Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přinášíme pět nejdůležitějších zásad otcovské výchovy.

VÍME, jak má správný otec vychovávat dítě

aktualizováno 26.06.2010, 00:04 | 26.06.2010, 00:01 | doma.cz/em

Přinášíme pět nejdůležitějších zásad otcovské výchovy.

Chlapi, začněte brzy. Zapojte se už v době těhotenství – mluvte o tom, jak se na dítě těšíte, buďte u porodu, radí server pro maminky s dětmi oblazek.cz.  Od samého začátku se zapojte do péče o dítě. Je to rozhodující čas pro budování vztahu. Péče o dítě vás hormonálně nastaví a změní váš žebříček životních hodnot. Píše se to v knize Výchova kluků, kterou vydalo nakladatelství Portál.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Zoufalství mě dohnalo na taneční maraton

Dítě v manželské posteli naruší vztah rodičů


Otcové, kteří se o děti starají, jsou jimi postupně fascinováni a naladěni na ně – říká se tomu pohlcení. Muž se může stát odborníkem na to, jak uprostřed noci uspat probuzené dítě. Chodí s ním sem a tam, houpá ho v náručí, jemně mu zpívá, zkrátka dělá cokoli, co pomáhá. Je-li v péči o miminko nešikovný, partnerka mu jistě ráda vše vysvětlí.

 

Tatínek je schopen zůstat s dítětem o víkendu sám

 

I v případě, že má tatínek náročné zaměstnání, může využít víkendy nebo svátky, aby byl s dítětem. Jakmile jsou dítěti už dva roky, vybídne občas partnerku, aby na víkend někam odjela a nechala jej s mrňousem samotného.

 


 

Umí si udělat čas
 

Tento požadavek je naprosto stěžejní. Pokud v práci muž běžně tráví padesát pět nebo šedesát hodin týdně a jezdí na dlouhé služební cesty, pak roli otce nezvládne. Otcové musí chodit domů včas, aby si s dětmi mohli hrát, smát se, učit je novým věcem a dovádět s nimi. Firemní život nebo malá živnost mohou být nepřáteli rodiny.

 

Tátové tedy mnohdy zjistí, že jedinou možností, jak to změnit, je přijmout nižší plat a trávit víc času s rodinou. Až vašemu manželovi příště nabídnou služební postup včetně delší pracovní doby a více nocí mimo domov, možná by měl šéfovi říci: "Je mi líto, ale na prvním místě jsou moje děti.“
 

Nebojí se projevit city
 

Muži se občas stydí dítě obejmout, držet kolem ramen, pošťuchovat se s ním. Otcové, nebojte se dětem říkat, jak jsou skvělé, krásné, šikovné a chytré. Říkejte to často a s neskrývaným citem. Pokud se vaši rodiče takto neprojevovali, budete se to muset zkrátka, tatínku, naučit.

 

Někteří pánové se obávají, že budou-li syna objímat, zženští (což si také můžete vyložit jako: bude gay). Nezženští. Ve skutečnosti to může být právě naopak. Hodně homosexuálů nebo bisexuálů tvrdí, že nedostatek otcovské lásky byl jedním z důvodů, proč se pro ně stala důležitější láska muže.

 


 

Uvolní atmosféru
 

Pobyt s dětmi by si měl chlap užívat. Je-li s nimi jen z povinnosti, nemá to smysl – pak je i takzvaný kvalitně trávený čas mýtem. Zkoušejte nové věci a hledejte takové činnosti, které baví obě strany. Sejměte z dětí tlak, že musí něco dokázat – ale trvejte na tom, že se budou podílet na chodu domácnosti.

 

Omezte jejich sportovní či jiné aktivity ve volném čase na jednu nebo dvě, aby měly čas "jen tak být“. Zvolněte tempo, kdy jedna činnost střídá druhou, a získaný čas raději věnujte procházkám, hrám a povídání. Při jakékoli činnosti se vyhýbejte přehnané soutěživosti přesahující hranice dobré pohody. Neustále své děti učte všemu, co znáte.
 

Podílí se na výchově
 

Takzvaní pohodoví tátové všechny nepříjemné záležitosti přenechávají partnerkám. To je chyba. Správný táta se podílí na důležitých rozhodnutích, dohlíží na domácí úkoly, vyžaduje od dětí, aby po sobě uklízely. Děti v žádném případě nebije.

 

S partnerkou probírá obecný plán: "Jak budeme celkově postupovat? Co je potřeba změnit?“ Týmové rodičovství vytvoří mezi oběma rodiči ještě pevnější pouto.
 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Nereknu 22:30 01.05.2011
Sice je to ještě hooodně daleko, ale docela jsem zvědaví jak to jednou půjde mě :D
Veronika 21:19 21.11.2010
Dobrý den,
jsem studentkou třetího ročníku Slezské univerzity v Opavě a píši jsou bakalářkou práci na téma Aktivní otcovství. Právě pro potřeby této práce hledám muže na rodičovské dovolené (nebo muže, kteří se z jiného důvodu stali primárně pečující osobou), kteří jsou ochotni se mnou udělat rozhovor. Nezáleží na tom, zda jste na rodičovské právě teď nebo jste byli dříve. Informace budou využity čistě pro mou bakalářskou práci. Jestli jste ochotni se se mnou podělit o své zkušenosti a názory, budu ráda když se obrátíte na e-mail aktivniotcove@seznam.cz. Na této adrese také zodpovím jakékoli případné dotazy.
Jistě mi dáte za pravdu, že těchto mužů moc není, proto budu vděčná za každého tatínka. Veronika Ormaniecová
Krteček 16:10 26.06.2010
Uprostřed noci uspe probuzené dítě. Chodí s ním sem a tam, houpá ho v náručí, jemně mu zpívá, zkrátka dělá cokoli, co pomáhá. A po uspání dítěte, hola hop, svěží tatínek utíká do práce. Tak tohle mohla napsat jen ŽENSKÁ. !!! Buď se bude chlap starat o dítko, nebo bude finančně zabezpečovat rodinku !!! Obojí opravdu nejde.