Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Andrea dokázala se dvěma malými dětmi pracovat, studovat i externě překládat. Přecenila své síly. Manželství procházelo krizí, a v ohrožení se ocitlo i ženino zdraví.

Zaměstnaná matka: Málem jsem se zhroutila, ale zvládla jsem to

aktualizováno 15.02.2012, 00:00 | 15.02.2012, 00:00 | doma.cz/em

Andrea dokázala se dvěma malými dětmi pracovat, studovat i externě překládat. Přecenila své síly. Manželství procházelo krizí, a v ohrožení se ocitlo i ženino zdraví.

Jmenuji se Andrea a je mi 34 let. Mám dva syny: třináctiletého a šestiletého. Na první mateřské jsem byla asi dva roky, na druhé pouze půl roku od narození synka. Pracuji jako učitelka na základní škole, svěřila se Andrea webu o rodičích, dětech a kariéře plenkyvpraci.cz.

 

Vrátila jsem se do práci příliš brzy

 

Když se druhý syn narodil, byl ten první v první třídě. Dítko to bylo citlivé. Když bylo druhému synkovi půl roku, vrátila jsem se do zaměstnání, samozřejmě po domluvě s manželem. Navíc jsem se přihlásila na VŠ, abych si doplnila požadované vzdělání. Ještě jsem si dala žádost o práci externí překladatelky a navíc začala pracovat pro jednu firmu na internetu, která se zabývá dotazníky ohledně hodnocení firem.

 

PSALI JSME:

 

Máma s malým synem: sehnat práci je nemožné

 

Práce a studia bylo najednou tolik, že do idylky to mělo daleko. Babičky i známí o mně říkali, že zvládnu všechno, a obraceli se na mě s různými prosbami o pomoc (např. psaní různých žádostí, vyřizování smluv). Také v zaměstnání jsem měla plno funkcí navíc a najednou jsem nevěděla, co dřív. Doma to začalo vřít. Postupně to přecházelo v krizi, a dnes se tomu ani nedivím.

 

Jak se z toho nezbláznit - rady psycholožky Nikoly Šmorancové

 

1. Upravit si priority

 

Asi bych měla jednu hlavní radu, a to upravit si priority - toto množství aktivit sice může normální smrtelník zvládat, ale jen dočasně, dokud se zdravotně nebo psychicky nezhroutí.

 

2. Zvolnit


Andrea by si asi uvědomit, že není "superman". Sice je pěkné, že se snaží pomoci manželovi a ještě k tomu se vzdělávat apod., ale pokud už je v takové fázi, kdy cítí, že se jí rozpadá manželství, asi by měla trochu zvolnit a stanovit si, co je pro ni momentálně opravdu důležité, a co může počkat na jindy.

 

3. Hlavní je role matky


Nesmí zapomínat na to, že je matka dvou malých dětí a to je momentálně její hlavní role - děti potřebují zdravou matku, která je psychicky, pokud možno, vyrovnaná (děti tento stres kolem vnímají velmi markantně a velmi je to také ovlivňuje).

 

4. Rozvrhnout si čas


To znamená sepsat si priority a případně si rozvrhnout čas tak, aby žena cítila, že je to pro ni stále efektivní a přínosné. Pokud upadá do stresu, pak není něco v pořádku a je potřeba změnu a popřípadě některé věci odložit nebo je alespoň omezit.

 

5. Pozor na stres a deprese


Neznám příběh této paní dopodrobna a nevím, v jaké je přesně situaci, ale určitě bych doporučila zvolnit a věnovat se "vybraným" povinnostem pouze natolik, aby byla schopna vše zvládat, aniž by upadala do stresu a depresí.
 

 

 

 

Nebylo to tak, že jsem se o děti a domácnost nestarala, chtěla jsem být pouze perfektní ve všem. Perfektní maminka, manželka, učitelka, studentka, překladatelka i vrba pro kamarádky. Přestože jsme se s manželem dostali do krize, s dětmi mi pomáhat nepřestal. Měl u zaměstnavatele zařízenu odpolední směnu po celé roky, aby se mohl dopoledne starat on a odpoledne já.

 

Povím vám, bylo to strašné

 

Odpoledne to bylo náročnější, co si budeme povídat. Po práci jsem pečovala o obě děti, staršího připravovala do školy, věnovala se do večera malému, večer děti ukládala. Často jsem s nimi usnula, ale musela jsem si natáhnout budík, abych opět vstala a pustila se do domácích prací, příprav do školy a učení na VŠ. Povím vám, bylo to strašné. Bylo to tak namáhavé, že jsem měla pocit, že už nezvládnu ani ráno vstát.

 

Spala jsem dvě a půl hodiny!

 

Spánek se mi omezil na dvě a půl hodiny denně a já byla doslova zhroucená. Ale zatla jsem zuby a vydržela. Loni jsem dělala státní zkoušky, v práci jsem popředávala ostatním své funkce navíc, překladatelství i práce na netu jsem se vzdala a dala jsem se do pořádku i zdravotně, protože pomocí tohoto životního stylu jsem ztratila veškerou imunitu a musela se léčit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

VÁŠ PŘÍBĚH: Žiji s notorickou nevěrnicí. Trápím se!

SEX, SNY A MUŽI: Valentýn je hysterie lásky

VÁŠ PŘÍBĚH: Požádal mě o ruku. Ale příšerně!

 

Manželství jsme dokázali udržet, i když krize byla obrovská. Měla jsem toho prostě moc a manžel taky nebyl žádný svatoušek. Myslíte, že bych to vzala zpět? Kdepak. Byla to zkušenost a ty patří k životu. Jen vím, že bych si toho příště nabrala méně, abych stíhala, co mám a dokázala být v pohodě.

 

 

A zase budu studovat!
 

Nyní mě starší syn už tolik nepotřebuje a mladší si dokáže také pohrát sám. V práci si plním povinnosti kvalitně a s radostí, navíc mám pouze třikrát týdně odpoledne logopedické konzultace. Dala jsem si přihlášku k dalšímu studiu, které trvá dva roky. Kromě toho už si nic jiného přibírat nebudu a doufám, že to proběhne pohodověji a rychle to uteče.

 

Nebojím se toho. Žena matka je silná a dokáže skoro skály lámat. Mám ten pocit i ze sebe. A těším se na to. Je to věc, kterou dělám pro sebe, jinak se věnuji celým srdcem a volným časem rodině.

 
20 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře