Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Krachuje vám manželství či dlouholeté partnerství? Pak se asi cítíte pod psa. VÍME, jak z toho VEN.

ŠEST léků na hroutící se vztah

Rozvod
zdroj: Thinkstockphotos Rozvod
aktualizováno 21.09.2015, 16:24 | 21.09.2015, 16:24 | doma.cz/em

Krachuje vám manželství či dlouholeté partnerství? Pak se asi cítíte pod psa. VÍME, jak z toho VEN.

Krize přijde vždycky. Pokud ještě nepřišla, nikde není psáno, že ji neprožijete. Nejsme andělé ani věčně cukrující hrdličky. I vztahy procházejí únavovým syndromem, mohou být vyhaslé a vyždímané.

 

Důvodů je milion, od opotřebování a únavy přes nešťastnou náhodou objevenou nevěru až po dejme tomu každodenní ubíjející hádky. Pokud se nejedná o neřešitelně narušený vztah, ať již alkoholismem či jinou závislostí, případně chorobnou žárlivostí, pak - pokud na obou stranách zbyla aspoň špetička vůle - zkusme ještě zabojovat.

 

 ČTĚTE TAKÉ:

Každý třetí dospělý chodí spát s plyšákem

Rozvody jsou velmi drahé. Zvláště pro muže

 

1. Což takhle dát si přestávku?

 

Přesně tak, přestávky pomáhají. Podle psychoterapeutky Alexandry Malé může mít vzájemný odpočinek od stresů a nervozity, které velká krize přináší, ozdravný účinek. "Vše se musí odehrát po vzájemné dohodě, a zpravidla i dohodnout se během krize bývá nesnadné.

 

Ale je třeba zatnout zuby, nastolit neutrální atmosféru a stanovit si pevná pravidla: kdo se na nějaký čas odstěhuje a kam, kde budou v tu dobu děti a jakým způsobem o ně bude postaráno, jak často si budete telefonovat a sdělovat si nejnutnější zprávy ohledně domácnosti, financí, dětí a podobně," říká psycholožka. Trvání odluky nelze přesně stanovit, její význam je ovšem zcela jasný: partneři si zpravidla uvědomí, že jeden druhému chybí, že jsou na sebe v nejlepším smyslu slova zvyklí, že pro samé starosti a hádky zapomněli na radosti a příjemné stránky života ve dvou.

 

2. Řešením může být i oddělená dovolená

 

Řekne-li se oddělená dovolená, nastane zákonitě povyk: Tak oni jedou na dovolenou každý sám, tak to je konec, rozvod je nadohled. Omyl, oddělenou dovolenou lze právě ordinovat jako lék na hlubokou krizi. Žena si dejme tomu odbude týden u moře s aerobikem, muž zamíří na cyklisticky zaměřenou dovolenou se sportovně založenými kamarády, takovou dovolenou by si s manželkou beztak neužil, neboť by skupince nadšenců nestačila, zdržovala by je a deprimovala nářky.

 

"Opět je tu ale ta nezbytná podmínka, že s oddělenou dovolenou souhlasí oba," připomíná psychoterapeutka. "Po návratu je o čem si povídat, muž a žena si vyprávějí zážitky pokud možno při skleničce vína či dokonce při svíčkách.  Pravděpodobně si v duchu či dokonce nahlas přiznají, že si navzájem scházeli," ubezpečuje odbornice.

 

 

3. Večery mohou vypadat jinak a lépe

 

Večery dejme tomu po deseti či více letech společného soužití rozhodně nepřipomínají láskyplné začátky. "V začátcích bychom dali cokoli za to, abychom spolu strávili noc," vzpomíná kadeřnice Ivana. "Ale já měla doma rodiče a Petr bydlel s babičkou, peníze, abychom šli do hotelu, jsme tehdy samozřejmě neměli, a byl podzim. Téměř jsem klečela před kamarádkou, aby mi půjčila klíče od chaty, pamatuji si to jako dnes. A jak to vypadá po dvanácti letech manželství? Oba v deset tvrdě spíme u televize, Petr tam často zůstane až do rána," říká s povzdechem Ivana. "Naše noční úbory jsou diskutabilní, Petr má pyžamo po dědovi a já nosím ponožky a flanelovou noční košili, protože mi bývá v noci zima."

 

Vybavte si, jak zpravidla trávíte večery a zkuste to změnit k lepšímu. Vrahem intimního života bývá televize, někdy je dobré ji vypnout. Navzdory eventuelní zimě není od věci obléci se do krajkové noční košilky, použít značkový parfém, otevřít lahvinku vína a připadat si zase jako kdysi, jako na začátku.

 

4. Také odjet někam ve dvou není špatný nápad

 

To je rovněž osvědčený lék na krizi: udělat si nečekané a neplánované volno a alespoň na pár dní spolu odjet. Ostatně nemusíte ani k moři či bůhvíkam, postačí klíče od chaty, kam jste kdysi jezdívali a kde namísto elektřiny pomrkává petrolejka a při usínání hezky šumí potok. Romantika, klid a pohled do zelené přírody mají léčivý účinek a možná vyléčí i vaši krizi.

 

5. A více si povídat

 

"S mlčením přichází ruku v ruce krize," upozorňuje Alexandra Malá. "Kde se mlčí, tam narůstají problémy do obludných rozměrů. Ale více si povídat neznamená jen takzvaně vyříkat si, co vás trápí - to je samozřejmě potřeba v situacích, kdy se děje něco nepříjemného, ale partneři by si měli více povídat všeobecně. Vyprávět si, co bylo v práci, co se jim v noci zdálo, rozebírat knihy, filmy, politiku, svá přání, pocity, vyprávět si vtipy," radí zkušená psychoterapeutka.

 

6. Začít si jeden druhého zase vážit

 

Nastal totiž čas přestat jeden druhého obviňovat a hledat na partnerovi jen to nejhorší, a zkusit opak: hledat na něm jen to dobré. Zkrátka, dámy, pokuste se zapomenout, že má břicho jako v šestém měsíci, že nosí nemožné trenýrky a děsivý kabátek od pyžama a obojí že si oblékne už v pět odpoledne, že je cholerik a často mluví o své matce. Naopak si připomeňte, že je zodpovědný, spolehlivý, chodí do práce a když chce, dokáže si trpělivě pohrát s dětmi.

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jirka 09:50 24.09.2015
On ani tak není problém s tím DONUTIT chlapa mluvit, ale spíš O ČEM s ním mluvit. Teď to zrovna s manželkou řešíme - normálně jsme oba dva ukecaný dost, ale teď se to najednou nějak zaseklo a máme téměř tichou domácnost. Běžná konverzační témata jsme vyčerpali a teď zjišťujeme, že jaksi není o čem si povídat (aby to nebyly úplný kraviny, že)...take to večer právě řešíme tou televízí a je to začarovanej kruh...
Ria 16:35 21.08.2010
To je všechno krásná teorie! Ale můžete mi říct, jak donutit (v dobrém slova smyslu) mluvit chlapa? :-P