Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Konečně jste po dalším nepovedeném vztahu objevila toho pravého. Ale má dítě.

Trpké bývá soužití s nevlastní dceruškou

aktualizováno 19.07.2010, 08:37 | 19.07.2010, 00:01 | doma.cz

Konečně jste po dalším nepovedeném vztahu objevila toho pravého. Ale má dítě.

Všechno se zdá být dokonalé – a tato věta vám zní kupodivu stále pravdivě, a to i po třech letech společného soužití, cestování, řešeních nicotných, ale i vážných problémů. Jediné, co vás na pohádce o Popelce trochu zneklidňuje, je fakt, že váš princ už do toho před vámi jednou praštil, a nejen to. Má na svou první manželku doživotní památku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Můj sen zachránil sousedce život

Oddělená dovolená nemusí nutně znamenat KONEC

 

Ale on má dítě!
 

Vždycky jste byla zásadová. Příšerně dlouho si vybíráte boty – a ty jsou jen na nohy. Na muže tak máte ještě o tisíc procent vyšší nároky. Nesmí být mimo jiné hloupý, nudný, plešatý a pokud možno by neměl být ze second handu. Rozuměj, neměl by být rozvedený, abyste ho po zbytek života nemusela přesvědčovat, že nejste jako jeho bejvalka.

 

 

To se ale ve vašem věku a vzhledem k tomu, v jaké věkové kategorii mužů pátráte (35+), zdá být jako nesplnitelný úkol. Když už tedy narazíte na vašeho pana Božského, jste schopna oželet i fakt, že si holí hlavu, protože už na ní nemá co česat.

 

A po několika romantických večerech, společně strávených ránech a neotřelých výletech se pokusíte přistoupit na myšlenku, že byste byla schopna akceptovat i to, že mu z předchozího manželství zůstalo ne akvárko s rybičkami, ale dítě.

 

Co doporučuje psycholog:

"Soužití s partnerovým dítětem, zvlášť jedná-li se o dvanáctiletou dívku, jen zřídkakdy bývá bez mráčku," říká psychoterapeutka Alexandra Malá. "Univerzální návod pochopitelně neexistuje, snad jen několik rad, které by mohly aspoň trochu pomoci: Buďte za všech okolností slušná, ale přesto zásadová. Pokud vycítíte příliš velký odpor, nevnucujte se. Nekupujte si dceru dárky, vsaďte na vlídnost, trpělivost, laskavost a porozumění."

 

Vy se té holčičky vlastně bojíte

 

Smířila jste se s myšlenkou, že má dítě. Teď je tu druhá fáze. Bojíte se, aby vás partnerův potomek akceptoval a aby vám jeho případná umanutost nezkazila ten nejlepší vztah, který vás doteď potkal.

 

 

Jste proto "nadšená", když vám přítel oznámí, že jeho dvanáctiletá dcera už o vás ví. Cítíte se tedy nervózní už jen z devětadevadesáti procent. Jednou večer zachrastíte klíči v zámku a první, co po opatrném otevření dveří uvidíte, jsou skejťácké tenisky o čtyři velikosti větší než vaše popelkovské lodičky.

 

Nasadíte úsměv a s pozdravem, trochu nejistě ovšem, vkráčíte do kuchyně, odkud slyšíte neobvyklý ruch. Ano, je to ona. Tohle je vaše potencionální nevlastní dcera. Je o deset centimetrů větší než vy a dává vám pusu na uvítanou.

 

Strávíte první večer a pak i víkend plný rozpaků. Když ji s přítelem vysadíte před panelákem, kde bydlí, s úlevou si oddechnete. Několik dalších dnů či týdnů sbíráte odvahu k dalšímu setkání a témata, jako jsou teenagerské filmy, hudba a elektronické novinky.

 

První dovolená v Jugoslávii, první dítě
 

A je to tady. Po několika víkendech, kdy jste místo vytouženého golfu, baru nebo výstavy navštívila zoo, mořský svět a už ani nevíte jaké hrady a zámky, je tu první společná dovolená. Jedete se známými a jejich ratolestmi do Chorvatska. Trochu vám to připomíná situaci z filmu Dušana Kleina: "První dovolená v Jugoslávii – první dítě. A pak už samá pozitiva a sociální jistoty.“

 

Začíná to být nesnesitelné

 

A teď se potíte na osušce na kameni, kolem vás běhají a řvou děti a úspěšně vám zalévají knížku, která ještě úspěšněji vlhne a vlhne, a vy cítíte, že vám začínají povolovat nervy.

 

 

Připadáte si jako neschopná a neempatická hysterka. Snažíte se kontrolovat. Říkáte sama sobě: Můžu svému nevlastnímu potomkovi vůbec něco vytknout, napomenout ho? Mám na to vůbec právo? Nebo mám být jen nezúčastněným pozorovatelem?

 

Neubráníte se tak myšlence na americké filmy, kde se muž s velkým M rozhoduje mezi ženou, do které se zamiloval, ale která by jeho děti nejraději poslala do internátní školy, a ženou, která se (bůh ví, jak to dělá) stane nejlepší kamarádkou jeho dětí. Hádejte, které z nich dovolí scénárista nakonec obléknout svatební šaty.

 

Je váš partner vnímavý? Asi ne


Pokud je váš partner vnímavý, nenechá problém, který je nasnadě, usnout. Žádný chlap ale netrpí nadměrnou senzitivitou, takže nepočítejte s detailním rozhovorem o vašich nejniternějších obavách. Ve skutečnosti se nakonec stanete spíše posluchačem jeho monologu o tom, jak jeho dítě nemáte ráda.

 

A to je právě nejvhodnější chvíle, abyste ho seznámila se svým pohledem na věc. Věta: "Nikdo nebude tvé dítě milovat víc než jeho matka,“ vám vylétne z pusy jako koule z děla. A je to. Problém je venku. A teď už je jen na vás, jak ho budete řešit.

 

Smiřte se s tím, že se s tím smíříte

 

Ano, je to tak. Ženy odcházejí a přicházejí, ale dítě zůstává. A vy musíte přijmout fakt, že budete vždycky na pomyslné druhé koleji. Velmi dobře si uvědomujete, že pouze přežívat společné okamžiky ve třech není možné do konce života. Je potřeba si dítětem vybudovat vztah. A doufat, že i ono si najde cestu k vám.

 

Má to i jednu výhodu. Kdybyste totiž zjistila, že nikdy nemůžete mít děti, nebo je z nějakých důvodů mít nechcete, už jedno máte. Jen je třeba příteli vysvětlit, že kromě společné dovolené v Chorvatsku musí zbýt čas i na dovolenou plnou romantiky.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Karolína 14:35 10.08.2010
Já to beru jen jako jeden z pohledů na rozvody, kterých je teď až příliš a takových situací musí být zákonitě čím dál víc. Mluví se jen o rozvedených manželích a jejich dětech, jak se soudí o alimenty nebo počty dnů návštěv. Ale život jde dál a zákonitě pak přichází i nové vztahy a to není bez komplikací. Matka nesnese, aby její děti trávily čas s tou "děv+ou", děti v tom pak maj guláš a co bylo na začátku? Rozvod těch dvou. Tak kdo je v téhle hře ten nejhorší? Podle předešlých diskusí - macecha. Ta si ale může tak akorád zpívat: "Měli jsme se potkat dřív, zdá se mi. Mohli jsme se.....
Katka 10:16 02.08.2010
Tenhle článek je naprosto božskej!!! Je tak krásně, vtipně a s nadsázkou, kterou většina čtenářek nepochopila, vystižena náročná životní situace mladé ženy, která se marně snaží naučit se být dobrou "macechou" a která se pere s nastalou životní situací a usiluje o to, aby nebyla nenáviděná a "zlá macecha". Článek se mi velice líbí. A bohužel se mi zdá, že všechny ostatní příspěvky do diskuse přidávaly jen ty opuštěné a zatrpklé matky s dětmi, které nenávidí novou mladou přítelkyni svého bývalého manžela a nikoliv právě ony mladé přítelkyně, o kterých je zde psáno. No jo, ty také totiž mají lepší věci na práci než si číst tuto rubriku, že ? :)
Ema 23:05 29.07.2010
Vy jedny chudinky. Abyste se z toho neposraly. Nemáte smysl pro humor? Autorka by podle vas zrejme mela byt zastrelena za tyrani deti.
Sasa 04:43 21.07.2010
Ja jsem ale mela snahu s ni mit dobry vztah. Ona o to nestala... Ja nevim, ale podle me by mela byt vstricna hlavne "macecha". Deti jsou tak trochu sobci, ale maji na to jiste pravo.

P.S. Jinak vstricnost a pevne nervy podle me chybi hlavne autorce clanku...:(
Ale 02:21 21.07.2010
ale no tak holky..když vás tak čtu, nevím, na které straně je ta zášť..chce to pevné nervy a chuť, vstřícnost..život není jenom černobílý!!
Cliff 01:00 21.07.2010
přesně tak!! Musím jedině souhlasit!! Tenhle článek je fakt nechutnej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!... A to doslova! Chce se mi zvracet jako fráze toho typu, že má po bývalé manželce doživotní památku-dítě?? Děláte si legraci! To je tak hnusnej egoismus...Já jsem zažila to, že jsem přišla o maminku, nastěhovala se k nám jiná ženská a aniž já jsem se k ní snažila slušně chovat ona dělala jen samé naschvály...proto jsem se odstěhovala už brzy a jen kvůli ní! Tenhle článek je hodnej ledatak po*rat a po*cat
ceposka 19:11 20.07.2010
jak tak čtu,tak dcera vadila vám!!!!!Nemohla ste se v klidu válet na pláži,hrád golf a musela ste navštěvovat ZOO a podobně!!!
Sasa 17:00 19.07.2010
Pohled pouze z jedne strany... Ja jsem byla v pozici te dcery a o tatinka jsem prakticky prisla, protoze ho nova "maminka" chtela jen pro sebe. Bohuzel tatinek se nechal a pripravil se tak o dceru.