Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Šikana v duši malého dítěte může způsobit obrovskou ránu. Dějí se i případy, kdy ani preventivní programy nepomohou a dítě musí z kolektivu pryč.

Šikana se přesunula do mateřských škol! Zažívá ji vaše dítě?

Šikana
zdroj: Thinkstockphotos Šikana
aktualizováno 24.11.2014, 00:04 | 24.11.2014, 00:04 | Doma.cz / Myženy.sk

Šikana v duši malého dítěte může způsobit obrovskou ránu. Dějí se i případy, kdy ani preventivní programy nepomohou a dítě musí z kolektivu pryč.

Šikana. Zná ji i hodně dětí. Více než polovina případů se odehrává přímo ve školním prostředí a dokonce už v mateřských školách. Už tady si malí agresoři vyhlédnou slabší a odlišné a svou nadřazenost jim dávají řádně najevo. Šikanují vám dítě? Poznejte to na jeho chování.


"Skutečně jsme překvapeni, že šikana se z 2. stupně ZŠ přesouvá na 1. stupeň a dokonce už do mateřských škol. Už tam jsou malí agresoři, kteří si vyberou oběť a útočí, dlouhodobě jí dělají špatně, provokují," říká psycholožka Eva Gajdošová. Šikana přitom vůbec nemusí být fyzická. Stačí, aby si parta se spolužákem nehrála a dávala mu najevo svou nadřazenost.

 

Děti ve školce - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pomoc, náš prvňáček se ještě pořád počůrává!
Šikana na vzestupu! Rady pro rodiče
10 důvodů, proč roste agresivita u dětí. Váš názor?

 

Šikana v duši malého dítěte to může způsobit obrovskou ránu. Končí to i případy, kdy dítě musí z kolektivu pryč. "Známe třeba případ chlapečka, který začal fyzickou agresí, pak psychickou, dokonce začal dětem vyhrožovat, že je zabije. Děti se začaly obávat chodit do školy, minimálně rok jsme ho sledovali a museli jsme konstatovat, že nemůže být mezi běžnými dětmi," prozradila z vlastní zkušenosti ředitelka školy Mária Barancová. To jsou však spíše výjimečné případy. Když rodiče a učitel spolupracují, dá se hodně věcí napravit.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kopecký 19:37 09.07.2018
Proboha je mi 50 pryč a tohle jsem nezažil ani na vojně. Každý zná jen svá práva ale o povinnostech jakoby neslyšel. O nějaké pokoře ani nemluvě. Připadá mi to jako dar naší západní demokracie. Za soudruhu nás strašili se šikanou až na vojně, jak vidno dnes si musíme zvykat už na prvním stupni ZŠ. Jsem rád, že už to mám za sebou.
Mona 22:49 28.08.2017
Bohuzel ano rok byl doma obyhali jsme psychology psychyatry spustili se mu autisticke sklony a ted ma mit povynny rok mam hruzu ho tam pustit..stejne jako vubec nechci po techto zkusenostech dat do skolky druheho syna..muzu vam rict nejhorsi vec v zivote.nejhorsi bylo ze vetsina deti jenz sikanovala mela rodice kteri je vychovavali telesnymi tresty a durazne si prosazovali sve bez ohlefu na dite podle toho co jsem videla v satnach...