Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Petr se nám svěřil s příběhem, který je až trochu... nebezpečný. Zeptali jsme se proto psychologů, jak celou záležitost řešit.

Petr (35): Svádí mě nevlastní dcera. Co mám dělat?!

Svůdnice
zdroj: isifa.com Svůdnice
aktualizováno 18.01.2013, 15:31 | 18.01.2013, 00:00 | doma.cz/em

Petr se nám svěřil s příběhem, který je až trochu... nebezpečný. Zeptali jsme se proto psychologů, jak celou záležitost řešit.

"Mám novou partnerku, ta má jedenáctiletou dceru a o něco mladšího syna," popisuje pětatřicetiletý Petr. "Jejich vlastní otec se jim nevěnuje, má pro ně peníze a drahé dárky, čas nikoli. Dcera už je malá slečna, je v pubertě. A teď třeba sedíme u stolu, celá rodina, ona si na mě sedne jen v noční košili či si dokonce lehne ke mně do postele.

 

Provokuje? Mydlí s ní puberta? Zkouší, co všechno si může dovolit? Nebo jí jednoduše schází otcovská něha? Jistě se to bude stupňovat a může se to obrátit proti mně. Mám si o tom s ní promluvit? Nebo s partnerkou? Ta je právě ráda, že si rozumíme, ale jiní už si toho všímají, například můj otec říká: Bacha, je třeba nastavit hranice, jak by to vypadalo později, třeba za pět let?"

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Porod byl pekelný! Bojím se mít druhé dítě!

VÁŠ PŘÍBĚH: Jsem tlustá, manžel si mě vzal pro peníze!

VÁŠ PŘÍBĚH: Díky nevěře mám úžasné manželství!

 

Choulostivý případ, že? Proto jsme se zeptali několika odborníků na lidskou duši, jak by si měl Petr v této výbušné situaci počínat. Opravdu to nemá jednoduché. Nechce malou dívku ranit či ztratit, je rád, že mu projevuje přízeň.

 

Na druhou stranu - není té přízně až příliš? Neměla by už jedenáctiletá slečna vědět, kde jsou hranice? Ovšem podíváme-li se na věc ještě z dalšího úhlu - víme, že vlastní otec se jí asi nikdy příliš nevěnoval. Co když jen touží po otcovské lásce a něze?

 

 

Co o tom soudí psychoterapeutka Johana Kroupová


"To je opravdu ožehavá záležitost, nevlastní dcera je věku, kdy již může provokovat, a je možné , že se jí to líbí. Ale na druhé straně může být i velmi dětská a její provokování se nevědomě může spojovat s potřebou něhy a lásky, kterou nemá od otce. Takže co s tím? Pokud je dívka vyspělejší, chce být již slečna, bylo by dobré takové chování eliminovat a vysvětlit jí, že se můžete třeba pohladit, obejmout, ale normálně, že je již velká a určitě chápe, že některé intimní věci jsou už nevhodné.

 

Jestliže je dívka ještě dost dětská a jakékoli postranní chování se dá vyloučit, nebrala bych to jako něco závažného. Některé dívky dokáží takzvaně provokovat již odmala a je opravdu zapotřebí říci: Takhle to nejde! Také je důležité , jak to vidí matka, která ji zná, a jak to vnímá muž – respektive partner matky. Pokud by se i on necítil dobře v takové situaci, je lepší si o tom s dívkou promluvit otevřeně. Matka je ráda, že si rozumíte, ale zkuste mluvit o tom intimnějším, co ve vás budí rozpaky," radí zkušená psychoterapeutka Johana Kroupová.

 

ČTĚTE NA KRÁSNÁ.CZ:

VAŠE PŘÍBĚHY: V posteli jsem měla víc chlapů, než leckterá čtyřicítka

 

Svůdnice
(Foto: isifa.com)

 

PSALI JSME:

 

NEJTRAPNĚJŠÍ OTÁZKY od tchyně. Znáte nějakou?

 

Názor životní koučky Nikoly Šmorancové

 

"Toto je velmi těžké hodnotit - tyto situace mohou být vykládány opravdu všelijak, ale Petr by se měl mít určitě na pozoru a raději vše konzultovat s partnerkou. Dívce opravdu může scházet otcovské přijetí. Ale jedenáct let je na druhou stranu velmi nízký věk a může to být jen důsledek toho, co dítě (nemusí mít z toho stále rozum) vidí v televizi. Doporučuji všechny tyto pocity probrat s partnerkou, je lepší, když se věci dostanou na světlo co nejdříve," domnívá se životní koučka Nikola Šmorancová.

 

PSALI JSME:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Šok! Manžel byl u prostitutky!

 

Svůdnice
(Foto: isifa.com)

 

Názor psychologa Karla Humhala

 

"To je na delší povídání. Dělám znalecké posudky v případech, kde to skončilo špatně. Podstata problému je jednak o subjektivní jistotě dotyčného, jaký postoj k dětem zaujímá, jednak o míře důvěry a podpory okolí, které je relevantní ve vztahu k problému (mám na mysli hlavně protistranu, postoj druhého biologického rodiče, "biologické prarodiče"). Záležitost je natolik složitá a choulostivá, že doporučuji dotyčnému vyhledat psychologa," říká Karel Humhal.

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ana_x 19:52 31.03.2017
Společně shlédnout film Lolita ;-)
Miky 19:26 11.01.2017
Bohuzel dnesni doba (zejmena co se tyka informovanosti o sexuální problematice je bezne dostupna i ve skolni vyuce *ackoliv nejspíš asi v omezene mire) nicmene se domnívám vzhledem k rychlejšímu tempu vyspivani spolu s jiz změněnou dostupností informací bych (samozřejmě záleží na konkrétní individuálních situací ) takove skutečnosti nepodcenoval v nevedomeho mazleni. Raději to včas r e sit na zacatek min. s partnerkou..
anonym - omlouvám se 19:11 10.02.2013
Reakce na příspěvek Elí z 19:12 18.01.2013:
Máte jistě pravdu,také mám dceru,už ve věku 14 let a každý okamžik,kdy se ke mě přitulí je pro nás oba velkým pocitem štěstí..a ničeho dalšího.Pan Petr to má ovšem v roli nevlastního otce o mnoho těžší.Vím to,protože se takto ,,hezky,, ke mě začala chovat i dceřina nejlepší kamarádka a než jsem si uvědomil,že je to divné,sama mi sdělila,že její vlastní otec jí fyzicky a duševně krutě týrá.Dlouho (několik týdnů - velká chyba!) jsem se snažil nenápadně znovu navázat s dívenkou hovor na zmíněné téma,ale nenašel jsem odvahu.Nakonec ,když mi dcera potvrdila divné chování dívenky ve škole,jsem se o všem poradil s odborníky a další den už případ vyšetřovala kriminální policie.Případ stále není uzavřen,ale na základě této zkušenosti bych navrhoval trochu více se zajímat i o to,co dívenka zažila (třeba někdy dříve) právě se svým biologickým otcem.Lidé se někdy i ke svým vlastním dětem dokáží chovat tak,že to stále nedokážu pochopit ...
Julie 08:09 22.01.2013
Vztah otce a dcery je vždy komplikovaný, (většinou skrytě a vyvrcholí to až s příchodem zetě - druhého kohouta na smetiště)

Zde je celá situace komplikovanější, že dívenka sama, nikdy pravou otcovskou lásku, která určuje její budoucí vztah k mužům, nepoznala a poznávání nepoznaného ji těší. Na druhou stranu je v raně pubertálním věku a je opravdu třeba vymezit hranice. Něhu ano, Erotiku ne. Jinými slovy tulení a mazlení ano, ALE vyhýbat se kontaktu s potenciálně eroticko nebezpečnými zónami.

Pro jistotu bych pomoc psychologa vyhledala, aby pomohl vybalancovat křehké hranice vztahu, protože odmítat fyzický kontakt s citově a fyzicky (doteky, hlazení) vyprahlým dítětem je špatné, na druhou sstranu při erotice (a sexu) podléhá tělo stimulační bodům jako při akupresuře a je důležité si na to dávat pozor.
mirek 15:23 20.01.2013
souhlasím s janem.....až ji bude 18 tak ji to naučit.....nebude se někde courat....
Jej 11:50 19.01.2013
Psychologa by měl pán určitě navštívit. A brzy. Divné mi nepřipadá chování jeho nevlastní dcery, ale to, co to dělá s ním.
Livia 11:42 19.01.2013
Mrknout na film Orphan... :D :D
kateřina 07:41 19.01.2013
pro Jarouše/- právě o takových blbech to je. Zřejmě patříte do řady těch úchylů co zneužívají malé děti a slušný chlap se pak bojí pohladit děcko které tu otcovskou lásku a něhu potřebuje i když nemá žádný spatný úmysl a není úchylný jako zřejmě vy.
kateřina 07:31 19.01.2013
Proboha je jí 11let. Moje dcera taky vyrústala s nevlastním otcem, na klín si mu sedala i ve 14 i 15letech a nikdy jej nanapadlo, že ho provokuje. Dnes je jí 34roků a když přijde sedne si mu na klín se slovy ;Pochovej mě; její otec o ni nejevil zájem a tak si našla otce v mém druhém manželovi i když mu tati neříká, měla 9let když jsme spolu s mužem začali žít , říkala mu strejdo a dnes už má taky dceru , ta dědečka zbožňuje. Nehledejte hned v tom děcku provokaci potřebuje mít pocit otcovské lásky u vlastního ji nemá tak ji hledá u vás.
Jarouš 02:19 19.01.2013
Přefiknout, co jinýho :-)
1 2