Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto je za námi a otevírá se nám další krásný podzim. Užijte si všechny radosti tohoto období a plnými doušky se oddejte svým smyslům - vůni listí, hýřícím barvám a relaxaci, třeba při některém z výletů po Orlických horách a Podorlicku.

Tip na výlet: Než se vydáte na hory, co takhle podzim v podhůří?

Podorlicko
zdroj: oficiální zdroj Podorlicko
aktualizováno 09.09.2014, 15:28 | 09.09.2014, 15:28 | / Doma.cz/trm

Léto je za námi a otevírá se nám další krásný podzim. Užijte si všechny radosti tohoto období a plnými doušky se oddejte svým smyslům - vůni listí, hýřícím barvám a relaxaci, třeba při některém z výletů po Orlických horách a Podorlicku.

Tento malebný kraj není sice tak navštěvovaný jako sousední Krkonoše, jeho devizou je však klid, kde se navíc krásná příroda snoubí s mimořádným bohatstvím kulturních památek a osobností, takže i když počasí nepřeje, je zde vždy co podniknout! Navíc i v září a říjnu zde můžete navštívit řadu zajímavých akcí.

 

Pro krásné podzimní procházky zvolte třeba Lanškrounské rybníky, údolí Moravské Sázavy, Třebovské stěny nebo zdejší zámecké parky a jejich obory. Údolí Divoké Orlice je označováno za českou Loiru, neboť zámky a hrady se to tu přímo hýří a v případě nejistého počasí jsou ideální alternativou. Zábavu i poznání přinese rovněž pestrá škála muzeí. Svůj podzimní výlet pak můžete spojit s návštěvou některé z tradičních kulturních akcí. Za pěkného počasí se můžete projet na jedinečných cyklostezkách přírodním parkem podél řeky Tiché nebo Divoké Orlice, anebo vystoupat do výšek a obdivovat krásná panoramata, pestrost a malebnost Orlických hor z některé z místních rozhleden.


Pokud by se Vám po horách přeci jen zastesklo, vydejte se o pár km dále proti proudu Divoké Orlice na Zemskou bránu. Otevře se Vám v celé své barevné kráse romantické údolí, které zde protíná hřbet Orlických hor. Přímo kolem řeky, kterou lemují četná skaliska, vede naučná stezka, která Vás dovede přes Pašeráckou lávku až k Ledříčkově skále, kde se ukrýval Jánošík Orlických hor.

 

Lanškrounsko – krásná příroda, kulturní zážitek i zlepšení kondice


Jedním ze skvělých podzimních tipů je určitě návštěva města Lanškrouna, které najdete v podhůří Orlických hor na pomezí Čech a Moravy. Město Lanškroun je ideálním východiskem řady krásných výletů, které můžete spojit i s kulturou. Navíc v měsíci v říjnu se zde koná hned několik tradičních kulturních akcí.

 

Zámek Lanškroun
(Foto: oficiální zdroj)


Zdejším fenoménem tohoto kraje jsou především Lanškrounské rybníky, které najdete hned na okraji města. Tento přírodní park s významným hnízdištěm ptactva je oblíbenou rekreační oblastí, která má i na podzim stále co nabídnout. Koupání je v tuto dobu sice pouze pro otužilce, ale krásná kulisa a zátiší rybníků, rákosin a lesů pohladí duši každého. Soustava rybníků skrývá mimo jiné krásné vycházkové i běžecké okruhy. Můžete se projít k historické studánce Eduardova pramene, na vrch Kypuši nebo k pozorovatelně ptactva, projet se na loďce či si zarybařit. Dřevěné stezky rákosím přidají na romantice a nové běžecké okruhy povzbudí Vaši kondici. Trasy jsou ideální pro začátečníky, rekreační i kondiční běhání. K dispozici zde máte dva různě náročné okruhy, běžecké desatero i možnost ověřit si svou kondici dle Cooperova testu fyzické zdatnosti. Raritou jsou pak místa, kde si můžete zacvičit jógu. Objevíte zde celkem 5 stanovišť s jogínskými cviky, a to dle pěti hlavních elementů (živlů), takže si své tělo dokonale protáhnete a povzbudíte svou vnitřní energii.

 

Lanškrounské rybníky
(Foto: oficiální zdroj)


Asi 2 km od centra města se ukrývá romantické údolí Moravské Sázavy, které se v regionu řadí mezi nejvíce navštěvované lokality. Po trase naučné stezky se oddejte barvám podzimu, prozkoumejte středověkou štolu, narýžujte si granáty nebo se jen tak svezte na kole či koloběžce, které Vám zde ochotně zapůjčí. Pro krásná panoramata vystoupejte na Mariánskou horu s poutním kostelem a křížovou cestou, ke kterému Vás dovede cca 7 km dlouhá turistická trasa. Toto magické místo zvané také jako „malá Maria Zell“ Vás díky nově postavené rozhledně Mariánce odmění krásným výhledem na všechny světové strany. Zhlédnete Orlické hory, dominantu Suchého vrchu, město Lanškroun a za dobré viditelnosti i Krkonoše. Lanškrounsko ocení také milovníci koní, v okolí najdete několik jízdáren i vyznačené hipostezky, které ctí hlubokou tradici zdejšího chovu a výcviku koní.

 

Cykloturistika
(Foto: oficiální zdroj)


A pokud holdujete umění a kultuře, spojte svou podzimní návštěvu Lanškrouna s některou z říjnových akcí. Milovníky divadla, hudby a výtvarného umění osloví především oblíbené Lanškrounské Múzochvění, specifický art happening širokého záběru, který je určitým protipólem všeprostupující konzumní zábavy, Jazzový festival anebo 3-denní theatro multiartový festival LATHIFE.

 

Zámky na Orlici, lákavé expozice i cesta do pravěku


Právě hrady a zámky na řece Orlici jsou jedním z hlavních symbolů tohoto regionu a mnoho z nich nezavírá své brány ani s přicházející zimou. Řeku Divokou Orlici lze bez přehánění označit za českou Loiru, neboť stejně jako na slavné francouzské řece i zde najdete stará šlechtická sídla, doslova zámek za zámkem, navíc každý z nich nabízí zcela jiný a originální zážitek. V mnoha případech jsou stále osídleny původními rody, potkáte se zde s hrabětem Kinským, hraběnkou Sternbergovou či s členy rodu Kolowratů.


Nejen děti nadchne barokní zámek Potštejn. Velmi oblíbené jsou originální hrané prohlídky, při kterých se setkáte i samotnou hraběnkou, ale také tajemné podzemí s Bubákovem. Rodiny s dětmi osloví i další ze zámků, renesanční zámek Doudleby n.O., který se pyšní překrásnými freskami a natáčením velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory. Kromě zámeckých expozic nezapomeňte navštívit zdejší muzeum přírodovědy, shlédnout sbírku kočárků a projít si Babiččin dvoreček. Zámecké expozice se sice na podzim veřejnosti uzavírají (v říjnu pouze o víkendech), jejich zámecké parky jsou však přístupné po celý rok. Mezi nejvíce navštěvované patří bezesporu zámek Častolovice, sídlo paní hraběnky Diany Phipps Sternbergové, s oblíbeným zámeckým zvěřincem a oborou s daňky.

 

Častolovice
(Foto: oficiální zdroj)

 

Častolovice: zámecká obora
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Sousední empírový Nový Zámek v Kostelci n.O., sídlo rodiny Kinských, je především centrem vytříbené kultury, místem řady výstav a akcí. V říjnu je zámek otevřen sice pouze o víkendech, ale areál parku se zámeckou kavárnou a dětským hřištěm jsou k dispozici denně a určitě stojí za návštěvu. Ideální zastávkou jsou i pro cykloturisty, neboť okrajem zámeckého parku probíhá cyklostezka. Zámecké expozice se sice na podzim veřejnosti uzavírají (v říjnu otevřeny pouze o víkendech), jejich zámecké parky jsou však přístupné po celý rok.

 

Nový zámek Kostelec
(Foto: oficiální zdroj)


Také u řeky Tiché Orlice se skrývá jedna ze zdejších architektonických perel, a to středověká Tvrz Orlice. Po celý rok zde můžete shlédnout nejen prostory renesančního zámku, ale také podzemí původní gotické tvrze. Kromě unikátních skleněných průhledů, nahlédnete i do 400let starého sklípku ze 14.stol., shlédnete historické sklo z orlických skláren nebo expozici naší fauny, jejíž přírodní scéna se zvuky zvířat a originálními doplňky upoutá především děti (posed s dalekohledem, chaloupka s poznávacími úkoly aj.).

 

Zábavu i poznání za každého počasí přinese návštěva některého ze zdejších muzeí a jejich lákavé expozice. Za řemesly se můžete vydat do Letohradu do největšího Muzea řemesel ČR, unikátní expozici lesního biotopu i řemeslné dílny nabídne nově otevřené Muzeum Orlických hor Sýpka v Rokytnici v Orl.horách. Dámy osloví originální móda, kterou společně s více než 400letou tradicí odkryje Muzeum krajky ve Vamberku, pány naopak Muzeum v České Třebové, se stálou expozicí, která tématicky doplňuje význam zdejšího dopravního uzle (Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí).


Cesta do pravěku – open air muzeum


Bude-li přát počasí, máme pro Vás jeden exkluzivní podzimní tip, a to malou cestu do pravěku. Na Kozlovském kopci u České Třebové se „ukrývá“ pravěká osada Křivolík – muzeum pod širým nebem, které právě v říjnu pořádá již tradiční Víkend experimentálních technologií.

 

Křivolík: Cesta do pravěku
(Foto: oficiální zdroj)

 

V tyto dny zde ožijí stará řemesla a prastaré technologie. Akce je vyvrcholením letní sezóny pravěké osady, která Vám přiblíží již dávno zapomenuté techniky a postupy, součástí jsou odborné přednášky i aktivity pro děti i živí zvířata. Výlet můžete spojit s výstupem na rozhlednu na Kozlově s chatou Maxe Švabinského, anebo s podzimní procházkou po stezce smyslového vnímání krásným údolím Skuhrovského potoka až ke zdejšímu fenoménu Třebovským stěnám i největšímu totemu v ČR. Toto putování ve Vás doslova probudí všechny Vaše smysly, čeká na Vás čichárium, dendrofon i hmatové cestičky, zaposloucháte se do hlasu lesa, ochutnáte pramenitou vodu nebo si vyzkoušíte hledání stop.

 

TIP: Zpříjemněte si svůj pobyt díky KARTĚ HOSTA


Při návštěvě Orlických hor a Podorlicka nezapomeňte využít bonusové Karty hosta Orlických hor a nechte se příjemně překvapit výhodnou nabídkou. Je první kartou v ČR, která nabízí služby zdarma. Za získané bonusové body si host může vybrat z nabízených služeb dle aktuální nabídky jakoukoliv službu, kterou mu ubytovatel na kartu zdarma nahraje. Zdarma či se slevou tak můžete navštívit například zámek Potštejn, Tvrz Orlici nebo Muzeum Vamberecké krajky. Kartu lze získat v informačních centrech a u zapojených ubytovatelů, pro více informací navštivte www.orlickakarta.cz.

 

Komplexní turistickou nabídku destinace Orlické hory a Podorlicko naleznete na oficiálním turistickém a mapovém portálu www.mojeorlickehory.cz nebo na novém portálu www.krasnadikyhoram.cz, s komplexní nabídkou na míru ženám!

 

ČTĚTE TAKÉ:

S dětmi po Evropě: tip na léto pro rodiče neřidiče
TIP NA VÝLET: Rodinný výlet na Lipno a Stezku korunami stromů Lipno
Neseďte s dětmi za pecí. Kam na výlet

 

TIPY – AKCE:

 

ZÁŘÍ 2014:


• 12. – 13.9.2014 - Lanškrounská kopa a městské slavnosti – již 46.ročník tradičního dálkového pochodu se slavnostmi, bohatý program (vystoupí např. Věra Špinarová, Vlasta Horvát, Sto zvířat a další), Jachting na Dlouhém rybníce, aj.
• 12. – 14.9.2014 – Kostelecký multižánrový hudební festival - posvícení a hudební festival F.I.A.Tůmy – 3-denní multižánrový festival, město plné řemeslníků, kejklířů, pouličních divadelníků, tanečníků a muzikantů, dětská divadla, umísťovací výstava pejsků, workshopy a hudební představení, vynikající umělci, symfonické orchestry
• 12.-14.9.2014 – Vozatajské mistrovství Východočeské oblasti – tradiční závody spřežení, Bolehošť - Lipiny
• 26.-27.9.2014 – Svatováclavské slavnosti v Dobrušce – 3 dny plné kultury, hudebních vystoupení, tradiční jarmark


ŘÍJEN 2014:
• 11.10. - Lanškrounské Múzochvění – 5.ročník, oblíbený a specifický art happening širokého záběru, s 2-letou periodou, protipól všeprostupující konzumní zábavy, múza jako bohyně všeho umění, účast Valerie Zawadská a Ladislav Ondřej (hudba, sklo, paličkovaná krajka, keramika aj.), program od 15 hod., www.muzochveni.cz
• 11.-12.10. Víkend experimentálních technologií, Pravěká osada Křivolík Česká Třebová (nedaleko rozhledny na Kozlovském vrchu u České Třebové), vyvrcholení letní sezóny open air muzea, http://www.krivolik.cz/akce
Program: sobota od 13 hod., neděle 10 – 15 hod.
• 12.10. Rodina na stezce – vycházka se soutěží na smyslově naučné stezce Údolím Skuhrovského potoka, Česká Třebová
• 18.10. – Lanškrounský jazzový festival – Jazz A Little Otherwise – 14.ročník jazzového festivalu
• 23. - 25.10 – Lanškrounksý theatro-festival LATHIFE – 4.ročník, multiartový studentský kulturní projekt, divadlo – hudba – výtvarno

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře