Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejvíc řehtaček na jednom místě nebo největšÍ kraslice ze dřeva. I takové jsou velikonoční rekordy.

Rekordní Velikonoce: nejmenší pomlázka má 4,5 milimetru

aktualizováno 05.04.2010, 01:43 | 05.04.2010, 00:18 | TN.cz / kor

Nejvíc řehtaček na jednom místě nebo největšÍ kraslice ze dřeva. I takové jsou velikonoční rekordy.

Možná vaše děti letos vykoledují rekordní množství vajíček. Ale kolik jich přinesou - 20, 30, 60? Šikovná kuchařka si s tím rychle poradí - udělá pomazánku, salát nebo třeba obložené chlebíčky.

 

PSALI JSME:

Velikonoční nákupy za 300 i za tisíc. TIPY

 Jak nepřibrat o Velikonocích. Dietolog radí

 

Kdyby ale malí koledníci zamířili ke Stanislavu Kejvalovi, jejich maminky by se asi nestačili divit. Ten totiž vyrobil z 210 pláství o rozměrech 37 x 21 centimetrů obří kraslici. Vejce je vysoké 58 centimetrů, obvod v nejširším místě měří 119 centimetrů a celá kraslice včetně ozdob ze včelího vosku a stuh váží rovných 10 kilo. Výroba trvala 7 hodin a 10 minut. Kraslice ze včelího vosku byla oficiálně představena 9. dubna 2009 na Staroměstském náměstí v Praze a je zapsána jako největší kraslice ze včelího vosku v české knize rekordů.

 

To největší kašírovaná kraslice je ještě o nějaký ten fous větší. Maketa vejce je vysoká 2,30 metru, podélný obvod v nejširším místě vajíčka měří 4,84 metru a svislý obvod je 5,58 metru. Rekordní vejce bylo zhotoveno pomocí dřevěné konstrukce, kterou následně pokrylo zahradnické pletivo. Další kašírovaná vrstva byla vytvořena novinovým papírem, obinadly a klihem. Na konečném výtvarném zpracování kraslice se podílelo 631 lidí. Rekordu, který iniciovala agentura A.R.G.O., bylo dosaženo loni 9. dubna 2009 u OD Kotva na Náměstí republiky v Praze.


Největší kraslici ze dřeva vyrobil Antonín Hájek z Uherského Brodu. Vejce z javorového dřeva bylo vylévané horkým cínem, kterého bylo potřeba 10 kilo. Vejce o průměru 54,2 centimetrů je vysoké 103,7 centimetrů a váží 61,5 kilo. Rekordní kraslice byla předána do expozice Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov v dubnu 2006.

 


Velikonoční kraslice ze sirek - Zhotovení nevídaného objektu stálo Tomáše Kordu 674 hodin čistého času práce. Unikátní velikonoční vejce můžete vidět v expozici Zlaté české ručičky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Je vyrobeno ze 4.877 sirek a 9.988 zápalkových hlaviček.
 

 

Nejvíc krajkových velikonočních kraslic vystavených na jednom místě bylo letos v Městském kulturním středisku Mohelnice, kde se sešlo 801 paličkovaných, 454 reliéfních, 15 drátěných, 72 háčkovaných, 6 vyšívaných a 12 nitěných krajkových velikonočních kraslic. 3 vajíčka byla zdobena metodou pedig, 11 technikou patchwork, jedno metodou frivolit, 3 kraslice byly okrášlené pletením, 16 bylo malovaných, 17 zdobených slámou a jedna korbáčiková – jedlá.

 

 

Největší mozaiku velikonoční kraslice z dětí vytvořilo 940 žáků pelhřimovských základních škol. Mozaika velikonoční kraslice o rozměrech 25 x 11 metrů byla složena z pěti barev.

 

Pomlázky nejmenší i největší

 

Boj o nejkratší pomlázku byl poměrně složitý. Nejdříve Ludvík Chovanec z Nivnice upletl v roce 2007 osmimilimetrový tatar, o rok později upletl šestimilimetrový. "Obávám se, že jde o nejmenší kus, který jde vyrobit ručně tak, aby byly jednotlivé pruty propletené, nechyběla mašlička a omotávka,“ sdělil tehdy.

 

V roce 2008 upletl šestimilimetrovou pomlázku také Roman Magda z Černé Hory a do české knihy rekordů byl dokonce zapsán o pět dní dříve než Chovanec. Obě pomlázky mají rovněž z vrbového proutku vytvořenou i rukojeť.

 

Letos se ale Chovanec rozhodl, že rekord opět překoná a dokázal klasickou technikou z osmi vrbových proutků uplést miniaturní velikonoční pomlázku o délce 4,5 milimetrů. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaevidován 5. března 2010, kdy byla nejmenší pomlázka zároveň předána do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

 

Miroslav Volf, Daniel Jedlička a Jakub Jedlička z Plzně společně upletli osmipramennou naplétanou velikonoční pomlázku dlouhou 41,38 metrů. Pomlázka, jejíž výroba trvala 21 hodin, byla zhotovena v průběhu tří dnů 26. až 28. března 2005 v plzeňské ZOO.

 

Podívejte se na reportáž s mužem, který plete netradiční velikonoční pomlázky:

 

 

Největší velikonoční řehtačku vyrobili Miroslav Rychtář a truhlář Josef Brůžek. Její výška je 199 centimetrů, šířka 52 centimetrů a hloubka 30 centimetrů. Při výrobě použili smrkové dřevo, ozubená část je vytvořena z dubu a pružící deska o rozměrech 165 x 42 cm je z překližky. Zcela funkční výrobek o hmotnosti přibližně 45 kilo, na kterém autoři pracovali po dobu jednoho týdne, byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaregistrován 27. března 2010.

 

Nejvíc velikonočních beránků na jednom místě - místní skupina Českého červeného kříže v Semaníně zorganizovala akci, na kterou obyvatelé této obce přinesli k vystavení celkem 214 doma upečených velikonočních beránků. Rekordu bylo dosaženo 15. dubna 2006. 

 

Na velikonoční strom dokázali v Bludově navěsit během čtyř hodin 30 658 vyfouknutých velikonočních vajíček, největší beránek vážil 110 kilo, největší velikonoční osení bylo o průměru 354 cm a nejvíc velikonočních řehtáků se na jednom místě sešlo v Protivíně v roce 2008 - najednou řehtalo 160 lidí.

 

A kuriozita nakonec

 

Mužem Velikonoc je jistě Jiří Mazanec. Ten se narodil 16. dubna 1979 na Velikonoční pondělí ve znamení berana a navíc ještě v porodnici v Kraslicích.

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře