Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Odhadem několik tisíc českých dětí ve věku od 11 do 15 let pravidelně kouří cigarety a pije alkohol. Hodně dětí má také zkušenost s marihuanou.

ŠOKUJÍCÍ STUDIE: České děti vs. drogy a alkohol: Už 11letá mrňata kouří cigarety!

Dítě s cigaretou
zdroj: Thinkstockphotos Dítě s cigaretou
aktualizováno 12.08.2014, 10:09 | 12.08.2014, 10:09 | mivr, ČTK

Odhadem několik tisíc českých dětí ve věku od 11 do 15 let pravidelně kouří cigarety a pije alkohol. Hodně dětí má také zkušenost s marihuanou.

Vyplývá to z výzkumu katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, která zpracovala údaje od 4200 dětí z 54 škol. Martin Dolejš, který se na studii podílel, řekl, že více než pět cigaret denně vykouří zhruba tři procenta dětí ve věku od 11 do 15 let a čtyři procenta stejně starých dětí se v posledním měsíci opila.

 

V přepočtu na populaci to znamená, že každý měsíc se opije zhruba 14 tisíc dětí. Čtvrtinu krabičky cigaret denně vykouří 10 600 dětí. Experimentování s marihuanou potvrdilo téměř 11 procent dotázaných.

 

"Považuji to za obrovský problém. Potvrzuje se, že primární prevenci je třeba dělat už v mateřské škole rozvojem osobnosti, asertivity, altruismu a dalších vlastností, které dětem později pomohou odolávat sociálnímu tlaku skupiny. Na střední škole je už na prevenci pozdě," upozornil Dolejš.

 

Cigareta
(Foto: Mediafax)

 

Nejrizikovější populací jsou podle studie žáci a žákyně Královéhradeckého, Ústeckého a Jihomoravského kraje. Na opačném pólu jsou děti v Plzeňském, Karlovarském a Olomouckém kraji. V obou západočeských krajích a na Vysočině jsou navíc děti rozvážnější, častěji umělecky nadanější, laskavější a s dostatkem sebeovládání a sebekontroly.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chci přestat kouřit: 10 rad, jak pracovat s motivací
Končím s kouřením! Jak nepřibrat!
ŠOKUJÍCÍ STUDIE: Vysedávání vás může zabít, je stejně škodlivé, jako kouření

 

Vyšší míru nerozvážného a nekontrolovaného chování vědci vysledovali u respondentů ve Středočeském, Královéhradeckém a Jihočeském kraji. Žáci v Královéhradeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji jsou citlivější, bázlivější a úzkostnější. Olomoucký kraj patří k regionům, kde děti vykazují nižší míru fyzické i verbální agresivity. Na střední Moravě jsou děti také nejméně hněvivé a mají nižší potřebu kontrolovat své okolí.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

mezek 11:49 16.08.2016
A co s těmi, kteří už problémy mají? Tento názor jim asi moc nepomůže, i když je pravdivý.
J.M. 12:56 13.08.2014
Kouří jen hlupáci a slaboši. Pokud se tohoto hesla budete držet, tak nebudete mít problém ani vy a ani vaše děti,