Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Největší počet snoubenců je oddán od jara do konce září. Pro příští sezónu je nejvyšší čas začít se připravovat právě nyní.

Plánujeme svatbu. KALENDÁŘ příprav

aktualizováno 05.11.2010, 16:06 | 02.09.2010, 11:37 | doma.cz / kor

Největší počet snoubenců je oddán od jara do konce září. Pro příští sezónu je nejvyšší čas začít se připravovat právě nyní.

Většina párů plánuje svůj velký den na období jara nebo léta. Během teplého počasí totiž nemusí být nevěsta navlečená do několika vrstev oblečení a může si vzít krásné princeznovské šaty.

 

Svatební sezona v Česku tedy obvykle trvá do září. "Letos však připadá jedno z nejatraktivnějších dat na říjen - 10. 10. 2010, pak 20.10. 2010 a 11.11. 2010 a  12.12.2010. Z toho důvodu se dá předpokládat, že se sezona o něco prodlouží," prohlásila svatební konzultantka Zuzana Symonová.

 

Protože je svatba důležitý okamžik, je potřeba ji dobře naplánovat, aby vše v den obřadu proběhlo bez chybičky. V dnešní době mají nevěsty dvě možnosti jak se k přípravě svatby postavit. Buď se chopíme příprav a organizace sami, anebo vše svěříme do rukou odborníků.

 

Pokud jste se rozhodla pustit se do příprav sama, přinášíme vám svatební kalendář příprav. Máte-li zájem o nějaké "atraktivní“ datum, pak si vše rezervujte ještě o dva až tři měsíce dopředu než je uvedeno.

 

Kdy tedy začít s plánováním?

 

Nejdůležitější je, aby se snoubenci dohodli na datu svatby, od toho se budou všechny přípravy odvíjet. Výber data by měl ideálně proběhnout až 12 měsíců před obřadem. V té době byste si také měli ujasnit, jaký typ svatby chcete a kolik vlastně pozvete hostů. Stanovte si také přibližný finanční rozpočet.


 ČTĚTE TAKÉ:

Svatba v kostele nebo na radnici: co je potřeba zařídit

 

1 rok předem

 

Rozhodněte se, jak velkou svatbu si přejete, v jakém ročním období.


Ujasněte si, zda to bude svatba klasická či extravagantní, v kostele nebo na úřadě, uvnitř či venku.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak vybrat místo pro svatební den?

Svatba na voru!

 

 


8 měsíců předem


Rezervujte si termín svatby.


Rozhodněte se, zda pojedete na svatební cestu a kdy, případně ji objednat.


Popřemýšlejte, jaké svatební dary byste uvítali.

 

Zvažte, zda jste dostatečně fit na to, abyste zvládli veškeré předsvatebnía svatební nasazení. Ze stresu vás mohou např. začít bolet záda. Nepříjemné bolesti páteře vám mohou znepříjemnit přípravy, obřad i svatební noc. Zajděte si proto včas na preventivní prohlídku k lékaři. Pokud místo tabletek dáváte přednost přírodnějším postupům, vyzkoušejte např. chiropraktika.


ČTĚTE TAKÉ:

Bolest zad neřešte léky, chiropraktik pomůže

Svatbou se chráníme před infarktem i mrtvicí


 

6 - 3 měsíce před svatbou


Vyberte si oblečení. Upřesněte si seznam hostů. Zarezervujte si místo konání svatební hostiny, sestavte si menu a upřesněte výjimky u jednotlivých hostů (alergie a diety). Vyberte svědky, zajistěte hudební doprovod, fotografa nebo kameramana.


ČTĚTE TAKÉ:

Svatební etiketa: kdo s kým na svatbě?

Jak připravit svatební hostinu?

Zkušenosti fotografa: svatební den jedním okem

 

Zajděte za kosmetičkou, ať vám pomůže pečovat o pleť tak, abyste ve svatební den vykvetla do krásy. Projděte si půjčovny šatů, případně si rozmyslete, v jakých šatech byste se cítila nejlépe.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Svatební pleť: tipy, jak zářit ve svatební den

Vyberte správné svatební šaty pro váš typ postavy! RADY

Krásu nevěsty korunuje dokonalý účes

 

2 měsíce před svatbou


Vyberte si svatební oznámení a pozvánky a objednejte je. Doba dodání během sezóny je zpravidla 14 dní. "Doporučuji objednat několik kusů oznámení navíc, nikdy nevíte, na koho jste při počítání zapomněli. V tuto dobu je také vhodné sepsat seznam svatebních darů, nemáte-li zájem o několik stejných rychlovarných konvic," doporučuje Symonová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nevěsta-maminka: RADY, jak být krásná

 

 

Také si vyberte a objednejte snubní prsteny, doba dodání se v tomto případě pohybuje kolem měsíce. Zkontrolujte sestavené menu.

 

Měsíc před svatbou


Rozešlete svatební oznámení a pozvánky na svatbu. Sestavte zasedací pořádek na hostině a vymyslete, jak se hosté poskládají do auta, které je odveze na obřad a poté na hostinu. Objednejte květiny, dekorace, svatební dort a pečivo. Zavolejte kadeřnici a vizážistce a dohodněte si zkoušky účesu a make-upu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Je libo květinový šperk?

 2 až 3 týdny před svatbou


Zkontrolujte s květinářkou objednávku kytice a výzdoby (volte vhodně dle ročního období). Zarezervujte případné ubytování pro vás a svatebčany. Domluvte se s přáteli a rodinou, kdo odveze vás i svatebčany na obřad a hostinu. Auta případně objednejte u profesionální společnosti. Rozneste svatební koláčky. Zajistěte si krabičky na výslužku. Je nejvyšší čas rozhodnout se pro finální podobu svatebního účesu.


ČTĚTE TAKÉ:

Krásný účes nejen ve svatební den

Inspirace pro výběr svatebního účesu

 

 

Týden před svatbou


Kontaktujte všechny dodavatele, restauraci a hosty, ujistěte se, že je vše tak, jak jste se s nimi dohodla. Připravte jmenovky na stůl. Uspořádejte rozlučku se svobodou.

 

Den před svatbou


Ujistěte se, že jste na nic nezapomněla. Připravte si občanský průkaz. "Ačkoli adrenalin ve vašem těle stoupá, musíte si zachovat chladnou hlavu. Naložte se do vany, udělejte si hezký večer a jděte brzy spát," doporučuje Symonová.

 

Den D


Nenechte doma občanku a až za sebou zavřete dveře, hoďte všechny starosti za hlavu. Teď už stejně nic nevyřešíte a nakonec to "nějak“ dopadne. Hlavně nepropadejte panice, pokud něco není podle vašich představ a užijte si svůj velký den. Hodně štěstí!

 

Za spolupráci děkujeme Svatebnímu domu NUANCE.

 

 
16 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

hanka 13:23 13.10.2010
no abych rekla pravdu, autor clanku asi svatbu v nynejsi dobe nechystal. protoze jeho uvedeni dat jsou silene mimo od skutecnosti. chtela bych vedet, jak chutnaji kolace z velkovyrobny, ktere mi udelaji mesic pred svatbou