Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Půjde vaše dítko do školky? Bude to pro vaši rodinu náročné, připravte se na to. V neposlední řadě finančně.

ZPĚT DO ŠKOLY: "Mateřinka" je k nezaplacení

Vložit video na:

aktualizováno 24.08.2012, 14:07 | 24.08.2012, 00:00 | doma.cz/em

Půjde vaše dítko do školky? Bude to pro vaši rodinu náročné, připravte se na to. V neposlední řadě finančně.

Konkrurence přeplněných školek, takzvaná dětská skupina, skutečně vznikne. Zřízení dětské skupiny by mělo rodičům usnadnit návrat do práce. "Dětskou skupinu považuji jen za krátkodobou výpomoc," domnívá se ředitelka firmy Kateřina Francová (viz naše video).

 

"V dětské skupině mohou být děti dvouleté, čtyřleté, ale i šestileté, což nezaručuje kvalitní předškolní výchovu," varuje Kateřina Francová rodiče před nekritickým preferováním dětských skupin.

 

PSALI JSME:

 

Jdete poprvé do školky? Držte se!

Jít poprvé do školky není žádná legrace. MÁME VIDEO 

 

Mateřská školka
(Foto: Mediafax)

 

Jenže: veřejné školky jsou přeplněné, na ty soukromé rodiče zpravidla nemají peníze. "I firemních školek je málo," připouští Kateřina Francová. A co se cen týká, jsou často nemilosrdné.

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

ZPĚT DO ŠKOLY: Školní docházka některé děti děsí

Konec prázdnin s puberťákem. Jak to jen přežít?

Učit dítko psát? Celá věda!

 

Mateřská školka
(Foto: Mediafax)

 

Ve státních školkách zaplatíte kolem pěti až sedmi set měsíčně, zbytek uhradí zřizovatel. Jenže státní školky bývají v poslední době nedostupné. Soukromé jsou zase takzvaně k nezaplacení: stojí měsíčně 14 - 15 000. "A to je ještě férová cena," myslí si Kateřina Francová. "U firemních školek to není tak zlé, rodiče hradí určitou část, zbytek dotuje firma."

 

A jak vybrat tu nejlepší školku pro naše zlatíčko? "Ať se tam jdou rodiče rozhodně podívat, a ne jednou, prohlédnou si celé prostory, výdejnu jídel, pohovoří se zaměstnanci," doporučuje Kateřina Francová.

 

Mateřská školka
(Foto: Mediafax)

 

Vláda dala zelenou návrhu na zřízení dětských skupin, rodičům má usnadnit návrat do práce

 

Jasné zákonné ukotvení by měla získat jedna z alternativ péče o předškolní děti – dětská skupina. Vláda ve středu odsouhlasila věcný záměr zákona z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, který má přinést pravidla pro provozovatele i výhody pro rodiče a zaměstnavatele.

 

Jeslí je minimum, veřejné školky jsou přeplněné a soukromé si většina lidí kvůli jejich ceně nemůže dovolit. Navíc schází možnosti pracovního uplatnění pro rodiče, kteří by se chtěli po narození dítěte dostat do zaměstnání jenom na částečný úvazek. Především matky proto využívají až čtyřleté rodičovské dovolené a zůstávají s dětmi doma, jakkoli by se rády vrátily do práce dřív.

 

Nabídnout rodičům možnost pracovat

 

"Jde především o to, abychom nabídli rodičům možnost uplatnění na trhu práce. Protože dnešní situace, kdy rodič nemá možnost zajistit péči o dítě v nějakém zařízení, vede k tomu, že se nemůže zapojit do pracovního procesu, i kdyby chtěl a měl nabídku zaměstnání," prohlásil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

 

"Nepředstavuji si, že by dětská skupina měla nahradit normální předškolní vzdělávání v mateřské škole, na které bude doufám klást důraz ministerstvo školství. Ale je to vytvoření další alternativy, možnosti v situaci, kdy zkrátka místní a kapacitní dostupnost mateřských škol a jiných zařízení není dostatečná," řekla k tomu vicepremiérka Peake.

 

Kdo se bude moci o děti starat

 

O děti by se mohli starat jenom lidé se vzděláním všeobecné sestry, zdravotnického asistenta, ošetřovatele, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře, sociálního pracovníka, pracovníka v sociálních službách či učitele mateřské školy. Anebo ti, kdo mají profesní kvalifikace chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky.

 

Stropem pro jednu dětskou skupinu má být podle věcného záměru zákona 24 dětí. Jedna pečující osoba se může sama starat maximálně o šest dětí. Maximální počet obstarají dva lidé, ovšem jen za předpokladu, že mezi dětmi není žádné mladší dvou let. V opačném případě musí přibrat ještě aspoň jednu pracovní sílu s odpovídající kvalifikací.

 

 

 
16 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře