Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vložky, toaletní papír, džíny, banány, pomeranče, mandarinky, normální auta, hezké oděvy, pěkná obuv... a milion dalších nezbytností...

Vložky došly aneb Co nebylo za totáče k sehnání

Retro foto socialismus
zdroj: doma.cz / em Retro foto socialismus
aktualizováno 16.11.2012, 09:28 | 16.11.2012, 00:00 | doma.cz/em

Vložky, toaletní papír, džíny, banány, pomeranče, mandarinky, normální auta, hezké oděvy, pěkná obuv... a milion dalších nezbytností...

Dnešní mládež by tomu neuvěřila. Kdybyste přivedli současného teenagera do dobového obchodu s oblečením dejme tomu přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, mládežník by z posledních sil vykřikl něco jako: "Bruntál! Prober se z tý diskotéky!" a pak by omdlel. Těsně před ztrátou vědomí by jej patrně zaujal název obchodu. Žádné Kenvelo a už vůbec ne New Yorker. Obchod by se jmenoval: Textil!

 

Směje se celá rodina. Dobové socialistické předměty:

 

Fotogalerie

1 / 27 Otevřít fotogalerii

 

Z dnešního pohledu nebylo za socialismu vůbec nic. Ale žilo se - lidé si zvykli, nic jiného jim nezbývalo. Ve výhodě byli muži, protože obvykle nemívají menstruaci. Na sklonku osmdesátých let totiž přišlo zneklidňující období, kdy z pultů zmizely vedle toaletního papíru také hygienické vložky a s nimi samozřejmě vata. Pravda, vložky značky Neta nebyly nejkvalitnější a silně propouštěly, ale stále byl určitý rozdíl mezi tím, mít je - a nemít je.

 

Retro foto: socialismus

 

Zoufalé ženy vyhledávaly obvodní lékaře a na kolenou je prosily o tři dny nemocenské v tomto choulostivém období - nebo si braly dovolenou. Případně si vyráběly vložky z látky a trpělivě je praly ve zběsile skákajících pračkách zn. Tatramat. "Připadáme si jako v Rusku!" křičela nešťastná zaměstnankyně na nadřízeného, který byl organizován v KSČ. Ten jí šeptem vysvětloval: "V Rusku je to horší, soudružko, když jsem tam kupoval brambory, dali mi je do ruky, že prej nemaj sáčky! A zadek si tam utíraj hlínou," dodal chlácholivě.

 

Máte i vy fotografie ze "starých dobrých časů" - spolu se vzpomínkami a veselými historkami? Těšíme se na ně na adrese: redakce@doma.cz. Uveďte prosím heslo RETRO.

 

 

Dobové předměty - socialismus

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sex za totáče nejen pro pamětníky! RETRO

RETRO ÚČESY: Milované i nenáviděné, ale nosí se i dnes!

MDŽ: Humorný den v životě socialistické ženy

 

Když se sídlištěm rozkřiklo, že přivezli vložky, kdo měl nohy, běžel do fronty, i kdyby se sebevíce styděl. Stáli tam muži ve snaze mile překvapit manželky a milenky, ale i rudí pubescenti, kteří dostali nekompromisní rozkaz od sester či matek. Padesát růží tehdy neudělalo takovou radost jako  pytlíček hygienických vložek. Tehdy se lidé ještě dokázali radovat z maličkostí. Ostatně hygienické potřeby pronikly i do poezie:

 

Retro foto: socialismus

 

                             Není vaty, není vložky,

                             co si dáme mezi nožky?

                             My jsme z chudé rodiny,

                             dáme si tam noviny!

 

Ženy a dívky to neměly jednoduché - i co se týká parádění. Starší rezignovaly, mladé se chtěly líbit, což býval úkol pro vraha. K dispozici měly voňavku Živé květy (vůně nepopsatelná), indulonu, lak na vlasy Lybar nebo Taft, tři druhy šamponu: žloutkový, heřmánkový a kopřivový, prehistorickou řasenku a pivo - plnilo funkci tužidla.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Manžela (†32) jí vzala rakovina. A přišly další útrapy!

VÁŠ PŘÍBĚH: Úchvatný sex s učitelem matematiky

 

Džíny neexistovaly, i když... vyráběla je Makyta Púchov, jenže... Přijít do školy v džínách z Makyty Púchov znamenalo PŘÍŠERNĚ se znemožnit - smála se vám celá třída. Nejšikovnější holky si dokázaly vyrobit džíny z rolet, běžné součásti panelákového interiéru. Texasky z rolety působily přece jen věrohodněji než rifle, jimiž disponoval trh. Kdo toužil po opravdových, sehnal si bony, vyzbrojil se termoskou s čajem a trčel čtyři hodiny ve frontě před Tuzexem.

 

Retro foto: socialismus
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Maminky parádivých dívek sužovaly praktičtější starosti. Cestou z práce se stavěly do mnoha front: na hovězí zadní, na čerstvé rohlíky, na kubánské pomeranče - a což teprve když přivezli banány! To bylo radosti. Nesmíme zapomenout ani na propastný rozdil mezi městem a venkovem. Zatímco ve městě bylo možné čerstvé pečivo přece jen vybojovat, na venkov rohlíky kvůli složitým dodavatelsko-odběratelským vztahům často nedorazily vůbec - nebo ve čtyři odpoledne a gumové tak, že se od nich odrážely zuby.

 

V mnoha ohledech byl venkov Popelkou. Například než v létě rekreanti z malebné obce u Berounky stačili zjistit, že kondomy zde z neznámého důvodu prodávají v obchodě jménem Kovomat, řada z rekreantů ženského pohlaví už byla těhotná. Tomu se říká pech.

 

Retro foto: socialismus

 
59 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Aťo 18:12 22.01.2019
Všetci tí, ktorí ste sa za totáča mali "dobre" ste buď dostali Alzheimra, alebo ste prežili ťažký otras mozgu....za socíku nebolo nič, presne ako sa píše v článku....ba bolo aj horšie ako sa tu píše!!! Páchli mäsiarstva hnilým mäsom, zohnať bežné veci dennej potreby si vyžadovalo trpezlivosť a hodiny státia v rade ( často pri -20 st. celzia )....prečo utekali ľudia cez hranice aj s rizikom, že ich zastrelia na západ a odtiaľ sem neprišla nikdy ani noha!?...
Eva.snirchova 18:47 01.04.2017
Těhotenství svých dětí jsem prožila na pomerančích, které jsem si denně kupovala v samoobsluze v našem městečku v letech 1966/1977 a 1969/70. Když v y h o r e l a papírna v Litovli byly vložky a toaletní papír dováženy ze zahraničí,dokud výroba nebyla obnovena.

Píšťalka 19:59 03.02.2017
Mně je 43 a mému synovi 15. Ti, kteří nezažili "totáč", nemají co posuzovat! Já to zažila jako dítě, a musím říct, že mi nic nechybělo. Naši dřeli, ale v pohodě uživili 3 děti. A ještě se nám stačili věnovat. Hranice byly zavřené, takže jsme se nemuseli bát kdejakých hajzlů, kteří sem dnes mohou nepozorovaně vniknout a třeba postřílet 50 lidí! Důchodci musí být sakra opatrní, zákony jsou děravé a dělané jen pro někoho. Můžu říct, že mne tahle doba fakt už s...e a souhlasím, že za komunistů - alespoň v 70.a 80.letech - bylo určitě líp a hlavně BEZPEČNĚJI!
Ema 15:55 07.07.2016
Byl vyber chutneho jidla,kvalita,levne.Nyni vse na pridel dle letaku,same sizeniny...Vlozky,toal.papir byl dostatek,vyber...Nestacilo se doplnovat zbozi,lide hojneji nakupovali a rano pred obchodakem byly uz fronty a cekalo se,az otevrou...Vsude bylo lidi,venku byly stanky s levnym jidlem,polevkami,mnam,bistra,najedli jsme se venku,ve skolni jidelne,kde jsme si mohli jidlo i pridat.Bylo vic volna,delalo se 8 hod.a v zav.jidelne se lide najedli a meli cely den pak volno,byli u vody,v kine apod.Byly v podnicich ruzne vyhody,sauna,mohla jsem se osprchovat v praci,jezdili jsme levne do divadla apod.,co zbytek proplacel podnik,i tabory detem,rekreacky..,jo to byvaly zlate casy...Podnik mel sve doktory,zubare...,byla pece o lidi,pomahalo se lidem,aby se zilo lip...Od podniku zdarma se davali i dle potreby zastery,myci prostredky,mast...Svacinarka kupovala svaciny,kdo nechtel nakoupit sam do kantyny...Ci v prirode rostly jablone,hrusky,slivy,blumy,spendilky,mirabele,co uz dnes deti ani lecos neznaji,co jsme se vseho najedli,pekli se porad buchty,kolace,zavarovalo se...Faberovali se na poli brambory,cibule,kvetak...,co si mohli lide nanosit domu...Bananu jsem jedla vic na trsy,nyni to hnije a jidlo uz nema tu chut,co drive...Varivala jsem skopove na mariance,skopove se asi uz sehnat neda..,jedla casto k svace v praci i uzeneho platyze,oblozene vejce,co byvalo levne,nyni je vse predrazene a sizene...Driv jsem jedla s chuti chutnalo to,nyni aby nebyl hlad,jidlo nema kolikrat chut...Bylo moc akci pro mlade,vecer jsme padli utahani spat.Byly tabory,rekreace,caje,letni kina,plesy,zajezdy,brusleni,plavani v bazene,autobus od sokola jezdil zdarma,vse bylo levne...Zilo se zdraveji a lide chodili k vode,do prirody...,Nyni cumi do pocitace,utahani z prace 12 hod.,jsou radi,ze si pospi,same stresy,ne kazdy doktor osetri bolest,kdyz nezaplatite,cim dyl Vas osetruje,vic ma kc...Nyni je sama sizenina,zlodejna,klamy,zlata doba driv...Metro vsude jezdilo za 1 kc,hupla jsem do autobusu za par kc,ocitla se v okoli,kde jsem si prosla pamatky,zajimavosti...
rolo 13:01 21.06.2016
Jste pěkně mimo!!! Kdyby se doba neměnila, žijeme v jeskyních, nebo běháme po čtyřech, plaveme v moři, nebo bychom mohli být do teď otroky!!!?? Samé blbé keci. Smiřte se s tím, že vás vaše matky porodily, a zkuste svůj život žít! nefňukat! a postarat se svými činy, chováním, příkladem o to, aby další vaše generace taky jenom nefňukali, a nežili ve spomínkách na své "úžasné" dětství!!! Vzpamatujte se! Je to všechno historie, tak jak inkvizice!!!!!
Irena 10:21 27.10.2015
Je mi 44 let a potomkovi 21. Když si představím, že by do svých 18i let měl vystačit s tím co já a mí dva mladší sourozeni,tak by asi jako jeden z mála "prošel". Umí totiž vypnout mobil i PC a nezhroutí se z toho psychicky. Živí se prací a ne zaměstnáním. Je manuálně zručný, nebojí se práce a nepotřebuje všechno, co je právě "IN".
Já osobně bych to také "dala". To co jsme neměli dřív, teď také nemám a nemohu mít. A mám podle čeho soudit, protože pracuji- dělám to samé, co moje mamka. Na stejném pracovišti a tu samou práci. Akorát mamča z výdělku uživila 3 děti a já s odřenejma ušima jedno.
Nevadí mi, že jsme nejezdili k moři, nenakupovali v tuzexu a museli se vyznat v mapách a jízdních řádech. Víc jsme se mezi sebou bavili- mluvili, zboží si dělalo reklamu samo díky agentuře JPP (jedna paní povídala), z mrkve nebo okurky "do zatáčky" jsme se neotrávili. Byly přísnější normy na vše. I tresty. Lidé méně podváděli (fakt nevěřím argumentům, že se o tom jenom nemluvilo) a kradli v menším než dnes, páč toho zas až tak moc drahého ke kráděžím nebylo. Prarodiče se nemuseli bát na ulici a nezneužívali je šmejdi. Mladé rodiny se nemusely bát, že příjdou o práci, nezaplatí hypotéku a skončí na ulici.
A tak jak "naši" říkali, když nám bylo patnáct, že by si to námi hned vyměnili, tak já tuhle větu před mým potomkem neřekla. A ani to nemám v plánu. myslím, že jim není co závidět...
Samotné mi ta doba vyhovovala. A to že jeden krátký čas byly špatně k dostání hygienické potřeby mě nijak nepoznamenalo. To bylo rozbitý (výrobní linka), tak se nedalo nic dělat. My je sehnaly. Stály se fronty, stejně tak jako dnes na IPhone a jiný životně důležitý kraviny.
Většinou s názory v této diskuzi souhlasím. Tahle doby je divná...
majka 20:21 14.10.2015
To co tady všichni psali je opravdu skutečnost,kterou naše děti vživotě nezažijí,ale na jednu stranu by jim to neuškodilo.Nebyli by tak zhýčkani dobou do,které se dostali.Taky jsem stála na vložky a našim soudružkám z učiliště taky.To zdražení od komunistů je strašné.Nic nenaděláme
Lenka 18:27 05.07.2015
Vy,co jste nezažili nehodnoťte ! Co je vám fůra věcí,na které nemáte?
Souhlasím s předešlými názory,nebylo vůbec zle.
jana 04:08 01.07.2015
Je mi 58 takže ta doba je mé dětství a mládí. Ten kdo tohle napsal je hlupák, který tu dobu nepamatuje. Jasně, že obchody nepřetékaly zbožím a spousta věcí se musela "sehnat", ale to co jsme potřebovali jsme měli. A že byly pomeranče a mandarinky byly jen na vánoce? No a co? Dodnes mě nenapadne si v létě koupit pomeranč. Prostě to patří k zimě a v létě si dám raději jahody a meloun. A to že nebylo spousty "hadrů" po obchodech, no nebylo, někomu to stačilo, někdo si ušetřil na bony a holky, maminky a babičky uměly plést, háčkovat a šít. Co umí dnešní holky? Sedí a posunují obrázky v mobilu. Nešijou, nepletou, nečtou a dokonce si mezi sebou ani nepovídají (stačí se podívat, sedí spolu na kafi, každá v ruce svůj mobil a posunujou...) a vrchol úúúúžasně prožitého dne je otrávené courání po obchodních centrech. Je jim úplně fuk jestli si můžou vybrat zubní kartáček a deseti nebo ze sta. Je jim to jedno a to je ještě horší než kdyby se rozčilovali, že něco není. Nemají potřebu se starat, rodiče je dotují do třiceti, poflakují se po školách různého zaměření (co kdyby se přece jen zadařilo některou dokončit) a do práce, nebo na brigádu přece není spěch. Ještě si stále myslíte, že ti dnešní mladí na tom jsou a hlavně i do budoucna budou líp................?
zizi 20:06 30.01.2015
Je mi 55 let a ta doba o které píše ten všeználek byla úžasná. Vůbec se mi o tom nechce psát, ale nedá mi to. Menstruovala jsem od 13 let a vložky jsem vždy měla.... Ach jo, je to ubožák. Ale on za to nemůže, už ho také někdo zblbnul a on jenom papouškuje co mu kdo nakukal. BLBEČEK
1 2 3 4 5 6 7