Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Psycholožka Johana Kroupová se nám svěřila s tím, co následovalo, když se rozhodla k ušlechtilému činu...

Šokující příběh Johany, která chtěla adoptovat dítě

Maminka s dítětem
zdroj: Thinkstockphotos Maminka s dítětem
aktualizováno 10.09.2013, 00:00 | 10.09.2013, 11:35 | doma.cz/em

Psycholožka Johana Kroupová se nám svěřila s tím, co následovalo, když se rozhodla k ušlechtilému činu...

Obracím se na vás s prosbou, možná byste se mohli ohledně adopcí a pěstounství ve vašich článcích zmínit, jak to doopravdy vypadá z pohledu žadatele o náhradní rodinnou péči. Třeba by to lidem pomohlo vidět v jiném kontextu problém sociálních pracovnic a žadatelů.

 

Chtěla jsem asi sedmileté dítě


Jde o moji vlastní zkušenost. Chtěla jsem přijmout dítě kolem asi tak sedmi let do pěstounské péče nebo adopce. Na konci června jsem se obrátila na "sociálku" s tím, že mám zájem o pěstounství. Syn je již devítiletý, a proč tedy nepomoci, když můžu a mám opravdu chuť. Vyzvedla jsem si formuláře ještě v červnu, jenže poté paní vedoucí pracovnice odjela na dovolenou. To je normální. Já jsem si v zájmu co největší časové efektivity ihned nechala potvrdit lékařské potvrzení (pro oba manžele) a vyplnila všechny další dotazníky.

 

PSALI JSME:

VÝMĚNA MANŽELEK: Svěřit gayům děti? Udělala byste to bez problémů?

VÁŠ PŘÍBĚH: Můj muž obtěžuje mou dceru! Jsem k smrti vyděšená!

 

 

Celé léto ale nebylo možné se dohodnout na schůzce s onou úřednicí (buď byla na další dovolené, nebo se stalo něco jiného, proč to nešlo, a tak to pokračovalo opravdu celé léto). A ta schůzka byla povinná jako první krok, který tedy nebylo možné udělat.

 

Nastal den schůzky

 

Na začátku školního roku mě opětovně paní sociální pracovnice odbyla, a to s tím, že až bude mít syn rozvrh, ať si opět zavolám. A pak - hurá - když už ho měl, jsem schůzku po necelých třech měsících domluvila. Nastal den schůzky u nás doma: syn nešel ven s kamarádem (měl u toho být také), já odvolala klienty ( toto bylo důležitější) a co myslíte, bylo nějaké pokračování? Nebylo. Asi patnáct minut před schůzkou mi volala kolegyně oné sociální pracovnice, že je paní sociální pracovnice nemocná. Legrace? Onemocněla těsně před setkáním?

 

 

PSALI JSME:

VÁŠ PŘÍBĚH: Čekám dítě s milencem! Manžel nic neví, těší se!

JE VÁM NEVĚRNÝ? 10 nejhorších chyb, které teď uděláte!

 

Proto zkusila na sociálku zavolat má kamarádka a té bylo sděleno, že paní vedoucí sociální pracovnice tam již není a nebude, že tam bude až zítra. Onemocněla tedy jen kvůli schůzce? A to je ono. Proto proces osvojení trvá i heterosexuálním párům - rodinám - i mnoho let a děti jsou zbytečně v ústavech. Není to zákony, ale především špatnou prací příslušných pracovníků.

 

Vzdala jsem to

 

Já už to vzdám, ale vžijte se do pocitů někoho, kdo nemá dítě a moc po něm touží, nevymýšlí si, že to má být bílé miminko vzdělaných rodičů, chce si vzít dítě třeba i starší (to údajně chtějí gayové), a co ho čeká? Neochota, nezájem, odsouvání. Nesetkala jsem se s tím bohužel poprvé.

 

 

A tito lidé ( zoufalí žadatelé) jsou vydání na milost a nemilost, a to doslova, sociálním pracovnicím. Jaká je jejich pověst, je známé. Chce to silný žaludek, neustále se dožadovat pokračování, přijmout odbývání a být dost mladý na čekání trvající tři až pět let. Kde je místo pro gaye, nevidím, protože i úplné rodiny mají velké problémy něco takového uskutečnit a získat do péče dítě z ústavu.

 

Byla bych moc ráda, kdyby se tohle víc vědělo. Především kvůli dětem, které jsou v ústavech. Podělila jsem se s vámi o zkušenost ženy, která se pokusila jednomu z mnoha dětí v ústavech upřímně pomoci. A to byl jen začátek, pokračovat nechci...

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Janina 16:50 14.03.2019
Nás také odradilo to, jak se k nám na sociálce chovali. Máme dva dospělé syny vysokoškoláky(jeden pracuje na Karlově univerzitě), tak asi nejsme tak špatní rodiče, klukům jsme se vždy věnovali.U sezení se soc.pracovnicí jsme si připadali, jak nějací vyvrhelové, proč chceme další dítě, že máme přeci dvě své.Prostě nám sebrali veškerou energii ještě se sociálkou jednat.a to mi bylo ještě řečeno, že se může stát, že po nějaké době může být dítě vráceno biol.rodičům a co pak budeme dělat, že je lepší si žádné dítě nebrat a nedělat si nadje. A my přitom jen chtěli nějakému človíčkovi poskytnout lásku a domov!!
jana Davidova 10:57 05.09.2014
Dobrý den,nejde na tohle nereagovat.boužel podobný konflikt mám za sebou i před sebou já,boužel ze strany matky které bylo ditě vzito jen z toho duvodu že sme po rozchodu z partnerem neměla kam jít ze synem...tak mi bylo řečeno že pokud dam syna do klokanku tak budu mit sanci si najit bydleni a praci,po te by mi syna bez problemu vratili zpet...bouzel po treh mesicich kdy jsem si sehnala byt a praci mi bylo zdeleno ze i kdyz jsem byla denne se svim synem v klokanku tak socialni pracovni pani Miroslava scholze z koprivnickeho ospodu mi oznamila ze druhy den mi kluka stehuji do deckeho domova v novem jicine,a ze budu predvolana k soudu a taky k psychologovy,a ze mi doporucuje v mem a synovem zajmu at ted nejezdim za malim ze se musi aklimatizovat z prostredim.......proste pokud to porusim tak syna uz nikdy neuvidim....probehl soud kde mi soudkyne oznamila ze syn bude trvale umisten na doporuceni one pracovnice ze socialky v deckem domove a me bude stanoveno vyzivne ktere budu platit decaku,od te doby pak jeste psychologycke vysetreni a tam mi psycholog oznamil ze nema semnou cenu se vybavovat a ze mi po konzultaci z pracovnici syna v peci nedoporuci...take se stalo a nemam prej skouset se odvolat nebo bude zle.....bouzel tohle nemam jak dokazat a o syna uz bojuji 3rok,syna nastevuji po tom co jsem vyhrozila soudkyni a i te pani ze socialky televizi....prevzala si to pak jina socialni pracovnice a tam mi rekla ze mam 300strankovou dokumentaci o sobe a synovi,a oznamila mi ze ona se mnou nema nejmensi problemi co uvadi ta predchozi urednice...tudiz muzu podat k soudu zadost o zruseni ustavni vychovy a vraceni zpet do me pece......bouzel ale zacli mi syna cpat do pestounske pece a navykladali te rodine ze je to dite z tyrane rodiny,prisla jsem na to az kdyz jsem byla z malim na bazene a tam mi muj syn rekl ze je tam teta a strejda co si ho chteli vzit domu na porad,ze mu rekli ze bude jeho nova mama a tata...tak jsem za nema slusne sla a zeptala jsem se jich na to,oni mi rekli ze jim pani scholze rekla ze je to tyrane dite a ze nema mamu a tatu......tak jsem jim i muj syn rekla ze to neni pravda ze sem vzivote na sveho syna nevztahla ruku,jeste druhy den mi volala ta pracovnice co si dovoluji jim zmarit pestounskou peci......tak jsem podala trestnak na tu pracovnici...v tu chvili udajne uz neni na urade......ted uz jen cekam na soud kdy bude a mi se vrati muj syn domu.....mimochodem bere to dost spatne a place tam dost casto......rekl mi ze uz nema sny a do polstare kazdou noc place.....je to sila ale musim byt presto vsechno hodne silna uz jen kvuli svemu synovy ktery mi byl vzit neopravnene.....
Zorka 19:28 26.07.2014
Bohužel máme podobné zkušenosti z menšího města na Hradecku,paní na sociálním odboru nás evidentně chtěla ihned odradit,ještě dřív,než sjme si vyzvedli formuláře.mě i manžela zpovídala před dalšími dvěma kolegyněmi takovým způsobem,že můj muž z toho byl úplně paf a mně to bylo více než trapné,div,že jsme nemuseli líčit náš sexuální život....na tuto úřednici jsme byli upozorněni předem z nadačního fondu,že je to síla ale i to předčilo naše očekávání.nechápu,proč takové sucharky dělají tuto práci,měla jsem sto chutí se zeptat,zda paní má vůbec vlastní dítě,moc na to nevypadala....my jich vychovali pět a doma máme ještě devítiletého syna....formuláře zatím leží na stolku,jsme nějak bez chuti,.Jedeme na dovolenou a tam si chceme vše v klidu probrat,a mezitím naše dítě,které bychom chtěli domů musí trávit zbytečný čas v domově :-(
Renáta Nováková 20:42 18.01.2014
no, paní to koukám vzdala dost rychle, nějak nevěřím tomu, že to myslela dostatečně vážně, když ji odradilo jen jedno odvolání návštěvy. Sama děti osvojené, mám dvě. Takže jsme si prošli dost dlouhou cestou, ale předem bylo rozhodnutí v sobě samé... hodně silné..... překážek bylo a je dost, ale síla v srdci silnější. Kvůli dětem mi ta síla za to stála, se jí držet.
Renáta
Božena 18:53 14.09.2013
Dobrý den nemohu nereagovat. Taky jsem chtěla udělat ten ušlechtilý čin a pomoci. Dnes je to téměř rok a já stále čekám. Jednou na to že bydlím moc daleko od krajského města, jednou na to že jsou dovolené , jednou na to že jsem samožadatelka, a teď poslední "hit" musím sehnat nějakého chlapa, který se mnou do těch testů půjde. Jo a jednou mi údajně psycholožka vzkazuje, že mám okolo sebe dětí dost, tak proč prý další? Ať žije lobby dětských domovů, kterým jde o... všichni to víme, že za každé dítě mají neskutečné peníze. A tak nevím co dělat. Možná tu vysněnou holčičku v nějakém tom dětském domově prostě ukradnu. Doufám, že to čteš "moje" sociální pracovnice.
Petra 11:10 10.09.2013
Bohužel musím souhlasit.sociální pracovnice jsou tam jen do počtu,jen aby jim šel plat a to je vše sama.Sama jsem v nelehké situaci,x-krát jsem kontaktovala sociální pracovnici s vážným problémem a vždy neměla čas.No jo,kafíčko,nalakované nehty to je priorita.
Klepáčová Drahomíra 08:50 10.09.2013
Je známo, že se sociálí pracovnice nechovají n úrovni, nemají ten správný poměr k lidem, obzvlášt k samoživitelům, protože u nás ještě nevymizel názor, že dítě patří ženě a je to jedno, jak se chová a jaká je.Tyhle sociální pracovnice vše berou jako pracovní úvazek a ne poslání.Neříkám, že neexistují dobré sociální pracovnice,ale těch flinků je u nás více než těch dobrých a chápajících.
Jestliže tady na diskuzi některá ozve, tak je to, jen proto že potrefená husa se vždy ozve.