Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vážně už nemůžete poslouchat to věčné fňukání? Poradíme, jak mít doma šťastné dítě, které nekňourá.

Vychovávejte pozitivně, a vaše dítě nebude kňourat

aktualizováno 11.09.2010, 08:40 | 11.09.2010, 00:01 | doma.cz/em

Vážně už nemůžete poslouchat to věčné fňukání? Poradíme, jak mít doma šťastné dítě, které nekňourá.

Proč je tolik lidí nešťastných? Chybí jim sebedůvěra, dělají si starosti s malichernostmi, neumějí se rozhodovat, odpočívat. Mnozí rodiče způsobují dětem celoživotní problémy tím, že je učí mít negativní vztah k sobě samým.

 

ČTĚTE TAKÉ:

POZOR, i doma číhá na dítě nebezpečí

Eliška Kaplicky: Johanka má vlásky po tatínkovi
 

Z ufňukaných dětí vyrostou ufňukaní dospělí
 

Všimli jste si, že někteří dospělí mají skutečně příjemný hlas? A že i některé děti mají melodický, jasný hlásek, který je radost poslouchat? A všimli jste si také, jak je náročné poslouchat dítě, které stále kňourá a fňuká? A mluví nosem?
 

Víte, že tón našeho hlasu je prostě zvyk? A ten se netýká pouze hlasu, ale také přístupu k životu. Pláč pochází od "bezmocné“ části našeho já, která chce, aby ostatní všechno zařídili, která není nikdy spokojená, neustále reptá a stěžuje si. Začneme-li mluvit kňouravým tónem, naše pocity se tomu přizpůsobí. Z ukňouraných dětí, pokud se to neodnaučí, vyrostou ukňouraní dospělí.

 

 

Ale kňourání lze zastavit přes noc. Tady je návod:
 

Zaprvé je třeba vědět, jak toto chování vzniká. Je to jednoduché: Dítě po nás něco chce, nejprve tiše, potom nahlas. Když odmítáme jeho přání splnit, přechází do fáze číslo dvě: začne plakat. Poprvé je to možná náhoda, prostě objeví takový tón hlasu, jaký jednoduše nedokážeme ignorovat. Proto mu často vyhovíme, aby byl klid. Pokud se tento model opakuje často, dítě se naučí na něj spoléhat, a ani se nenadějete – máte doma ukňourané dítě. A to tedy v žádném případě. Co tedy dělat?

 

1. ŘEKNĚTE MU TO -  Až začne dítě příště kňourat, podívejte se mu do očí a přímo ho požádejte: "Mluv normálně, prosím.“
 

2. NAUČTE HO, JAK MLUVIT SPRÁVNĚ - Přesvědčte se, zda dítě opravdu ví, jak má znít jeho hlas: pevně a v nižší poloze. Pokud ne, naučte ho to. Sami mu předveďte, jak si to představujete.
 

3. PROSAĎTE TO - Kdykoli po vás dítě navyklým kňouravým tónem něco chce, řekněte mu:  "Mluv normálním hlasem“. Tento výběr slov není náhodný: dítě si musí uvědomit, že kňourání není normální – pro ně, ani pro kohokoli jiného. Dbejte, aby dítě dostalo to, oč žádá, pouze tehdy, požádá-li o to normálně.
 

I kdyby však vaše dítě mluvilo jako hlava státu při novoročním projevu, je samozřejmé, že mu nevyhovíte, pokud to uznáte za vhodné – musí si zvyknout, že můžete říci ne. Buďte realističtí, vždyť děti se učí, jak to ve světě chodí. Lidé vás budou mít raději a budou reagovat pozitivněji, máte-li příjemný hlas a působíte-li dojmem silné osobnosti, než když se vyjadřujete bezmocně a negativně.

 

ZDROJ: oblazek.cz

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Vaclav 14:01 12.09.2010
souhlasím s autorkou. děti často jen skouší, jak budeme na ně reagovat. my máme dvě dcery, u starší jsme byli "pevní" ve výchově, u mladší, já ano, manželka ne. no a to se vymstilo a u mladší se nám výchova nepovedla. starší je v pohodě. snad se to za pár let změní, jenže zatím to vypadá, že ta mladší padá stále hlouběji a hlouběji....
.... 13:18 11.09.2010
Přivýdělek z domu přes internet (při studiu, mateřské či zaměstnání). Volná pracovní doba. Zaškolení zajištěno. www.pracedomu.net