Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

O ženském kolektivu se říká, že je plný drbů a emocí. O mužském, že je příliš soutěživý a drsný. Jak je to doopravdy?

S kým se lépe pracuje: s muži, nebo s ženami?

aktualizováno 24.01.2011, 00:08 | 24.01.2011, 00:01 | Jana Potužníková/doma.cz/em

O ženském kolektivu se říká, že je plný drbů a emocí. O mužském, že je příliš soutěživý a drsný. Jak je to doopravdy?

Obecně můžeme vycházet z charakteristických mužských a ženských vlastností a tvrdit, že ženský kolektiv je komunikativnější, semknutější, a když se nezapíšete dobře, pak také pomstychtivější. Muži se zase dokážou povznést nad malicherné spory, zaberou se více do práce, záleží jim na kariéře.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Rozvod odstartoval katastrofu

PĚT typů žen, které muži prostě nenávidí

Mladší partner? Budete vypadat JEŠTĚ starší!

 

Ale pravda je, že v pracovním kolektivu se tyto základní charakteristiky znásobují a proměňují v závislosti na mnoha faktorech: na věkovém složení kolektivu, náročnost i typu práce, na tom, jak kolektiv pracuje dlouho v daném složení.
Více prozradí v rozhovoru ing. Michaela Lišková z pražské Životní poradny:
 

Když přijdu do nového kolektivu – jak se s ním sžít v závislosti na pohlaví? Mám jinak "ohromovat“ muže a jinak ženy?
 

Každý nový zaměstnanec by se měl chovat od počátku především přirozeně. Nasazení masky nikomu neprospěje. Za prvé se taková schizofrenie těžce hraje, za druhé po sejmutí masky dochází k rozčarování obou stran s nepříjemnými následky. V komunikaci však přesto rozdíly dělat můžete. Muži preferují hovory na téma práce, auto, sport a pěkné ženy. Na druhé straně ženy milují rozhovory o úspěších svých dětí a chybách svých manželů. V tomto případě můžete vycházet z tradičních předpokladů.

 


Záleží i na velikosti kolektivu a jeho věkovém složení?
 

Ano. Zaměstnanci udržují blízký kontakt nanejvýš s deseti až patnácti kolegy. Vystupování lidí ve velkém kolektivu je víc strojené a formální. Naopak v úzkém kolektivu jsou vzájemné vazby víc uvolněné a hlubší. Co se týká věkové diferenciace, je v mladším kolektivu více ctižádostivosti a kamarádství. Starší kolektivy jsou klidnější a navzájem tolerantnější.
 

Platí, že když jsem emocionální typ, sedne mi více ženské prostředí, nebo mi naopak prospěje chladnější mužská logika?
 

To samozřejmě záleží na tom, jak chcete, aby se k vám okolí chovalo. Ženské prostředí bude projevovat větší zájem o vaše problémy, ale stejně intenzivně vám bude nabízet i své rady a návody na vyřešení každé situace. Mužský kolektiv se bude chovat buď nevšímavě k vašim náladám, nebo se pokusí brát vaše problémy s nadhledem typu: vykašli se na to.
 

Pokud mi ani po třech měsících zkušební lhůty kolektiv nesedí, mělo by to být důvodem k tomu, abych přemýšlela o změně práce?
 

Je potřeba si uvědomit, že mezi svými kolegy trávíte většinu dne. A chodit z práce otrávený a přenášet tuto náladu na celou rodinu, to si nikdo nezaslouží.
 

Všude se najde manipulátor, donašeč, šprt. Jsou v tom horší muži, či ženy?
 

Nemyslím si, že výčet těchto negativních charakteristik najdeme v každém kolektivu. Pokud se v nějakém přeci jen vyskytují, mají tam svá opodstatnění. Je potřeba si uvědomit, že na to, aby někdo mohl být označen za manipulátora či donašeče, musí existovat i oběť, na kterou se donáší nebo je manipulována. Takže máme dvě strany. A obě strany tuto hru chtějí hrát. Z toho vyplývá, že každý se může sám rozhodnout, zda-li zaujme roli v některých ze stran, nebo bude nestranný a žádné z uvedených „postavení“ se ho nebude týkat.
 

Když budu jediná žena v mužském kolektivu: jak se vyhnu riziku takzvaného harašení? A jak si vydobudu postavení, v němž mě budou všichni ti muži uznávat?
 

Upřednostňujte konverzaci na mužská témata. A v neposlední řadě nezapomeňte odvádět stejně dobrou práci jako muži, spolehlivě a s plným nasazením.
 

Jak získat výjimečné postavení mezi ženami?
 

Být svá, stát si za svým názorem, nepodléhat názoru a vlivu okolí. Přestože pro ostatní můžete být divná, vy se cítíte vnitřně svobodná. Protože záleží hlavně na vás. Neznamená to ovšem se o jiné nezajímat. Pouze se jinými nenechat ovládat.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

janark 12:09 02.02.2011
Každý máme svoji zkušenost. Pracovala jsem ve smíšeném kolektivu a byla tam vždy vzájemná pohoda. Kolegové občas zaftipkovali, občas bylo dusno, ale rychle to vyšumělo a nikdo si nic nevyčítal. Pravdou je, že jsem tam byla nejmladší. Bohužel mi zrušili místo a tak jsem nastoupila do kolektivu, kde jsem naopak nejstarší. Pohromadě drží 3 kolegině a mi ostatní jsme jak na střelnici. Pokaždé je nelibosti někdo jiný, umí to dát pěkně najevo. Několikát jsem v práci bračela a bezesné noci se po půl roce pomalu nedají počítat. Jenže pracovních míst je tak málo a ještě stou pomocí od našich hlav pomazaných. Změna není jen tak možná. Tou pomocí myslím odchod z pracvního místa na ÚP z vlastní vůle a nemít nárok na podporu, je v takovémto případě docela rána pod pás. Spostu lidí kolem mě mi říká, že to hraničí se šikanou, ale má někdo zkušenost jak to prokázat. Vždy to bude slovo vedoucí proti mému. JK