Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Svatba vyvolává kromě kladných pocitů také starosti. Je spojena nejen s náročnou organizací, které se účastní mnoho lidí, ale i s vysokými výdaji. Stále více párů proto dává přednost spíše malé, romantické svatbě. Užijí si tak lépe jeden druhého, ...

Svatba může vyjít pěkně draho! Na čem ušetřit a co nepodcenit

Svatba
zdroj: Thinkstockphotos Svatba
aktualizováno 27.05.2015, 00:00 | 27.05.2015, 00:00 | Doma.cz/trm

Svatba vyvolává kromě kladných pocitů také starosti. Je spojena nejen s náročnou organizací, které se účastní mnoho lidí, ale i s vysokými výdaji. Stále více párů proto dává přednost spíše malé, romantické svatbě. Užijí si tak lépe jeden druhého, ale i celý tento výjimečný den.

V loňském roce uzavřelo v Česku sňatek přes 40 tisíc párů. Ty, které to čeká letos, mají právě nejvíce napilno. Téměř 80 procent budoucích novomanželů si své „ano“ řekne jako již tradičně právě během letních měsíců.

 

Pokud plánujete velkou svatbu se spoustou hostů, připravte se na to, že nebudete omdlévat jen před vyslovením svého „ano“, ale také při podpisu účtu za veselku. Ten se může vyšplhat až do řádu sta tisíců. I když budete skromní, tak se pod deset tisíc nevejdete. Každý pátý pár tak svatbu právě kvůli nemalé částce odkládá. Více než polovina párů navíc dle nedávného průzkumu překročí maximální částku, kterou si pro svatbu stanovily.

 

Kdo to zaplatí?

 

Tradiční rozdělení nákladů už je spíše historií. Nejvíce toho vždycky leželo na bedrech rodičů nevěsty (svatební oznámení, šaty pro dceru, hostina…). V dnešní době to záleží zejména na tom, jak se snoubenci domluví. „Ti by se tak mimo velikosti svatby a místa jejího konání měli domluvit také na rozpočtu a ke každé položce připsat, kdo ponese její finanční břímě,“ říká Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB a Era, která průzkum připravila.

 

S agenturou nebo bez ní?

 

Záleží na tom, jestli snoubenci raději šetří čas nebo peníze. Svatební agentura může ušetřit spoustu práce s přípravami svatby, ovšem i s přihlédnutím k tomu, že s některými dodavateli získají lepší cenu, celková částka za svatbu vyjde dráž. Odměna agentury se pohybuje kolem 10 % celkové částky, počítejte tedy s rozmezím 15 – 35 tisíc korun. Ideální střední cestou se jeví alespoň konzultace se svatební koordinátorkou, aby se předešlo vyloženým přešlapům.

 

 

První, na čem by se měli budoucí manželé domluvit, je velikost svatby, místo jejího konání a nástin rozpočtu. Na maximální částce se předem domluví tři čtvrtiny Čechů, tento limit dodrží ale jen necelá polovina z nich. „Za svatby utrácejí víc páry, které se berou poprvé. Průměrná cena se pohybuje kolem 150 tisíc. To se spoustě lidí zdá mnoho a snaží se ušetřit, jenže většina z nich na to jde špatně. Velkým omylem je pronajmutí prostoru a snaha zvládnout hostinu a následný raut vlastními silami. Právě hostinu totiž většina párů považuje za nejdražší položku. Provozovatelé prostorů mají často uzavřené dohody s dodavateli zboží a na ceny, které jsou schopni vyjednat, se lidé jednoduše nedosáhnou. Navíc k běžným službám patří nejen zajištění pohoštění, ale i příprava a výzdoba celého prostoru. Díky tomu pár ušetří nervy, čas i peníze,“ upozornil Tomáš Vobořil, majitel restaurace Podolka a organizátor svateb v prostoru Zbraslavská Myslivna. S tím souhlasí i ředitelka hotelu Royal Ricc v Brně Petra Schillerová a dodává: „Malé svatby se v poslední době stávají velkým hitem. Volí je především mladší páry a lidé, kteří mají již nějakou svatbu za sebou. Svatba v komorním prostředí je oblíbená i u párů, kde jeden z partnerů je cizinec. Navíc tito svatebčané upřednostňují svatbu s typicky českými tradicemi, jako je například knedlíčková polévka nebo svíčková.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejošklivější nevěsta světa! Co dělat, abyste nedopadla podobně!
Stresujete se ze svatby? 5 TOP tipů, jak si v klidu vychutnat svůj velký den
Svatební šaty z internetu? Hororová GALERIE, co vám může přijít
Co oblékají slavné české nevěsty? VELKÁ GALERIE


Ženy mají hlavní slovo


V organizaci svatby se shoduje zhruba polovina partnerů, častěji muži ustupují přáním nevěsty. Například výběr prostoru bývá doménou zejména žen. Obvykle je třeba jej zamluvit nejméně půl roku dopředu. „V posledních letech se oblíbeným místem pro svatební den stávají romantické statky. Pryč jsou doby, kdy byla svatba ukázkou investice do ní, stoly byly přeplácané dekoracemi a celý den byl laděný do jedné barvy. Před ještě zhruba pěti lety patřily k nejběžnějším barvám bleděmodrá a červená. To už neplatí. Trendem posledních let jsou přírodní barvy, dřevěné či proutěné dekorace a venkovský styl. Páry si také oblíbily místa, kde je možné udělat obřad, hostinu i následný raut,“ řekl Tomáš Vobořil.

 


Na průměrnou českou veselku dorazí kolem 70 lidí. Právě seznam hostů by měl být jednou z prvních věcí, které budoucí manželé vyřeší. „Od počtu hostů se samozřejmě odvíjí cena svatby, volba místa, ale i průběh celého dne. V posledních letech se řada párů rozhoduje pro vynechání svatební hostiny a přiklání se pouze k rautu pro všechny svatebčany. Pokud se celá svatba koná na jednom místě, je tato varianta lepší, svatebčané tak nemusí bloumat po okolí a čekat, až se ti pozvaní najedí. Svatební rauty značně ovlivňují trendy. V posledních letech tak na stolech nechybějí miniburgery, sushi nebo cupcakes. K evergreenům patří miniřízečky, které si na raut objedná 95 procent párů. S výběrem a sestavou jídla by měl snoubencům určitě pomoci personál vybraného prostoru. Doporučit jim, co se hodí, co naopak ne, a sestavit jim rozpočet,“ popsal Tomáš Vobořil.


Pří výběru místa by měli snoubenci věnovat pozornost nejen samotnému prostoru, ale i zázemí. „Podstatnou přidanou hodnotou prostorů, kde se svatba koná, je možnost ubytování. Výhodou je samozřejmě možnost ubytování pro svatebčany, kteří dorazí ze vzdálenějších míst, ale i zázemí pro nevěstu. K dispozici by měla mít prostor, kde ji nalíčí, učešou, kam se může jít převléknout,“ dodal Vobořil.


Kolik za co?


Nejdražšími položkami na účtu za veselku bývají místo obřadu (v případě zámků i 10 tisíc), hostina a prstýnky. Chcete-li „slávu“ pořídit co nejlevněji, pak zajděte na místní radnici a následnou oslavu uspořádejte na zahradě. Pokud se povede atmosféra, tak nikomu nebude vadit, že místo tabule o čtyřech chodech se bude grilovat a francouzský koňak nahradí pálenka. „Určitě bych doporučila, aby byla svatba financována zejména z naspořených peněz. Proto by si každý mladý člověk měl alespoň malou částku za tímto cílem ukládat např. na spořicí účet nebo do fondů. Rodiče pak také určitě vypomohou,“ říká Pavla Hávová.

 

Tabulka: svatba
Rozpočet na svatbu dle průzkumu společnosti Era. (Foto: oficiální zdroj)

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Petruška 02:48 22.02.2019
Pěkně napsané. Já si myslím, že jedna z věcí, na kterých by se nemělo šetřit jsou třeba snubní prsteny. My si například s mužem nechávali dělat snubní prsteny na zakázku u https://www.sperky-prsteny.cz/ a toho, že jsme za ně dali tolik peněz jsme nikdy nelitovali. :-)
Mirka 07:03 27.01.2019
No, podle mého se to, kolik bude svatba stát dost odvíjí od toho, jakou o ní máte představu. Mně se například mnohem víc líbí menší a skromnější svatby. A na těch se dá dost ušetřit. Další věc, na které se dá ušetřit jsou třeba svatební šaty, protože ty se dají půjčit. Já si je třeba půjčovala tady: https://www.pujcovna-renata.cz/svatebni-saty/
Petra 21:59 05.09.2016
Svatbu máme 17. 9. 2016 a myslím, že se dá i za málo peněz udělat hodně velká muzika pomáhá nám http://luciehola.cz/ a je to kouzelnice. :) Už se těším
Romana 10:26 28.05.2015
Ahoj, Já neřeším až tak peníze za svatbu, protože je to jen jednou za život a chtěla bych si to užít, šetříme na svatbu už 2 roky, ale co mě teď trápí jsou mé vlasy :(.
Mám je moc krátké a nevím, co mám dělat...
Nemáte některá nápad?
Zdeňka 15:14 27.05.2015
Nevím teda jestli do rozpočtu počítat benzín, ale chybí vám tam dost důležitá muzika - kapela nebo DJ...