Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Hostem středečního on-line rozhovoru byla vedoucí Linky bezpečí Hana Petráková.

Hrozí vašim dětem internetová šikana? RADY ODBORNÍKA

aktualizováno 29.07.2010, 08:37 | 28.07.2010, 00:00 | doma.cz/em

Hostem středečního on-line rozhovoru byla vedoucí Linky bezpečí Hana Petráková.

Jedenáctiletá americká školačka se stala obětí tak drsné kyberšikany, že se z toho zhroutila ona i její rodina. Příběh však potvrzuje, že rodiče by měli mít alespoň základní přehled o tom, co jejich děti na internetu dělají. Příběh najdete ZDE.

Internetová šikana totiž dobývá i české školy. Podle posledních průzkumů zažilo takový druh týrání každé 10. dítě. Za nárůst případů mohou lepší počítačové schopnosti dětí a také jejich snadný přístup k mobilům a počítačům. "Dá se předpokládat, že kyberšikana v budoucnosti dál poroste tak, jak porostou počítačové dovednosti dětí. A informace rodičů a přístup školy budou v tomto případě klíčové," uvedla manažerka Nadace O2 Ivana Šatrová.

Prostřednictvím mobilního telefonu se odehrává nejvíc případů kyberšikany, vzhledem k rostoucí oblibě sociálních sítí typu Facebook ale zřejmě bude sílit šikana i přes tento kanál.

Stejně jako šikana "obyčejná" i kyberšikana může skončit smrtí. Čtrnáctiletá žačka gdaňského gymnázia Anna Halman spáchala sebevraždu poté, co ji spolužáci sexuálně ponižovali, strhali z ní oblečení a předstírali, že ji znásilňují. Všechno si natočili na mobil. Další den se zoufalá Anja oběsila na švihadle. Pachatele tragédie pak usvědčilo právě to video, které si pro zábavu natočili.

Na děti na internetu však číhá daleko víc nebezpečí, proto je důležité, aby rodiče vysvětlili dětem základní pravidla chování na internetu (najdete níže) a aby alespoň rámcově věděli, na jakých stránkách se jejich dítě pohybuje.

Zajímá vás, jak dítě chránit? Na vaše otázky odpovídala odbornice z Linky bezpečí, a to její vedoucí Hana Petráková.


Rozhovor

 

"Jsem ještě dítě a šikanují mě. Co mám dělat?" - tak zněl jeden ze závažných dotazů, který se objevil v on-line rozhovoru.  "Obávám se, že dítě samo si se šikanou poradit nedokáže," odpověděla vedoucí Linky bezpečí. "Má také plné právo na to, aby mu se situací někdo pomohl a zastal se ho. Dospělí mají děti chránit. Proto je možné se obrátit na rodiče, učitele, výchovného poradce, školního psychologa. Můžeš se také kdykoliv obrátit na naši telefonickou Linku bezpečí, na tel. číslo 116 111. Ráda bych Tě v odhodlání k vyhledání pomoci podpořila."

 

On-line rozhovor ukázal, že někteří rodiče by dětem nejraději počítač zakázali zcela, a tím by je podle svých představ ochránili. "Internet zakázat nejde," míní odbornice. "Děti se s ním učí pracovat ve škole, často ho i potřebují pro přípravu do školy. Navíc internet, pokud se používá bezpečně, slouží k mnoha užitečným věcem - např. získávání informací, učení, nákupy, on-line bankovnictví. Proto je lepší děti učit s internetem zacházet bezpečně a chránit sebe sama, než jim internet zakazovat. Zamlčet jeho existenci považuji za nereálné."

 

Děti a internet: desatero

 

1. Poznávejte internet spolu s dětmi - pokuste se nalézt zajímavé stránky, možná spolu s dítětem najdete pozitivní vztah k bádání na internetu, který vám usnadní sdílet kladné i záporné zkušenosti.

 

2. Dohodněte si pravidla používání internetu - týkat se mají například používání osobních údajů (jméno, adresa, telefon, e-mail), chování k ostatním (chat, e-mail), či vhodnosti jednotlivých webových stránek.

 

3. Upozorněte dítě, aby bylo opatrné při sdělování osobních údajů - mnoho stránek pro děti požaduje registraci pro přístup k jejich obsahu. Dítě by nemělo nikomu dát své jméno, telefon nebo fotku bez vašeho souhlasu.

 

4. Mluvte o možném riziku osobní schůzky s internetovým "kamarádem" - je důležité, aby děti nechodily samy na schůzky s cizími lidmi, které poznaly na internetu. V každém případě by rodiče měli předem takovou schůzku povolit.

 

5. Naučte své dítě být zdravě kritickým k internetu - většina dětí užívá internet k obohacení svých znalostí. Ne všechny informace jsou však správné. Naučte své děti jak je ověřovat porovnáním alternativních zdrojů na stejné téma.

 

6. Nebuďte příliš kritičtí k internetovému bádání svého dítěte - dítě se může náhodou dostat na webové stránky určené dospělým. Pokud takové stránky vyhledává úmyslně, uvědomte si, že je pro ně přirozené být zvídavé. Zkuste to využít k rozhovoru o jejich obsahu.

 

7. Informujte odpovědné orgány o obsahu na internetu, který považujete za nezákonný - lze tím předcházet nezákonným aktivitám, jakými jsou dětská pornografie či pokusy lákat děti prostřednictvím chatů a e-mailů.

 

8. Posilujte dodržování etikety - netiketa (netiquette) je soubor neformálních pravidel chování na internetu a co preferuje, abyste ho byli schopni vést. Ať vám ukáže, jaké webové stránky s oblibou navštěvuje a co tam dělá.

 

9. Poznávejte, jak dítě používá internet - je třeba vědět, jak se vaše dítě chová na internetu a co preferuje, abyste ho byli schopni vést. Ať vám ukáže, jaké webové stránky s oblibou navštěvuje a co tam dělá.

 

10. Pamatujte, že kladné stránky internetu převažují nad zápornými - internet je vynikající nástroj pro vzdělání i oddech dětí. Pobízejte je, aby byly zvědavé a odhalovaly všechny jeho možnosti.

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře