají,proto s nimi manžel přestal komunikovat, nezajímat se, jen platí alimenty, protoze jsou uz takrka dospelý, ale je videt ze detem táta taky nechybí, proto bych jim vzkázal- Vyližte si pr...!