Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Za socialismu - to bejvávaly zimy! Vzpomínáte?

Socialistická zima aneb Když se vožral kotelník

Socialistická zima - 6
zdroj: doma.cz / em Socialistická zima - 6
aktualizováno 27.12.2012, 14:16 | 27.12.2012, 00:00 | doma.cz/em

Za socialismu - to bejvávaly zimy! Vzpomínáte?

Socialistické zimy měly svoji poezii. Topilo se uhlím - a kdo neuměl zacházet s kotlem na tuhá paliva, umrzl. Neměl šanci. Zejména slabé ženy byly v tomto směru poněkud hendikepované a žádost o rozvod byla mnohdy stažena právě pod tíhou otázky: Ale kdo by topil?

 

Strašidlo kotle na tuhá paliva obcházelo dědinami. Kdo s ním nepracoval, nepochopí. To jste takhle šli v půl šesté ráno zatopit a ještě v 11.30 bylo to jediné, co v začouzené kotelničce hořelo, vaše cigareta. Desátá. Kdepak zdravá životospráva - ta byla u majitelů kotle na tuhá paliva vyloučena.

 

Socialistická zima - 4
(Foto: doma.cz / em)

 

Takový majitel, pokud se mu podařilo zažehnout v kotli veselý plamínek, aniž popadesáté zmučeně zhasl, odešel do hospody na dršťkovou a čtyři rumy, aby zabránil zápalu plic. Mezitím mu bohužel vyhaslo v kotli. Ten totiž vyžadoval celodenní nepřetržitou péči. Bez zbabělých odchodů kamkoli.

 

PSALI JSME:

 

Socialistické Vánoce: Nebyly ani prskavky!

Socialistické dětství: KLADY A ZÁPORY

Vložky došly aneb Co nebylo za totáče k sehnání

 

Socialistická zima - 3
(Foto: doma.cz / em)

 

Určitou možnost jistého komfortu skýtalo přesídlení do paneláku, kde se rodina těšila z vytápění dálkového, ale nikoli bez rizika, že stokilová vdova Blažková z přízemí bude z okna vykřikovat onu obávanou větu: "Tak ty kreténi zas netopí, jo a neteče teplá!" V paneláku tudíž nikdo nebyl pánem svého osudu, a když přišlo toto krizové období, rodiny se ukládaly k spánku v pletených svetrech od babiček k Ježíšku, háčkovaných bačkůrkách, lyžařských čepicích a s vroucí modlitbou, aby ty kreténi konečně přiložili pod kotel.

 

Hory za socialismu samozřejmě existovaly, ale vybavení lyžařů i technická úroveň sjezdovek a vleků odpovídala dobovým vymoženostem. Také horské boudy, kam jezdívali žáci základních a středních škol na povinný lyžařský výcvik, mívaly do běžných ubytovacích zařízení až dramaticky daleko. Jistý nebohý kurs byl ubytován v suterénu, kde radiátory ústředního topení nikoli jen kapaly, ale přímo tekly. Žáci šlapali do vody. Samozřejmě se netopilo, a když byl nalezen kotelník (seděl ve výčepu), reagoval slovy: "A dyť vás hřeje láska k socialismu, pionýři!"

 

Socialistická zima
(Foto: doma.cz / em)

 

Zimní móda, ta bývávala jiná. Dnešní mládež by valila oči, kdyby viděla outfity na dobových sjezdovkách. Nosily se takzvané oteplovačky (opravdu nebyly sexy) a k nim šněrovací boty nazývané lyžáky. Tehdejší vázání značky Massag nevypínalo v situacích, kdy lyžař spadl (jak bylo jeho úkolem), ale bohužel kdykoli jindy, což bývalo zdrojem tragikomických problémů, kdy zoufalec o jedné lyži honil po sjezdovce tu druhou. Schválně si to někdy zkuste...

 
11 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Markétka 17:28 30.12.2012
To jsem se po dlouhý době pobavila, děkuju.
22:06 27.12.2012
Ano topilo se uhlím. Ale měli jsme jako národ 800 miliónů dolarů dluhů a 5 miliard aktiv po světě.Dnes máme plyn,smrdí nám když si chudej zatopí aby nezmrz tím co najde ale zase máme 800 miliard dolarů dluhů a žádná aktiva. my se máme....
krasavice 17:11 27.12.2012
Jestli to mělo být vtipné, tak se to opravdu nepovedlo.
Lucie 11:29 27.12.2012
Výborně napsáno, pobavilo mě to. Lidi, nesmíte se brát tak vážně.
Dežo 08:51 27.12.2012
Kolik je let pisateli a kolik váží??Jsem narozen v r.1938 ale toto je pro mně uplné novum.Pisatel musel informace sehnat od duševně chorého!!
Bára 08:19 27.12.2012
Ale no tak... Tady to zase někdo přehnal s vtipnou kaší, což ;)