Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kamila sní o úplně jiných Vánocích, než každoročně prožívá. Tráví je s diktátorským otcem a chorobně lakomou tetou.

VÁŠ PŘÍBĚH: Moje Vánoce? Jen chamtivost a přejídání!

aktualizováno 28.12.2010, 00:18 | 28.12.2010, 00:01 | doma.cz/em

Kamila sní o úplně jiných Vánocích, než každoročně prožívá. Tráví je s diktátorským otcem a chorobně lakomou tetou.

Každý rok po Vánocích si říkám, že příští Vánoce už asi nepřežiju. Letos si to říkám též. Ale s kým jiným mám rodinné svátky trávit, když ne s vlastní rodinou? Těžko se vnutím do nějaké jiné, lepší (každá musí být lepší, nepopsatelně lepší!).

 

Je mi teprve sedmnáct, sotva si tedy založím rodinu vlastní, a mimochodem, když pozoruji svou rodinu, nemám ambice zakládat jakoukoli jinou. Štědrý den probíhá ve znamení neskutečného přejídání. Jistě namítnete, že na tom není nic výjimečného - až na to, že ve znamení neskutečného přejídání u nás probíhá i každý jiný den.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Poloha ve spánku prozradí váš charakter

VÁŠ PŘÍBĚH: I o Štědrý den nás obtěžuje manželova bejvalka

 

Dost mě to rozčiluje, mám nejméně deset kilogramů nadváhu a o svátcích se to jen prohloubí. Měla bych mít silnější vůli, ale když vidím před sebou na slavnostním talířku ty zástupy kalorických dobrot, neumím si poručit.

 

 

Mámu jsem mnohokrát prosila, ať majonézu určenou do tradičního bramborového salátu nahradí jogurtem, ať vytvoří nízkokalorické cukroví ze sušeného ovoce, pomohla bych jí s tím, ale ona odmítá, že na takové podivné novoty nejsme zvyklí. A táta vykřikuje, že toto jen přes jeho mrtvolu.

 

V teplákách a televizních dekách

 

Štědrý den moji rodiče tráví v teplákách a televizních dekách nataženi v křeslech u děsivě řvoucího televizoru (máma trošku hůř slyší), a když je vybízím, ať se se mnou jdou projít ven, táta vykřikuje, že by ho to zabilo. Zato mě nekompromisně nutí, abych dodržovala ujeté depresivní tradice: házení střevícem a lití olova. Střevíc pokaždé dopadne špičkou dovnitř (což znamená, že se odtud nikdy nedostanu) a letos mělo olovo naprosto zjevně tvar rakve a babička z toho měla málem infarkt. Ale to se zmýlila, umřu já - žalem nad svou rodinou.

 

Nejhorší teta pod sluncem

 

Ještě horší než Štědrý den bohužel bývá Boží hod vánoční, kdy chodíváme k tetě Ivance, nejhorší tetě pod sluncem (je to tátova sestra, což mnohé vypovídá). Sourozenci mají ty špatné vlastnosti tak nějak rozdělené: táta je despota a teta Ivanka chorobně lakomá. Na jejím stromečku visí ozdoby, které si (všechny do jedné) vyprosila na babičce. Kachnu samozřejmě nepeče, je příliš drahá. Bývá dost otřesný bůček s (kupovaným) houskovým knedlíkem a laciným zelím. V takových podmínkách zhubnu jen stěží.

 

 

Asi si umíte nebo možná neumíte představit, jaké dárky dává své rodině chorobně lakomý dárce. Když si chci aspoň trochu zlepšit náladu, vždycky si tetu představuji, jak stojí v mrazivém zimním podvečeru na kraji úzké bíle pocukrované krušnohorské silničky (bydlí pod horami), a jakmile tu neopatrně se šinoucí náklaďák dostane smyk a cosi z něho vypadne, teta šup - zabalí to do starých novin a slavnostně položí pod stromeček jako dárek, na který napíše inkoustovou tužkou: Milé Kamile.

 

Kohout z umělé hmoty

 

Loni jsem dostala podivně páchnoucí sprchový gel, po kterém mi naskákaly puchýře, mám důvodné podezření, že ho teta vyrábí podomácku. Letos mi věnovala štos papírových tácků převázaných sytě oranžovou stuhou. Máma dostala umělohmotného kohouta, kterému červeně světélkovaly oči, vsadila bych se, že vypadl z náklaďáku. Tátovi upletla teta Ivanka tmavozelené ponožky, ale byly mu malé, tak je dal mně. Jsem velice ráda, že je po Vánocích, ale bohužel se už od nynějška bojím těch příštích.

 

Tento příběh nám poslala naše čtenářka Kamila. Těšíme se i na ten váš. Pište na adresu: redakce@doma.cz.

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Věrka 16:35 29.03.2011
Každý je svého štěstí strůjce.!! Slečno, ve Vašem věku jsem byla také, prožívala jsem podobné situace. A teď? Mým rodičům již dávám recepty na dietní cukroví, nápady a triky na dárky již řešíme společně. Co z toho vyplývá? Prožívám od mých 18ti let kouzelné Vánoce! Chce to pouze jen odhodlání a samostatnost.! Znám spousty teenagerů, co si říkají: ,,Když chci, tak to tak bude!" Nevidím důvod, proč to u Vás taky tak není? Myslím si, že rodiče jsou zvyklí na chování mladistvých a změnu (nápady, pomoc v domácnosti) uvítají!
lucka 19:22 11.01.2011
no nechci nic říkat, ale já prožívám podobné Vánoce, až na ty tradice
dita 23:23 28.12.2010
Mejte vycitky jen na sebe. Cukrovi Vam nechutna tak si sama udelejte nizkokaloricke. Proc nepecete s matkou? Ste dost stara aby ste se to uz ucila a pak si upravila recepty. Ja to delala uz v 14letech. Cast rohlicku neobaluji v cukru ani v cokolade. Do babovicek jsem dala susene ovoce a mamce to nevadilo.
Na Stedry den sme tez dodrzovali zvyky- jablko, oplatek s medem, orisek.... vse pro zdravi ale ja se svijela v bolestech. Ve 22 jsem rekla si dost. Snim polevku i salat, sfouknu svicku, ale posedim az zbytek rodiny doji i dalsi tradicni jidla. Ja je nemusim a uz mi je nikdo nenuti. Mam problemy se zaludkem, tak proc bych mela jist tolik co druhy !!! Darky - reknete teticce ze darky nemate kde skladovat, takze si nebudete darky davat. "Darky se davaji proto aby udelaly obdarovanemu radost a ne starost co s nim " !!! Kdyz dava vyslovene darky jako papirove tacky na opekane spekacky tak at se klidne urazi. A je po problemech.
Dalsi dny se nemusite prezirat - jdete do kina, za spoluzackou kamaradkou, hackujte, cvicte, ctete si nebo se sama jdete projit na 3hodinky.
samovar 22:04 28.12.2010
Není mi jasné, co Kamila od zveřejnění svého příběhu vlastně očekává. To co popisuje je v podstatě v naší české kotlině běžné a nijak nevybočuje z našich zvyků. Ty nemáš žádné kamarádky, se kterými by sis zvyky různých rodin porovnala? Mně připadáš jako samotářka, navíc ti chybí životní zkušenosti. Počkej za 10, 15 let - budeš s nostalgií vzpomínat, jak to bylo tenkrát príma, kdy jsi neměla žádné starosti a tvým jediným problémem bylo domácí obžerství a "lakomá" teta. V porovnání se skutečnými životními problémy jsou ty tvé kraviny (nechci psát označení ženského přirození v množném čísle) zanedbatelné. Snaž se spíše svou rodinu pochopit a mít je ráda. Dospělost člověka se nepozná podle věku, ale podle schopností pochopit chování a příčiny "úletů" ostatních a vrcholem vyspělosti je naučit se ostatní s jejich nešvary TOLEROVAT.
sanyna61 17:25 28.12.2010
moji rodiče zase chodí s oblibou na různé předváděčky a ty šílené dárky zase dávají na Vánoce pod stromeček,nebo k narozeninám.Je jasné ,kde ty věci končí.....
brouk pitlík 16:22 28.12.2010
A ty papírové tácky byli použité ? nevíte někdo netíší to tu.
Petr 13:55 28.12.2010
No tedy fakt nevím. Ale mám takový pocit, že do té rodiny plně zapadáš a nijak se od ní nelišíš. Máš svou rodinu fakt ráda, to je vidět.
ETTHORRIEL 13:34 28.12.2010
Všichni si furt stěžujou, že se přejídaj... Hmm já se přežírám každej den, piju koktejly, rvu do sebe tuny kaloriíí a snažím se přibrat a jsem rád, když naberu 2 kila za rok ! Kdyby ste nebyli líní a něco dělali se svejma shnilejma prdelema, nemuseli by ste z toho žrádla stresovat vy degeni ! Je to úplně jednoduchý, jenomže lidi zdegenerovali, tak zkoušej všelijaké finty, jen aby nemuseli něco dělat ....
Zira - Re: Ema 13:01 28.12.2010
Podle tvých výroků soudím že je Vám asi tak jako jí,to že má 10 kg nadváhy nemusí znamenat že je to její chyba,můžou to být geny nebo něco jiného,pokud jste to četla pořádně,vidíte že se u ní doma nevaří zrovna moc dobře,a jak si může péct cukroví podle sebe když mamka nechce? Rozmazlená být nemusí,a nevím jestli se tu probírá zrovna váha,a vy se klidně styďte,ale sama za sebe! Přesně jak jste napsala,kritizovat umíte,ale sama se nepokáráte a myslíte si že jste nejlepší.
Kacabenka 12:58 28.12.2010
Tak něco pro to udělej!chod cvičit,na procházky...s kamarádkou nebo sama.já chodím cvičit(pilates a začnu kalanetiku)a chodím sama i na procházky nebo jdu s přítelem...a jak už tady někdo psal,že když se přejí je na sebe sám naštvaný...já si to vždy v duchu vyčítám a říkám si jak jsem nenažraná s prominutím.A na ty vánoce udělej si sama cukroví bokem atd nebo si udělej jen tak ovesné placky jsou moc dobré a zdravé
1 2