Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dnešní den patří zamilovaným, a tak si připomeňme lásku před mnoha a mnoha lety: za totáče.

RANDE ZA SOCIALISMU: Levné, skromné, legrační

Socialistické rande
zdroj: doma.cz / em Socialistické rande
aktualizováno 14.02.2013, 10:31 | 14.02.2013, 00:00 | doma.cz/em

Dnešní den patří zamilovaným, a tak si připomeňme lásku před mnoha a mnoha lety: za totáče.

Ano, láska kvetla i v těchto kulturně politicky pochmurných dobách. A byla podstatně levnější. Například v Den svatého Valentýna ušetřili mladí mužové mnoho peněz jednoduše proto, že Den svatého Valentýna neexistoval. Byl to zlověstný imperialistický svátek, a tak ho Komunistická strana Československa do Československé socialistické republiky za železnou oponu raději nevpustila.

 

A kdyby ho bývala i vpustila, otázkou zůstává, co by asi mladí mužové (členové Socialistického svazu mládeže neboli takzvaní svazáci) dívkám svých srdcí (svazačkám) bývávali darovali. Možná voňavku Moskva, případně bavlněné kalhotky bombarďáky nebo sojovou pochoutku z konzumu - ta se vyznačovala tím, ze neměla žádnou chuť. Ale zas stála korunu, a co dnes pořídíte za korunu? Na to snad ani nelze odpovědět slušně.

 

Socialistické rande
(Foto: doma.cz / em)

 

 Pošlete krásné přáníčko k Valentýnu ZDE

 

Randilo se samozřejmě i bez svátku zamilovaných. Těm ostatně nepatřil ani 1. květen, byl považován za oslavu socialistické práce, o lásce se zavile mlčelo a prvomájoví řečníci na rudých tribunách hovořili o citech, které chováme ke straně a vládě (bylo to hluboké pohrdání, ale kdo to řekl nahlas, toho zavřeli, až zčernal).

 

PSALI JSME:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Milenka schovaná ve skříni! To byl šok!

VÁŠ PŘÍBĚH: Svatý Valentýn mě připravil o lásku!

 

Socialistické rande začalo obvykle tak, že mladý muž zapískal dívce pod oknem. Čímž ušetřil za poplatek mobilnímu operátorovi v neposlední řadě také proto, že neexistovaly mobilní telefony. Zde se sluší podotknout, že také o pevnou linku bojovaly rodiny dvacet i více let (často marně, starší členové rodin umírali, aniž se mohli radovat z Bellova přístroje). A tak první úspora přišla ještě dříve, než se milostná schůzka odehrála.

 

Socialistické rande
(Foto: doma.cz / em)

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Vášnivé noci s ženatým šéfem. Měl sexy zadek!

 

Ale i další manévry byly poměrně skromné. Pokud mladý muž pocházel z takzvaně lepších kruhů, přinesl jeden karafiát, v nabídce dobového květinářství figurovaly především karafiáty, kaktusy a asparágus. A na jaře sněženky. Ostatní květy byly považovány za kapitalistické. Pak vedly kroky obou zamilovaných do hospody, kde za pivo (hoch), limo (dívka) a kávu (dívka) zaplatili něco kolem desetikoruny.

 

I kdyby byli zamilovaní hladoví, nejednalo by se o neřešitelný problém. Sekaná svíčková se čtyřmi houskovými knedlíky stála v restauraci třetí cenové skupiny čtyři koruny devadesát haléřů, bramborové knedlíky plněné uzeným masem ještě o desetihaléř méně. Ti největší gurmáni zvolili vepřový kotlet s vejcem či dokonce broskví a víno značky Medvědí krev. Ale tady už končila legrace, stálo to nejméně dvacku. Zachtělo-li se dvojici kultury, i tato možnost se otevírala. Biografy normálně existovaly, a tak bylo možné navštívit snímky jako Osvobození Prahy, Osvobození Moskvy nebo Moskva slzám nevěří.

 

Socialistické rande
(Foto: doma.cz / em)

 

A pak, když bylo teplo, šlo se konečně na seník. Pobyt na seně byl zcela zdarma, leda když ho mladík holdující cigaretám zapálil, hrozila pokuta. A když byla zima, šlo se rovněž na seník, socialistické mladé ženy nebyly z cukru, byly to soudružky do nepohody.

 

PSALI JSME:

 

Vložky došly aneb Co nebylo za totáče k sehnání

Socialistická zima aneb Když se vožral kotelník

MDŽ: Humorný den v životě socialistické ženy

 

Připočítat několik korun za prezervativ není třeba, neboť ty se zatvrzele nepoužívaly. Rovněž k parfémům se režim choval odmítavě, dokonce se tradovalo, že správný chlap, když to řekneme co nejjemněji, vonět nemusí, ba naopak. Ve srovnání s minulým režimem je tudíž milostná schůzka, řekneme-li to lidově, drahá jako prase. Co vše musí ubohý mladý muž obětovat, aby udělal své vyvolené například na Valentýna radost?

 

PSALI JSME:

 

Socialistické Vánoce: Nebyly ani prskavky!

Socialistické dětství: KLADY A ZÁPORY 

 

Socialistické rande
(Foto: doma.cz / em)

 

Kromě drahého přáníčka a květin, jejichž valentýnská cena by staršího muže dovedla k infarktu, pořídí ještě erotické prádélko, valentýnské menu v restauraci a prezervativ s ovocnou příchutí - nechtějte vědět, kolik ta věcička stojí. Proto je možná v dnešní době nejlépe zůstat vlkem samotářem. Je to opravdu mnohem levnější. A klidnější.

 
34 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kamil 00:24 28.06.2013
24 let nevládnou komunisté,co se změnilo krom toho že narůsta počet bezdomovců,stonásobně stouplá kriminalita,chemický odpad který se nedá v zahraničí reciklovat se dováží k nám a dělají se z něho potraviny.I ten poslední pomocný dělník v továrně mohl jednou ročně s rodinou na podnikovou rekreaci pomalu zadarmo ROH fungovalo odbory byli pro dělníky.Před léty lidé cinkali kličema dnes už cinkat nemůžou klíče od chat,aut,zahrádek,garáži jsou pryč zůstal jen jeden klíč a i ten patří Bakalovi RPG.
romana 11:24 05.04.2013
škoda že jsem v tý době nepracovala , ted se člověk bojí kdy ho vyhodí z práce a nejhorší je že se těžko hledá nová. nebo to že se nemohlo k moři , dneska se může ale málo kdo na to má peníze. a s bydlením je to taky špatný , člověk si musí vzít hypotéku na 30 let a žije v nejistotě jestli to splatí když příde o práci , dřív se aspon postarali o mladé rodiny.
milena 17:46 18.03.2013
za ery komunistu jsem si zila celkem dobre je mi padesat a neni zadna jistota jen smrt jsem zvykla pracovat a pracuji sice jako kucharka cely zivot plat nic moc a jeste se snazim pomoci mladym duchody protahuji abychom se jich nedockaly a mladi nemaji praci tak kam to vsechno speje.......dobre se maji ti kdo nas obycejne lidi okradaji
zrusteulici 14:22 07.03.2013
Ne ze bych byl takovej pametnik - ja zazival tak maximalne detsky lasky v 80. letech, ale tohle jsou fakt hovadiny a navic furt dokola omilany. Co jako ze driv stalo neco 1 korunu a dneska to stoji treba 20 korun? V prvni rade asi autor vubec nezaregistroval rozdil mezi Kcs a Kc a nebere v potaz ani casovej posun. Kdyz mel driv nekdo plat 1500 Kcs mesicne, tak si koupil skoro to samy, jako dneska ten co ma plat 15000 Kc. Jediny co je pravda je to, ze nebyl zase takovej vyber zbozi, ale neni to dneska spis akorat na skodu? Diky tomu vsichni v kramech cumime 2x tak dlouho do regalu a nevime co si vybrat, a akorat si pak o to vic zavidime a predhanime se. A tim padem maj i ty dnesni zensky asi vetsi naroky, protoze se to na ne blejska z vyloh a tomu ty zavislacky taky nemuzou odolat, takze driv bez vsech tech mobilu a vselijakyho sortimentu byl aspon cas a prostor na kreativitu.
petr 09:31 07.03.2013
Dnes se změnilo to že je dostupné veškeré zboží ale zase na něj nemáme , jinak většina těch podnikavších soudruhu nám dnes radí jak máme pracovat a mají se lépe jak dřív takže těžko soudit
sahule 09:51 17.02.2013
No to je zase nenávistný a hlavně neznalý blábol. Už s tím přestaňte, hlásáte to už 24 let. Už dávno je to otrava.
Iva 17:20 16.02.2013
Tohle fakt psal člověk který nic nezažil.Já na dobu minulou ráda vzpomínám.I jsem randila ale né podle zkreslených představ tohohle pisálka.A telefon ( pevná linka) kde to ten žvanil vzal že nebyla dostupná.
vladimír 06:28 16.02.2013
To nepsal pamětník.
Karolína 18:30 15.02.2013
Nebuďte škarohlídi, vždyť je to napsáno vtipně.
Janča 14:30 14.02.2013
Proč jen samé pomluvy na socialismus? Náhodou ta doba nebyla tak špatná. Rozhodně k sobě lidi měli blíž než dnes, byla práce pro každého a kulturního vyžití bylo taky dost, alespoň ve městech ano. Mně se žilo dobře a na ty zlatý časy ráda vzpomínám.
1 2