Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Hostem on-line rozhovoru byl psycholog Václav Mertin.

ON-LINE: Vše o povinném spaní ve školkách! Ptali jste se psychologa

Děti
zdroj: Thinkstockphotos Děti
aktualizováno 25.09.2013, 00:20 | 24.09.2013, 14:30 | doma.cz/em

Hostem on-line rozhovoru byl psycholog Václav Mertin.

Nutit děti spát ve školce je nepřípustné, rozhodl nově  zástupce ombudsmana. Většina rodičů říká: hurá! Co na to odborníci?

 

Spát, či nespat ve školkách? Na tuto otázku bývala vždycky jednoznačná odpověď: Spát! Byla to samozřejmost. Děti se po obědě převléknou do pyžámek a uloží se do postýlek. Zavřou očička a budou spinkat - bez diskuse. S dětmi se totiž nediskutuje, protože jen dospělí přesně vědí, co je pro ně dobré, a co není.

 

Na druhou stranu si zkuste vzpomenout, samozřejmě jen vy, kdo jste navštěvovali mateřskou školku, s jakou radostí jste se asi do těch pyžámek převlékali. Celá řada dětí, a především těch větších, blížících se už školnímu věku, po obědě spát nechce a z domova na to už není zvyklá.

 

 

Takové děti pak v rámci nuceného spánkového režimu trpí, dívat se dlouhou dobu do stropu, případně předstírat spánek s pevně zavřenýma očima, aby se paní učitelka nezlobila - to vše pro ně představuje trauma. Máte podobné zkušenosti se svými potomky i vy?"Učitelky mají respektovat jiný režim, než ten předepsaný," říká psycholog Václav Mertin z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. "Některé děti po obědě spí, tak to je samozřejmě dobře. Jiné děti i doma spí jen výjimečně, a to je třeba respektovat," radí zkušený psycholog.

 

Je to pochopitelně organizačně náročnější, na druhou stranu, řekneme-li to s jistou dávkou nadsázky, půlka obyvatelstva má trauma ze spaní ve školkách. Do jaké míry dětem prospěje hodinu ležet a dívat se do zdi? "Varianta s tím, že některé děti spí, a jiné ne, je organizačně náročnější," připouští Václav Mertin.

 

 

"Je tedy třeba vzít si děti, které už nechtějí po obědě spát, kousek stranou, tam jim třeba číst. Je mi jasné, že spící děti zas kvůli tomu mohou být neklidné... Ale je nutné vzít na vědomí, že děti nejsou stejné, liší se v denním režimu a potřebě spánku, a podle toho je k nim třeba přistupovat," zdůrazňuje Václav Mertin.


Rozhovor

 
17 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petr 19:37 26.10.2017
Jsem epileptik, do školky jsem přišel s lékařským vysvědčením, co nesmím dělat, mezi jiným spát po obědě. Učitelka mne donutila lehnout si, šla si nakoupit a kolegyně mne našla v tak hrozném záchvatu GM, že volala sanitku. Jediná dětská neurologie v té době byla v Dětské nemocnici v Brně, kam mne přijali v roce 1959. Učitelka si stěžovala na nenormální dítě, kvůli kterému si ani nemůže po obědě nakoupit.
Petra 18:56 12.07.2016
Diky polednimu odpocinku mozku jsem mela na gymnaziu extremne vysoke IQ. Neni nad poledni spanek deti a to i tech skolnich, kdyz nemaji odpoledne skolu.
alena 17:49 27.10.2013
Do školky jsem chodila před cca 20 lety a dodnes takovýmto traumatem opravdu trpím. Především proto, že i potichu ležet s otevřenýma očima byl problém, kdo měl oči otevřené, vždy byl zamračeně sledován a pobízen (bylo mu nakazováno) k spánku. Nejhorší byly asi situace, kdy paní učitelka oznámila, že kdo bude spát, dostane odměnu. (Bohužel se staly v naší školce paxí.) Většina z nás "neusínavých" se pak pokoušela alespoň dělat, že spí, ale odměna nebyla... Ta se prostě týkala jen "opravdových" spáčů. A z toho mi dodneška zůstal pocit, že snažit se nepomůže. Ať se budu snažit jakkoliv, pokud náhodou nemám štěstí, neuspěju. A to mi nepřijde moc pozitivní.
mira 18:10 25.09.2013
Ano, zbytečný problém. Nikde jsem se nedočetla o např. o různých prostorových podmínkách v MŠ, personálním obsazení. Nikde se nepíše o psychohygieně, individuálních potřebách dítěte ( tak zdůrazňovaných v jiných případech), o tom, že často slýchám - " paráda, dneska nespal, to budu mít večer brzy klid" - odposlechnuto v šatně MŠ. Chvíle klidu po rušné půlce dne určitě nikdy nikomu neublížilo.Myslím, že jsou důležitější věci k řešení
olala 17:01 25.09.2013
Podle mne zbytečný problém! Chodila jsem do školky před více než 50 lety a ani tehdy nás nikdo SPÁT nenutil, pouze odpočívat. Moje matka byla celý život učitelka ve školce, odpočinek byl povinný, ale spát nikdo nemusel, pokud nechtěl. Většina dětí se ale zklidnila a usnula. A doma? Moje děti i vnoučata šly často spát po obědě s křikem, ale netrvalo ani deset minut a spaly jak dudkové. V určitém věku dítě odpočinek prostě potřebuje, pokud spát nejde, pak usíná "ve stoje". Zase nějaká "matka" hrotí situaci!