Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vzpomínáte, jak se slavily Vánoce za totáče? To bývávaly tak trochu jiné Vánoce, není-liž pravda?

Socialistické Vánoce: Nebyly ani prskavky!

Socialistické Vánoce
zdroj: doma.cz / em Socialistické Vánoce
aktualizováno 05.12.2012, 00:00 | 05.12.2012, 00:00 | doma.cz/em

Vzpomínáte, jak se slavily Vánoce za totáče? To bývávaly tak trochu jiné Vánoce, není-liž pravda?

Socialismus byl z Vánoc poněkud rozpačitý a nejraději by je rovnou zakázal, ale to by bylo opravdu příliš silné kafe. Jenomže Vánoce velebí nadpřirozené postavy, jejichž existenci socialistické učebnice popíraly. Náboženství bylo opium lidstva a žádný soudruh Ježíšek prostě neexistoval a tečka!

 

Co s tím? KSČ se pokusila na Ježíškovo místo dosadit veselého dědu Mráze s pytlem od brambor plným dárků, ale nějak se to neujalo. Tak se s o to větším nasazením slavila alespoň 7. listopadu  Velká říjnová socialistická revoluce a Vánoce se už nějak přetrpěly. Rozhodně se nejednalo o svátky konzumu, neboť v obchodech bolestně chybělo zboží.

 

Socialistické Vánoce
(Foto: doma.cz / em)

 

Máte i vy fotografie socialistických Vánoc spojené s humornými vzpomínkami? Těšíme se na ně na adrese: redakce@doma.cz. Nezapomeňte na heslo RETRO.

 

Jak vypadaly takové typické socialistické Vánoce? Nebylo k sehnání základní pečivo, veky na chlebíčky, rohlíky na jednohubky a pivo. Kdo měl dědu hajného, sehnal hezký stromeček, kdo neměl, získal jen stromeček vypelichaný.

 

Nebyly prskavky, ozdoby, řetězy ani svíčky na stromeček, na druhou stranu byli kapři a brambory, hlavní součást vánočního bramborového salátu. Dělníci a rolníci dostávali od ROH (rozuměj: revolučního odborového hnutí) takzvanou kolekci neboli velkou krabici figurek z nedobře chutnající čokolády.

 

PSALI JSME:

 

Vložky došly aneb Co nebylo za totáče k sehnání

Socialistické dětství: KLADY A ZÁPORY

MDŽ: Humorný den v životě socialistické ženy

 

Socialistické Vánoce
(Foto: doma.cz / em)

 

Samotný Štědrý den se od toho současného zase tolik nelišil. Rodina pospávala u televizoru, z něhož hřímali strašidelnými hlasy vodníci, čerti a další ve skutečnosti neexistující postavy, tatínek pil rum, maminka smažila kapry, babička s dědou na všechno nadávali a děti zlobily jako psi. Pak ovšem přišlo vybalování dárků - a tady už bychom nějaké ty odlišnosti vystopovali.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Obrovský mikulášský TRAPAS: Sex s bratrancem!

VÁŠ PŘÍBĚH: Jak čert sváděl nádherného anděla

 

Maminka vybalila papuče a soupravu látkových kapesníků, tatínek vybalil papuče a láhev vína Jihočeský šohaj. Babičce Ježíšek přinesl mýdlo značky Jaro, dědečkovi lahev výčepní lihoviny, pubertální Mařence svetr z kousavé vlny (nekousavou měli jen v Tuzexu) a prepubertální Janičce populární stolní hru Kloboučku, hop! Ale ta byla doopravdy legrační, děti i babička s dědečkem se při ní hezky pobavili a koutkem oka se dívali na Popelku - jak jsme ostatně zvyklí i dnes.

 

Také zbytek svátečního večera proběhl v téměř současném duchu: tatínek se opil a chrápal, maminka myla nádobí, koutkem oka se dívala na Popelku a v duchu si říkala: Proč jen já jsem si nevzala taky prince nebo aspoň Pištu Hufnágla, tehdy jsem měla hafo nápadníků, no ale teď by po mně ani pes neštěk... A  za oknem se tiše a velebně snášel sníh.

 

Socialistické Vánoce
(Foto: doma.cz / em)

 
28 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Mira 11:47 31.03.2019
Souhlasím s Járou. Magor.
vlad 04:03 11.07.2017
Máme dodnes i krásné staré ozdoby u nás vyrobené ! Na Silvestra hlavně chlebíčky se šunkou. Mamce pod stromeček ode mne např. káva, cigarety :D, skleněný zvoneček, skleničky (1985). Papuče nedostal nikdo.
vlad 03:47 11.07.2017
Máme fotografie z Vánoc, i s prskavkami !!! Souhlasím se všemi, že tenkrát byly krásné Vánoce. Je mi 40. Dnes už to není ono :(.
martin 23:27 23.12.2015
Blbej článek teda... Vanoce za komunismu byly právě takové jaké vánoce mají být. Všichni pěkně doma s rodinou u telky, smazilo se, peklo se, plno cukrovi... Já vám dam že to byly chudé vánoce. A dneška jsou vánoce jaké? Bohaté? Na dluh! Tak to si radši dam pod stromek pár ponožek než se zadlužit. Dřív byly právě vánoce o atmosféře, o klidu. Ani nevíte jak mě ta doba chybí. A to mi je 40 let.
Jára 12:34 15.11.2015
Ten kdo napsal tento článek je totální magor, vánoce za socialismu bylo něco tak úžasného a romantikého, že dnešní mladá generace žijící v této zdivočelé a zrůdné době nemůže ani pochopit.
teliko 16:52 04.03.2013
Jo,jó,tak to je.Zlatý socialismus!Smrt kapitalismu!!!
milan 02:22 03.02.2013
jsem ročník 1966 takže ty vaše rudý kámoše pamatuji dost dobře, jste zblblí ještě teď a budete zblblí až do smrti, nenašel jsem žádný druh zboží, který by byl levnější než dnes, máslo za 10 korun- 1 hodina práce, dnes máslo 25 kč za hodinu si jich koupím 4 a tak by sme mohli pokračovat, nehledě na to, že šunku jsem jako dítě viděl akorát v televizi a jednou jsem ji jedl když jsme uklízeli jako učni po komunistické schůzi, vzpomeňte si taky na to horší, jenom ať se to nevrátí, tchoři
HANČA 11:02 28.12.2012
Jak může někdo,psát takové bláboly,že jsme nemohli za socialismu sehnat pečivo,prskavky,ozdoby aj.V té době jsem žila,ale tyhle články mě opravdu štvou.Ten kdo to píše si snad myslí,že jsme žili na stromech,jako opice!!!!!Bylo to mnohem lepší-pečivo bylo určitě kvalitnější,než ted ty jejich mražené rozpeky,kterými se všichni cpete.A nechci tady rozepisovat o ostatních věcech,které už byly napsané.Nehledě na to co se děje okolo nás dnes.Nevidím nic moc pozitivního.
Jiří Tomec 13:01 14.12.2012
Publikováním těchto článků jen ukazujete, jací jste ubožáci nemající v hlavě nic než vzduchoprázdno, jak to řekl kdysi Josef Skupa prostřednictvím pana Spejbla. Vy zřejmě bez jakýchkoliv skrupulí prohlásíte, že je krychle kulatá, když Vám za to někdo zaplatí. Je vidět, že tupost a omezenost vítězí nad vším, hlavně nad jasným rozumem... Ne nadarmo řekl Solženicin, že konzumní společnost je zlatou, ale velmi těsnou klecí...
Merlin 13:20 09.12.2012
Jaké jsou vánoce dnes? Když je čověk dlouhodobě bez práce, nemůže si dovolit moc nakoupit aby měl bohatý stůl, protože je to dneska drahé. Ty vánoce co jsem trávila za mlada, byly ty nejkrásnější, bez starostí, v klidu a pohodě. Vtedy potěšila každá maličkost a dnes si děti všechno vynutí. Kdo je nezažil, nemůže tak blbě psát.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 16