Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Den svatého Valentýna je za dveřmi. A jestlipak víte, že první láska vám voní ještě po dvaceti letech?

Vůni první lásky si vybavíme i po letech, říká chemik

První láska
zdroj: Thinkstockphotos První láska
aktualizováno 08.02.2013, 00:00 | 08.02.2013, 00:00 | doma.cz/em

Den svatého Valentýna je za dveřmi. A jestlipak víte, že první láska vám voní ještě po dvaceti letech?

Čím je první láska tak výjimečná? Proč si ji stále pamatujeme? Má nějaký vliv na naše stávající vztahy? Seznamovací portál Leyter.com položil otázky spojené s první láskou chemikovi, odbornici na vztahy, sexuologovi a psychoterapeutce. Jejich odpovědi vám nyní přinášíme.

 

Chemik: váš parfém může přispět k volbě partnera

 

První vztah přináší člověku poprvé tělesnou blízkost, která se zcela liší od té rodičovské. Vůně partnera přitom může sehrát jednu z hlavních rolí. „Vnímání čichem má při seznamování velký význam. Lidský mozek má schopnost pamatovat si vůně po velice dlouhou dobu. Ty může vázat k milované osobě, stejně jako k určitému místu,“ říká profesor Libor Červený z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

 

 

„Není také vyloučeno, že některé osoby k sobě mohou být připoutány i takovou symbiózou vůní, která by jiným vadila,“ doplňuje Červený. K propojení vůně a lásky dodává: „Je zajímavé, že v některých rozvětvených rodinách používají všechny generace žen, od náctiletých slečen až po prababičky stejný parfém. Podvědomě to může napomáhat i k výběru podobného typu partnerů.“

 

Odbornice na vztahy: muži zapomínají na první lásku déle

 

Specialistka na vztahovou problematiku Martina Horáková uvažuje, proč tak často vyvoláváme vzpomínky na své první zamilování. „Na mé otázky o první lásce reaguje každý jinak. Většinou má ale potutelný úsměv na rtech, když odpovídá. Kdo by chtěl vzpomínat na první lásku ve zlém?“ říká Horáková. Navíc pokud jakýkoliv další vztah nefunguje, automaticky se ohlížíme a rekapitulujeme. První láska vychází ze srovnání nejlépe, protože je neopakovatelná. Všechny emoce v ní zažíváme poprvé.

 

„Překvapivé je, že muži většinou zapomínají na první lásku déle. Je to způsobeno jejich pomalejším hledáním svého já. Mají problém porozumět sobě, natožpak tomu, proč jim první láska nevydržela,“ uzavírá Horáková.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÝMĚNA MANŽELEK! Jak žijí vyměněné manželky dnes? Díl 1.

Milenka Čenského slibuje: Posteli neuniknu!

VÁŠ PŘÍBĚH: Svatý Valentýn mě připravil o lásku!

 

Sexuolog: nepovedený první sex může vést k problémům s erekcí

 

„První láska bývá obvykle jen platonická. Zůstává většinou krásnou, někdy i úsměvnou vzpomínkou po celý život. Pokud se vztah s první láskou naplní i sexuálně, bývají to převážně ženy, které v něm dokáží setrvat do konce života. U mužů bych to považoval spíše za výjimku, vzhledem k jejich biologicky odlišnému sexuálnímu chování,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Kolan.

 

„Na rozdíl od první lásky může první sex pozitivně, ale také negativně, ovlivnit průběh příštích partnerských vztahů,“ vysvětluje lékař. „Méně sebevědomý muž se může po prvním nepovedeném sexu opakovaně potýkat s obtížemi s erekcí, případně předčasnou ejakulací. Pro dívku může být nešetrné první pomilování značně bolestivé. To bývá jednou z příčin bolestí i v budoucnu. Naštěstí jsou u převážné většiny populace vzpomínky na první sex hezké nebo neutrální, což je předpokladem budoucího plnohodnotného vztahu,“ doplňuje gynekolog.

 

Psychoterapeutka: s první láskou je třeba se vyrovnat

 

Podle psychoterapeutky Jany Březinové je první láska nezbytnou součástí osobní identity i sexuálního vývoje člověka. „Dívka nebo chlapec poprvé navazují jiný typ vztahu, než na jaký byli v dosavadním životě zvyklí. Svou roli také hrají hormony,“ vysvětluje Březinová a doplňuje: „Pokud první láska skončila zklamáním, někteří lidé si obtížněji hledají další vztah. Obecně však platí, že většině z nás zbydou na první lásku spíše příjemné vzpomínky, které nijak výrazně neovlivní naše budoucí mezilidské vztahy.“

 

 

Pokud máte pocit, že jste se nikdy se ztrátou nebo průběhem své první lásky nevyrovnali, zkuste se držet tří pravidel. „Vzpomínejte, ale neidealizujte, nesrovnávejte současného partnera s tím prvním a neváhejte, když se vám naskytne možnost setkat se s první láskou. Schůzka vám napoví, jestli jste nežili v iluzi,“ radí Březinová.

 

Pište valentýnské příběhy: jak zachránit lásku, jak přežít manželskou krizi, jak léčit zlomené srdce. POZOR: nejlepší příběh týdne odměníme - jeho autor či autorka získá 500 korun. Pište na adresu redakce@doma.cz. Nezapomeňte na heslo VÁŠ PŘÍBĚH. Budeme rádi, když přiložíte i svou fotografii, případně fotografii toho, čeho se příběh týká: lásky, rodiny apod. Uveďte prosím také své jméno, adresu a telefonní číslo.

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře