Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Gabriela Hřeblová si libuje ve smysluplných a ušlechtilých skutcích. Pomáhá dětem i pejskům.

VÁŠ PŘÍBĚH: Gábina zachraňuje pejsky v nouzi

Psi - jack russell teriéři
zdroj: Oficiální zdroj Psi - jack russell teriéři
aktualizováno 22.10.2010, 05:34 | 22.10.2010, 00:01 | doma.cz/em

Gabriela Hřeblová si libuje ve smysluplných a ušlechtilých skutcích. Pomáhá dětem i pejskům.

Myslím, že to všechno začalo před pěti lety, kdy Dana Bočková rozjížděla projekty na pomoc jednotlivým plemenům psů v útulcích. Díky tomu, že jsem měla doma křížence pitbulla Mafiána, přihlásila jsem se k projektu Bulls v nouzi.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Chodím s ženatým. Jeho ženě jsem to řekla

DESET signálů, že manžel chce ROZVOD

 

Principem těchto záchranných projektů je vyhledávání jednotlivých psů konkrétních plemen v útulcích a jejich shromažďování na jedno místo, do virtuálního útulku. Když jsem se rozhodla pořídit si druhého psa, snažila jsem se najít plemeno s minimálními riziky stran možných budoucích konfliktů s pitbullem. Hledala jsem něco malého, ale přitom energického, a nejlépe fenku. Tak jsem se dostala k plemeni jack russell teriér a v únoru 2008 si dovezla fenku Mambu. A tím to všechno začalo.

 

Gabriela Hřeblová s Mordorem
Gabriela Hřeblová s Mordorem. (Foto: Oficiální zdroj)

 

Na internetu se objevil inzerát. Chtěli darovat velmi agresivního jack russell teriéra jménem Kubíček. Psík bydlel ve výcvikovém středisku a zároveň hotelu Hrbolna pro psy, kam ho jeho původní rodina dala. Zaplatili mu pobyt na dva týdny a po majiteli žádali, aby Kubíčkovi našel nové majitele. Rovněž u něho složili peníze na poslední injekci pro případ, že by Kubíčka nikdo nechtěl. Majitel hotelu Hrbolna však i ty peníze na injekci použil na zaplacení krmení pro Kubu a stále ho inzeroval na internetu.

 

A tak, aniž bych nějak moc chtěla dalšího a ještě k tomu agresivního psa, napsala jsem jedno krásné únorové pondělí majiteli hotelu e-mail s prosbou o bližší informace a obratem se dozvěděla, že mi ho hned ve středu doveze. Tak se Kubíček dostal k nám. Jelikož se ale při zvuku svého jména krčil, dostal jméno Mordor. A po třech, čtyřech měsících, kdy jsme si navzájem vytyčili hranice, jsem Mordíka zapojila do projektu Poznej svého psa. Nemám a nepotkala jsem psa s úžasnější trpělivostí směrem k dětem.

 

Pes Můra s majitelkou Evou
Pes Můra, kdysi těžce zraněný, s novou majitelkou Evou. (Foto: Oficiální zdroj)

 

Psi v nouzi končí u mě

 

Pár měsíců po Mordorovi se ke mně dostal inzerát na zraněnou fenku, která byla v útulku Slezské Pavlovice. Byla to Moula neboli Můra. Po pečlivém uvážení všech kladů a záporů byla Moulička darována do spolumajitelství slečně Evě Hofrichterové do Prahy. Jsem tedy stále její majitelkou a jsem ve stálém kontaktu s Evčou, ale Moulička je už Pražanda. Nyní se věnuje přípravě na agility, v čemž jí nebrání ani její kdysi zlomená pánev.

 

A pak už se to tak nějak vezlo. Kdykoliv se na internetu objeví jack russell v nouzi, okamžitě dostávám echo a v nemálo případech končí u mě. Poté, co se psík dá do pořádku, je k dispozici k adopci. Základní sestavu tvoří Mafián, Mamba, Merci a Atinka. K adopci jsou nyní od nás nabízeni Meety a Zorinka. Moula, Mandy, Mordor a Meggie již mají své adoptivní rodiny. Kromě prvně jmenovaného Mafiána jsou to všechno jack russellové.

 

Psi
Pes Můra s kamarádem. (Foto: Oficiální zdroj)

 

Možná někoho napadne, proč se tolikrát objevuje M na počátku jména psa. Prapůvod vznikl právě u Mamby, kdy jsem žila ještě v naivní představě, že Mafiánovi pořídím jednu psí kamarádku. Chtěla jsem, aby k sobě ladili i jmény.  A pak už to šlo nějak ze setrvačnosti. I když přiznám se, že u posledních dvou příchozích od této tradice ustupuji, protože se to opravdu plete.

 

Učíme, jak zabránit útoku psa

 

Psi jsou zapojeni do projektu Poznej svého psa, který organizuje naše Centrum pro výcvik psů ALFA - canisterapie.net. V praxi projekt vypadá tak, že jezdíme do školek a základních škol a přednášíme dětem o psech a kontaktu se psy. Cílem těchto přednášek je naučit děti správně zacházet se psem (ať už svým, či cizím) a eliminovat tak možnost jejich zranění. Projekt je určen dětem od pěti do dvanácti let.

 

Pes Můra trénuje agility
Jack russell teriér Můra trénuje agility. (Foto: Oficiální zdroj)

 

V první části se věnujeme úrazům způsobeným při manipulaci s vlastním psem: děti učíme, jak mají správně zvedat psa ze země, nasadit vodítko a obojek, utřít packy, nakrmit psa. V druhé části se zaměřujeme na cizí psy, které děti potkají na ulici. Učíme je, jak zabránit útoku psa, jak se zachovat, kdyby přece jen zaútočil, či jak správně a účinně bránit svého psa před útokem cizího agresora.

 

Já pomáhám psům a oni mně

 

Myslím, že já a psi si pomáháme navzájem. Protože i oni mi pomohli v nejednom rozhodnutí. Například i v tom zásadním, skončit s bydlením po podnájmech a díky hypotéce pořídit maličký domeček. Rovněž jsem se díky nim dopracovala k založení vlastního střediska pro výcvik psů a hotelu pro psy, vše pod záštitou Výcvikového centra ALFA Liptaň. Rovněž pracuji v klubu pro děti ze sociálně slabších rodin. Všechen svůj čas tedy věnuji práci se psy a nebo práci s dětmi.

 

Beseda Poznej svého psa
Při besedách se děti mimo jiné učí, jak zvládnout útok cizího psa. (Foto: Oficiální zdroj)

 

Jedinou, a to dost zásadní nevýhodu vidím v tom, že se prakticky nemohu vzdálit z domu na delší čas. Poslední dva roky to bylo vždy maximálně na jednu noc, když mi pomohli bratr nebo mamka. To jsou totiž zřejmě jediné dvě osoby na světě, které jsou schopné celou smečku ukočírovat a dokonce i hromadně vyvenčit. Jenže svědomí mi nedovolí je zatížit právě na více než jednu noc, dvakrát či třikrát do roka.

 

Vyberte si parťáka z útulku, nebudete litovat

 

Zvládnout smečku hyperaktivních a leckdy i psychicky či fyzicky narušených teriérů není legrace. A musím zde zdůraznit i to, že celá pomoc jack russellům v nouzi by se neobešla bez mých přátel z řad chovatelů a majitelů tohoto úžasného plemene, kteří mne a mou práci zdatně podporují. Za což jim patří můj obrovský dík. Společně pořádáme srazy, výlety a výcvikové akce, které mají za cíl nejen psy hromadně vyvenčit, ale taktéž případně pomoci každému, kdo má zájem, v lepší komunikaci se svým psem.

 

Závěrem bych chtěla vzkázat, abyste neodsuzovali psy z útulku. Abyste si nemysleli, že starší pes z útulku je k ničemu, nezvykne si na nového majitele, nenaučí se novým kouskům. Podívejte se na příběh Mordora, vraha lidí, který se tak nadšeně hrne do každé školky. Na příběh Mouly, která se z útulku dostala k besedám ve školkách, a i přes svůj handicap je v tréninku na závody agility. Ano, pokud chcete parťáka z útulku, vybírejte pečlivě. Ale věřte tomu, že si vyberete. Vždyť jich je v útulcích tolik.

 

Tento příběh nám napsala čtenářka Gabriela. Těšíme se i na ten váš. Pište na adresu: redakce@doma.cz.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Gabča & smečka 17:07 31.07.2011
Pane Mišo. Nebo pane Miro? Nebo je to snad Váš slavný bratr Jaroslav? Podvodníčka? Ano, podvedla jsem Vás y vyloudila z Vás darovací fenku. Zbytek si ostatní můžou přečíst zde.

http://www.bazos.sk/hodnotenie.php?mail=oJyl...
mišo 11:14 31.07.2011
neverte jej je to podvodnička !!!
Adéla 08:51 26.10.2010
Já mám doma Jack Russla jménem Jack... větší ,,trdlo" jsem si nemohla pořídit :-))) je to ten nej pes za kterýho bych i položila život... Toto plemeno není lehké na výchovu, ale trpělivost přináší růže... Dodnes pamatuji jak jsem se vracela z práce domů, stála za dveřmi a modlila se za to... co mě zase doma čeká.... po dvou letech nervů a psí puberty jsme dneska sehraný pár :-))) miluji svého psa...
Moula 19:47 24.10.2010
Příběh Mouly - http://mujhrdina.cz/node/196 :-)
Mordor 19:46 24.10.2010
Příběh Mordora - http://mujhrdina.cz/node/195 :-)