Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

V poslední době se v souvislosti s Valentýnem často hovoří o lásce - a manželství. Jak to vidí manželský poradce?

O nevěře je třeba mluvit, říká manželský poradce

Vložit video na:

aktualizováno 15.02.2013, 00:00 | 15.02.2013, 00:00 | doma.cz/em

V poslední době se v souvislosti s Valentýnem často hovoří o lásce - a manželství. Jak to vidí manželský poradce?

Kouč partnerských vztahů Karel Chába nám prozradil "Je to špatné. Zhruba padesát procent manželství se v dnešní době rozvádí, to si myslím, že není moc veselé číslo."

 

S jakými problémy se lidé podle něho potýkají v manželství nejčastěji? "V dnešní době máme tolik příležitostí, že jsme líní na sobě pracovat a něco s tím vztahem dělat. Většina lidí si myslí, že ten vztah funguje setrvačností, netuší nic o partnerských dovednostech, se kterými se vztah dá budovat a udržovat v kondici, abychom spolu vydrželi celý život a byli spokojení," vysvětluje poradce.

 

 

Co tedy radí, aby vztah vydržel? "Dvě základní věci: komunikovat a naplňovat potřeby svoje i partnera. Lidé často netuší, jaké potřeby sami vlastně mají, a tím je neumí přenést na partnera. A neumí komunikovat, a tak to neumí vysvětlit," tvrdí poradce.

 

 ČTĚTE TAKÉ:

 

RANDE ZA SOCIALISMU: Levné, skromné, legrační

VÁŠ PŘÍBĚH: Jak zachránit manželství? Milencem?

VÁŠ PŘÍBĚH: Svatý Valentýn mě připravil o lásku!

 

A jak bychom měli partnerovi například vysvětlit, že chceme i prostor pro sebe, odjet si třeba s kamarádkami na víkend... Základem je podle Karla Cháby budovat důvěru od začátku vztahu. Mnoho lidí vůbec netuší, koho vedle sebe má. Nedokážeme vysvětlit své potřeby, přesně říci, co chceme...

 

 

Lidé si totiž pod komunikací představují jen vyměňování slov - ale v komunikaci jsou temná zákoutí, o kterých laik vůbec netuší a na která bychom si měli dávat pozor. Sdělujeme-li emoce, zásadně neoznačujeme kvalitu partnera, to by pak byla nesprávná komunikace. Nesprávné také je, když říkáme, co nám vadí, ale už neřekneme, co bychom chtěli - mluvíme jen o tom, co nechceme. "To je, jako bych nastoupil k řidiči do auta a řekl mu: Nechci jet do Brna," říká kouč.

 

"Někdy nedokážeme projevit city, pohladit manželku - namísto toho ji partner plácne po zadku a druhá strana si to může vykládat jako něco negativního. I toto je komunikace, na které musíme pracovat," dodává Karel Chába.

 

 

Co se týká nevěry, měli bychom se v tomto případě na rovinu bavit o tom, proč se to stalo, co mi chybělo, jak to odstranit... Chyba je, když si to dvojice takzvaně odpustí s tím, že už se to nikdy nestane a že se k tomu už nebudeme vracet. "Postižený" si v sobě nese křivdu, občas se naivně mstí... Zkrátka není to správné řešení...

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

mc.vlada 10:12 25.08.2014
Dostal jsem se se ženou do problémů, naštěstí jsem narazil na stránky pana Cháby a situaci jsme rychle zvládli. Postačily mi on-line rady a písemný posudek. Je to odborník na svém místě a mohu ho jenom doporučit.