Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Výhoda oddělené dovolené? Jeden od druhého si odpočinete.

Oddělená dovolená nemusí nutně znamenat KONEC

aktualizováno 16.07.2010, 00:15 | 16.07.2010, 00:01 | Mediafax / pop/doma.cz/em

Výhoda oddělené dovolené? Jeden od druhého si odpočinete.

On jede na dovolenou na hory, ona k moři. Je to počátek krize? Nemusí být.

 

ČTĚTE TAKÉ:

6 RAD, jak se v horku nepohádat

Na dovolené pracuje jenom cvok

 

Samozřejmě jen pokud se na oddělené rekreaci dohodnou oba partneři a oběma bude takto strávený volný čas vyhovovat. On se tak může vydat třeba na své zamilované hory a prošlapat dva páry bot, ona zase na prosluněné mořské pláže a proležet dvě lehátka. Nebo naopak.
 

"Nespornou výhodou oddělené dovolené je fakt, že se partneři nemusejí podřizovat tomu druhému. Společná dovolená je o dohodě a většinou také o kompromisech. Oddělenou dovolenou si však oba partneři mohou prožít podle svých představ,“ sdělil psycholog Petr Šupa. Pokud tak ona nemá ráda hory a on zase nemusí moře, není co řešit.

 

Kompromis, že by společně strávili dovolenou u rybníka na Vysočině, totiž pravděpodobně neuspokojí ani jednoho, ani druhého.

 


 

"S manželem jsme se kdysi dohodli, že část léta strávíme spolu a část odděleně. Jezdíme tak na dvě dovolené už asi šest let a oběma nám to vyhovuje. Je skvělé, že máme společné zážitky, ale spoustu věcí si zažijeme i sami. O nich si pak můžeme povykládat třeba při sklence dobrého vína,“ popsala Dagmar z Prahy.

 

Budete si vzácnější
 

Odděleně strávená dovolená může podle psychologa prospět především dlouholetým vztahům, kdy si partneři alespoň po nějaký čas od sebe odpočinou. Po deseti letech manželství to může být vítaná změna, do vztahu může strávení volna odděleně vnést novou jiskru. Vždyť kořením vztahu je vzácnost.

 

Na škodu ale nemusí být ani těm párům, které spolu nejsou tak dlouho. "Jiné by to bylo v momentě, když by partneři bez vnějších příčin volili oddělenou dovolenou v počáteční fázi zamilovanosti. To by asi stálo za zamyšlení. Minimálně bych se zeptal, co je k tomu vede,“ sdělil psycholog.
 

Jak však partnerovi oddělenou dovolenou navrhnout? Nebude mít pak pocit, že je to důkaz počínající krize? Únavy vztahu? Nebude žárlit?

 

Mít rád a společná dovolená nejsou synonyma

 

"Je to o otevřené komunikaci mezi partnery. Může se stát, že oslovený partner bude mít pocit, že je něco špatně. Zvlášť, pokud zatím jezdili oba partneři na dovolené společně. Na druhou stranu mít rád a společná dovolená nejsou synonyma. Z toho vyplývá, že strávení volného času odděleně automaticky neznamená konec partnerského vztahu,“ uvedl psycholog.
 

Ale! Pokud se jakýkoliv pár rozhodne pro takový způsob dovolené, okolí si pravděpodobně začne myslet, že v lepším případě partneři procházejí vztahovou krizí, v horším případě se rovnou rozcházejí.

 

Co na to okolí?

 

Vysvětlit někomu, proč jede ona jinam než on, je zatraceně těžká práce a leckdy to nepochopí ani vlastní rodiče. To by však partnery odradit nemělo, protože oni sami nejlépe vědí, proč se rozhodli tak, jak se rozhodli.
 

"S manželem jsme se domluvili, že dovolenou strávíme odděleně, a naši známí si hned začali myslet, že se rozvádíme. Dokonce i rodiče nás už viděli u advokátů, jak podepisujeme rozvodové papíry."

 

"Vůbec nedokázali pochopit, že jsme se tak společně rozhodli a že nám to pro jednou bude vyhovovat. Všichni se uklidnili až v momentě, kdy jsme se vrátili a nic rozvodového se nedělo,“ popsala s úsměvem Petra z Přerova s tím, že si oddělenou dovolenou oba skvěle užili.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře