Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dáváte dětem kapesné? Pokud ano, jak velké? Podle nejnovějších průzkumů jsou na tom nejhůře malí obyvatelé Prahy - dostávají nejméně!

Rodiče, připravte si peněženky na kapesné!

aktualizováno 07.09.2011, 00:01 | 07.09.2011, 00:01 | doma.cz/em

Dáváte dětem kapesné? Pokud ano, jak velké? Podle nejnovějších průzkumů jsou na tom nejhůře malí obyvatelé Prahy - dostávají nejméně!

Nástup dětí do škol přidělává každoročně do tváří rodičů vrásky. Musí vyřešit zásadní otázku, zda dětem dají kapesné, a jak vysokou částku z rodinného rozpočtu tak "obětují“ na radosti svých ratolestí. Přitom více než polovina dospělých si myslí, že jejich potomci s financemi zacházet neumí a utrácí hlavně za zbytečnosti. To ukázal průzkum, který si nechala zpracovat ČSOB.

 

Názor profesorky pedagogiky Renaty Kreuzové:

 

"Děti se mají naučit znát cenu peněz, ale nic se nemá přehánět. Myslím, že pro 1. stupeň ZŠ stačí 30 - 50 Kč, pro vyšší stupeň 70 - 100 Kč, samozřejmě týdně. Trvala bych na vyúčtování. Pokud je to kapesné pro vlastní potřebu, musí se dítě naučit, co může a co nemůže utratit. U středoškoláků je částka samozřejmě vyšší, tady ale záleží na tom, jestli je dítě doma nebo někde na internátě.Pokud je plně zaopatřeno, částka do 300 týdně by měla stačit. Záleží samozřejmě i na možnostech rodičů, ale já bych volila přístup ... když chceš víc, jdi na brigádu..."
 

 

Nabízí se tedy otázka, jestli dopřejete žáčkům a studentům dostatek peněz na rozhazování za zdánlivě zbytečné věci, nebo zda je necháte, ať si na to vydělají. Rozřešení tohoto dilematu není nikterak snadné. Záleží také na věku dítěte. Na základní škole ho jen těžko můžete poslat, aby si přivydělalo. Ovšem můžete ho motivovat a odměnit jej za dobré známky či domácí práce.

 

 

Tato metoda, v minulosti velmi oblíbená, je však nyní na ústupu, protože pouze pětina rodičů je ochotna dát svým ratolestem peníze. A pokud jim je dá, musí být výsledky opravdu mimořádné. Většina dospělých (necelých 40 %) je totiž přesvědčena, že úklid či mytí nádobí a k tomu samé jedničky jsou pro děti povinností.

 

Pražáci jsou největší škrti
 

"Nejhůře ze všech dětí jsou na tom školáci v Praze, téměř osmdesát procent dětí na prvním stupni základní školy nedostává od rodičů ani korunu,“ říká k výsledkům výzkumu Pavla Hávová, tisková mluvčí bankovního domu, a doplňuje: "Přitom celorepubliková čísla jsou mnohem nižší, podle nich se v této věkové skupině musí bez kapesného obejít jen 40 procent dětí.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

DESET RAD, jak přežít začátek školního roku

Pozor na dětské úrazy, září je krizový měsíc!

Blog zoufalého otce: Nechápu školní řád!

U nás se sprostě nemluvilo!
 

Jakmile se školáci dostanou na druhý stupeň, jejich šance na příspěvek do kasičky o něco vzroste. A překvapivě jsou na tom mnohem lépe ratolesti v malých a středně velkých městech. Tam jim rodiče nejčastěji dávají sto až dvě stě korun měsíčně. Ve velkoměstech a v Praze je to do stovky.

 

 

Středoškoláci v hlavním městě uprosí rodiče o kapesné, které nepřesáhne tisíc korun. Za hranicemi Prahy si mohou říct i o vyšší příspěvek, necelých 20 % z nich vytáhne z peněženek matky či otce až 1500 korun.

 

Vystudoval jsi, tak přispěj!
 

Až na univerzitách se to začíná otáčet. Vysokoškoláci si musí přivydělávat, aby svá studia a náklady na volný čas měli z čeho zaplatit. Necelou pětinu z nich totiž rodiče nepodporují vůbec. Pokud už svým potomkům něčím na diplom přispějí, pak je to nejčastěji mezi 1000 až 1500 Kč měsíčně.

 

Anketa
Dáváte svému školnímu dítku kapesné?
 

 

"Roli v tom hraje také přesvědčení rodičů. Polovina z nich si myslí, že je potřeba, aby děti chodily na brigádu, protože se tak naučí vydělávat vlastní peníze,“ komentuje čísla Pavla Hávová. Jakmile však mladí složí poslední zkoušku, odpromují a najdou si zaměstnání, přijde náraz reality. Žádné užívání.

 

Na to, že jejich výplata padne jen na jejich koníčky, musí rychle zapomenout. Pro 90 % dospělých je to totiž jasný signál, že jejich děti jsou již ekonomicky aktivní a měly by začít přispívat do rodinného rozpočtu. Doba bezstarostného užívání je zkrátka pryč a je na čase začít rodičům vracet investice.

 
16 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Eva 19:43 08.09.2011
To je zajímavé. Jsem ve čtvrťáku na střední a dostávám 600 Kč na měsíc. A naprosto mi to stačí. A to si kupuji benzín a podobně. Nevím, 300 Kč na týden se mi zdá až dost.