Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Oblíbeným dárkem za hezké známky je v českých domácnostech pes. Nový člen rodiny přináší kromě potěšení i závazek a odpovědnost. Kde se dá pes pořídit, jaké výhody nabízí štěně s průkazem původu nebo dospělý pes z útulku a hlavně: kolik to všechno...

Pes jako dárek za vysvědčení? Zvažte všechna pro a proti

Dítě a pes
zdroj: Thinkstockphotos Dítě a pes
aktualizováno 29.06.2015, 15:31 | 29.06.2015, 15:31 | Doma.cz/trm

Oblíbeným dárkem za hezké známky je v českých domácnostech pes. Nový člen rodiny přináší kromě potěšení i závazek a odpovědnost. Kde se dá pes pořídit, jaké výhody nabízí štěně s průkazem původu nebo dospělý pes z útulku a hlavně: kolik to všechno stojí?

Mnoho lidí má dojem, že výběrem a koupí psa starost končí. Opak je ale pravdou. V tomto okamžiku teprve nastupuje každodenní starost, která zahrnuje pravidelné venčení, krmení, výcvik či kontroly u veterináře. Všechny tyto činnosti stojí čas i nemalé finanční částky. „Mnoho psů se po letních prázdninách objevuje v inzerátech nebo končí v útulku právě proto, že děti mají na čtyřnohého kamaráda se začátkem školního roku stále méně času a starost padne na rodiče,“ vysvětluje Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce. Před koupí psa se tedy vyplatí respektovat několik rad a vybrat si plemeno, které s vaší rodinou prožije šťastný život.


Kde si psa pořídit?


Pokud se rozhodnete psa pořídit, máte několik možností – nákup on-line, odběr přímo od chovatele, pořízení ve zverimexu nebo osvojení psa z útulku. „Rubrika Psi a štěňata na našem webu suverénně vítězí mezi všemi zvířecími anoncemi, co se počtu inzerátů týče. A zájem o tyto inzeráty každý rok před letními prázdninami ještě mírně roste,“ říká Černá.


Nejlevnější variantou je pes z útulku, který odhadem stojí 100 až 800 korun. Tito psi si často na nové prostředí zvykají delší dobu, protože kvůli svým předchozím zkušenostem lidem nedůvěřují. „Tato nevýhoda ale může být i výhodou. Pes, který nikdy nezažil bezpečí domova, si tohoto nově nabytého daru může cenit a být svému novému pánovi vděčný,“ vysvětluje Martina Kreysová, ředitelka nadačního fondu Psí naděje. Při finálním výběru psa by dále podle Kreysové měly být hlavní prioritou povaha a velikost psa. „Vždy apelujeme na to, aby si zájemci zjistili i historii daného plemene: k čemu bylo vyšlechtěno a jaké životní podmínky by psovi vyhovovaly. Teprve na poslední místo bychom měli zařadit otázku toho, jestli se nám zvíře líbí,“ radí.

 


Pes s průkazem původu, nebo „pouliční směs“?


Častou otázkou při výběru je, zda si pořídit štěně s průkazem původu, nebo bez něj. Psi s průkazem původu jsou sice několikrát dražší, ale vyplatí se v mnoha ohledech. Je například od začátku jasné, jak bude pes vypadat, a v malém bytě tak později nepřekvapí svou velikostí. Průkaz původu dále garantuje základní charakterové vlastnosti a při pořizování psa dětem je důležitá také informace, že je pro chov zakázáno využívání agresivních jedinců. Chov těchto psů má svá pravidla, mezi která dále patří věkové omezení pro využití v chovu, minimální věk pro odchod štěněte od chovatele nebo maximální počet vrhů u fenky. „To v praxi znamená, že ten, kdo si domů pořídí štěně s průkazem původu, nebude odnášet štěňátko, které ještě není připraveno opustit matku, nebo štěňátko od přetěžované fenky,“ uvádí Vladimíra Tichá, tisková mluvčí Českomoravské kynologické unie.


S jakými pejsky se u nás obchoduje nejčastěji? Češi dle údajů Annonce nejčastěji nabízejí čivavy, u kterých uvádí průkaz původu 45 procent inzerátů. Hned za nimi jsou ale kříženci, kteří představují celkově 12 procent všech nabídek. Štěně „bez papírů“ je výrazně levnější. „Psí kříženci se nabízejí zhruba za 1 000 korun, ale kolikrát si je na Annonci pořídíte i zdarma,“ doplňuje Černá.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejčastější chyby, které děláme při krmení psa
Kontakt se zvířaty: rozvoj, nebo prevence alergie?
Galerie pro milovníky koček: Takto byste vypadali, kdybyste byli své zvíře
Krutá kráska (19) se fotí se vzácnými zvířaty, která zabila!


Všechny náklady si dobře spočítejte předem


Kromě časové investice je třeba počítat i s investicí finanční. Základní psí výbava obnáší nejen obojek, vodítko, misky na vodu a krmivo, ale i další doplňky, například speciální přípravky a kartáč pro údržbu srsti. Na cestování je nutné pořídit také náhubek a přepravní box. Jen za základní výbavu tedy v průměru zaplatíte zhruba 3 000 až 5 000 korun.


„Pes dále potřebuje pravidelné kontroly a očkování. Lidé by rozhodně měli myslet i na to, že se jeho čtyřnohému příteli může něco stát. Takovéto případy mohou rodinný rozpočet opravdu zatížit,“ upřesňuje Kreysová. Městu či obci je navíc třeba uhradit každoroční poplatek, který se může vyšplhat až na 1 500 korun. Nejvyšším výdajem spojeným s chovem psa však zůstává krmivo. Zejména u štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj. Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. „Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin - aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27 %, u menší plemen okolo 30 %. „Důležité ale je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny,“ říká Martin Pučálka z krmiva-pucalka.cz, dlouholetý odborník na psí výživu.


„Podle velikosti psa zaplatíte asi 500 až 3 000 korun za měsíc. Zpočátku to tak nemusí vypadat, ale pořízení psa se může často vyšplhat do desítek tisíc korun. Záleží, jaké plemeno si nakonec vyberete,“ uzavírá Černá.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře