Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Malé děti jsou po poslechu příjemné hudby klidnější a spokojenější

Před spaním dětem zpívejte, nebo jim pusťte něžnou hudbu

aktualizováno 26.07.2011, 14:50 | 26.07.2011, 09:27 | doma.cz/kat

Malé děti jsou po poslechu příjemné hudby klidnější a spokojenější

Již od starověku je známo, že lidská psychika reaguje na hudbu. Podpůrná a posilující hudba například vojákům pomáhá navodit bojovou atmosféru. Meditativní a zklidňující zase naopak dokáže mysl člověka ovlivnit tak, že se cítí v klidu. Obor, zavývající se touto problematikou se nazývá muzikoterapie.

 

 

Psychický stav matky je přenášen na plod. Při neklidném průběhu těhotenství vnímá toto i plod a naopak. „V posledních letech se díky zkoumání vlivu hudby na plod (pomocí ultrazvuku) zjistilo, že hudba v těhotenství přispívá k příznivému a harmonickému vývoji plodu,“ říká David Freedom, hudební skladatel, který se zaměřil na problematiku vhodné huddby pro ukolébání dětí.

 

Psychika novorozeněte se začíná teprve vyvíjet. Zklidňující hudba pomůže dítěti nastavit klidnější režim, kterého se mu jinak z nepřeberného množství vjemů dnešní civilizace dostává jen málo.

 

Velmi vhodný je specifický cinkavý zvuk, který nám zní příjemně a navozuje klidnou dětskou atmosféru, jako byla u starých hracích skříněk. Žádný hudební nástroj tuto barvu zvuku v sobě neobsahuje. Vlastně ani nemůže. „Speciálně pro tento projekt jsem "extrahoval" zvuk přímo ze starého přístroje, který přehrával našim babičkám a dědečkům cinkavou hudbu. Byly tak získány jednotlivé tóny a s jejich pomocí byly napsány písničky. Miminka tento druh hudby vnímají velice pozitivně. Působí na ně mile a něžně stejně tak jako na dospělé.

 

Pokud dětem ukolébavky nezpíváte sami, pusťte jim CD s uklidňující hudbou, dbejte zvýšenou opatrností na sníženou hlasitost na přehrávači v době, kdy hudbu pro miminka chcete reprodukovat. Nepřikládejte dětem k uším sluchátka.
Nastavte hlasitost reprodukce tak, aby byla hudba spíše v pozadí a příjemně dolaďovala atmosféru v nejbližším okolí (místnosti).

 

Ukolébavky ve Snídani s Novou:

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře