Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Láska není bohužel věčná. Přijde chvíle, kdy je třeba říci druhému, že to skončilo. Jenže jak to udělat - a pokud možno elegantně?

Poradíme, jak se SPRÁVNĚ ROZEJÍT V OSMI KROCÍCH

Rozchod
zdroj: Thinkstockphotos Rozchod
aktualizováno 19.08.2016, 00:49 | 19.08.2016, 00:49 | doma.cz/em

Láska není bohužel věčná. Přijde chvíle, kdy je třeba říci druhému, že to skončilo. Jenže jak to udělat - a pokud možno elegantně?

Láska je krásná a povznášející, až na ty konce. Ukončit vztah rozumně, s noblesou a elegancí není jednoduché. A není to ani příliš obvyklé, rozvody se často podobají nervydrásajícím dramatům.

 

Jak se vyhnout tomu, aby o konci vaší love story věděla celá ulice, protože na sebe budete řvát tak, že budou lidé ve vedlejším paneláku zavírat okna? Inspirujte se naším racionálním rozchodem v osmi krocích.

 

První krok: Definitivní rozhodnutí

 

Dospěli jste k definitivnímu rozhodnutí: ano, rozchod je nevyhnutelný. Je třeba se zklidnit a začít přemýšlet o průběhu rozchodu. Je pravděpodobné, že máte vztek (například je-li důvodem ukončení vztahu partnerova zjevná a bezohledná nevěra), ale hodit po něm vázu nic nevyřeší, a ještě ke všemu budete uklízet střepy a obvazovat krvácející rány.

 

Druhý krok: Žádné esemesky

 

Zjednodušovat si rozchod pomocí sms zpráv je s přihlédnutím k dobrým mravům zakázáno. Shrnout tříletý vztah do kratičké zprávy typu: Táhni, hajzle! - je skutečně pod úroveň. Důstojný rozchod musí proběhnout mezi čtyřma očima. Telefon(44) použijte nanejvýše k tomu, abyste si smluvila schůzku se svým (ex)drahouškem - myšleno schůzku zcela poslední.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nevěra v Ordinaci očima psychologa

VÁŠ PŘÍBĚH: Rozvádíme se. A hádáme se o PSA!

VÁŠ PŘÍBĚH: Chorobně lakomá švagrová mi ničí život

 

Třetí krok: Kde to proběhne?

 

Doma raději ne. Mohlo by dojít k nepřiměřeným reakcím, které si civilizovaný člověk v prostředí kavárny či parku zpravidla raději rozmyslí.

 

Čtvrtý krok: Jak na věc

 

Řekněte partnerovi přímo, že se s ním rozcházíte. Nedělejte žádné okolky. Předem si vyhraďte (nepříliš dlouhý) čas, který hodláte setkání věnovat. Tón hlasu zvolte neutrální. Nevtipkujte (rozchod opravdu není kabaret) ale ani neplačte, to by mohlo u vašeho protějšku vzbudit plané naděje, že vaše rozhodnutí není nezvratné.

 

Pátý krok: Žádné nadávky, žádné vulgarismy

 

Zachovejte si úroveň. Expartner se vás jistě bude ptát, co je důvodem rozchodu. Odpověď si připravte předem. Pokuste se zabránit praní špinavého prádla. Vulgarismy jsou přísně zakázány! Můžete to pojmout nikoli jako konec, ale jako začátek něčeho nového – třeba blízkého přátelství.

 

Šestý krok: Konec znamená konec

 

Pokud jste se k rozchodu skálopevně rozhodli a racionálně si ho zdůvodnili, není dobré o tomto rozhodnutí pochybovat a s pláčem druhý den protějšku telefonovat, že je všechno jinak. Pokud rozchod nezvládáte sami, najděte si odbornou pomoc. Psycholog není citově zainteresovaný a má nadhled. Pomůže vám.

 

Smutné dítě
(Foto: Profimedia)

 

Sedmý krok: Co bude dál?

 

Po rozchodu se vrhněte do fyzických aktivit. Předměty, které vám expartnera připomínají, vyhoďte, rozdejte nebo odneste do sklepa. Totéž platí i o dárcích od něho.

 

Osmý krok: Dejte si pauzičku

 

S malou nadsázkou řečeno, už každé malé dítě ví, že po rozchodu není rozumné vrhat se pokud možno ihned do náruče prakticky kohokoli, jen abychom expartnerovi předvedli, že pro nás nic neznamenal a že je o nás zájem. Je třeba počkat, utřídit si myšlenky a vyvarovat se chyb. Dejte si pauzu!

 
30 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Koala 14:15 15.03.2019
Kecy, rady a zase kecy....v reálu je stejně všechno jinak...a není to vūbec jednoduché....
23:37 12.05.2011
Adéla: To, co popisujete už je na hranici stalkingu...pozor na to..doporučuju vyměnit simku a večír chodit domů vždy s doprovodem..hodně štěstí
Adéla 09:58 12.05.2011
To je moc hezké, ale co poradit, když Vás partner nechce nechat odejít ze svého života a jste pronásledována, přemlouvána, pořád volá, smskuje, čeká na mě před barákem aprosí o další šanci???