Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Problém, který nyní otevíráme, je bohužel velice častý a velice bolestný. Konzultovali jsme ho se zkušeným odborníkem.

ZPĚT DO ŠKOLY: Nemáme na luxus, dcera trpí!

Teenager
zdroj: Thinkstockphotos Teenager
aktualizováno 30.08.2015, 00:41 | 30.08.2015, 00:41 | doma.cz/em

Problém, který nyní otevíráme, je bohužel velice častý a velice bolestný. Konzultovali jsme ho se zkušeným odborníkem.

Začátek školního roku s sebou nepřináší zdaleka jen radosti, ale i velké množství starostí a problémů. Jeden z nich, podružný jen zdánlivě, jsme se rozhodli ventilovat a společně nad ním zapřemýšlet. Co si mají počít rodiče, jejichž finanční situace není právě růžová, a tak nemohou školnímu dítěti zdaleka dopřát to, co je pro jeho spolužáky samozřejmostí? A dítě tím pochopitelně trpí.

 

Anketa
Také máte obavy z toho, že nebudete moci dítěti pořídit tak drahé věci, jako mají spolužáci?
151 hlasů
Ano.
52 hlasů
Ne.
Hlasovalo 203 lidí
 

 

Namítnete, že rozumné dítě to pochopí. Není to tak docela pravda. I seberozumnější dítě bude lítostivě pozorovat spolužákův telefon a v duchu si stýskat, proč jen mu rodiče sdělili, že takový telefon by mu koupili, jen kdyby se stal zázrak. Dítě to vnímá jako nepochopitelnou nespravedlnost. A což teprve když se jedná o pubertální slečnu, která by se chtěla oblékat do luxusních značkových oděvů, a přitom jí nezbývá než "dotrhávat" oblečení po starší sestře!

 

 

Obrátil se na nás čtenář Josef Široký, který si dělá starosti s něčím podobným: "Dcera má strach, že se ostatním nevyrovná svým oblečením, telefonem a tak dále. Jak jí mám vysvětlit, že ve škole záleží na jiných věcech? Je jí třináct."

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

Ondřej Brzobohatý: Poznámek v žákajdě byly miliony!

ZPĚT DO ŠKOLY: Kocurová vzorná, Rey vylezl na střechu

Karel Gott vedl Charlottku poprvé do školy

ZPĚT DO ŠKOLY: S budoucím prvňáčkem opatrně

 

Zeptali jsme se zkušeného odborníka Jana Kaňáka, sociálního pracovníka Linky bezpečí a vedoucího Linky vzkaz domů. "Je rozhodně fajn a v pořádku, že chcete dceři ukázat i další rozměry školy a toho, kde jsou také hodnoty lidí. Nicméně v jejím věku, a možná obecně v jakémkoliv věku, je přijetí do kolektivu velmi důležitou součástí života a spokojenosti v životě," říká Jan Kaňák.

 

 

"A právě ve vrstevnické skupině ve třídě se může projevit takový úzus, že do party patří jen ten, kdo má nový mobil, značkové oblečení a tak podobně. Proto bych doporučil dceři projevit pochopení v tom, že tento strach prožívá. Nabídnout jí, že si o něm společně promluvíte, nechat ji mluvit o tom, čeho se nejvíce bojí, a sdělit jí, že kdyby se ve škole cokoliv dělo, že jí zkusíte pomoci, jak nejlépe budete moci," radí zkušený odborník.

 

Jak to konkrétně udělat a co a kdy říci, to Jan Kaňák doporučuje dopředu probrat s někým z odborníků. Můžete se obrátit například na Rodičovskou linku (840 111 234), kde jsou v pracovní dny odpoledne (informace o ní také na www.linkabezpeci.cz). Zde budete moci společně naplánovat, jak to dceři sdělit, jak s ní probrat možnou šikanu či odstrkování ze strany spolužáků a spolužaček.

 

 
23 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

dana 21:45 30.08.2015
dnešní doba je zlá a materialistická, co dodat, dříve za komunistů se tohle neřešilo
Syda 20:30 30.08.2015
Část problému by vyřešily školní uniformy
Meow 19:22 30.08.2015
No, když rodiče chtějí a nemohou, je to smutné. Smutnější ale přeci jen je, když rodiče mohou a nechtějí... :(
Ačko 17:10 16.09.2012
Dnešní doba je taková ošemetná.. A meterialistická. Problém fakt je, že se vše bere jen na to, co kdo má a jak vypadá.. A když žijete z ruky do pusy, tak tím ty děti skutečně trpí, protože místo aby jste mladé slečně koupili kalhoty a triko za tři tisíce a chlapci nový mobil za 13tisíc, tak raději pořídíte to, co je skutečně nutné..
Já mám děti malé, tohle zatím nevnímají.. ale budou.. A až to začně.. Není to o tom, že by RODIČE NECHTĚLI.. oni kolikrát nemohou..
Sekáčová Mery 08:16 06.09.2012
Přesně, věci od vietnamců jsou poznat na sto honů, hlavně je to furt na jedno kopyto. Já se oblíkám v sekáčích a kolikrát kamarádkám můžou vypadnout oči, co jsem ulovila za kousek (a mě taky). Je to originální, nikde jinde jsem to neviděla na nikom, je to značkový (sice jsou to možná značky z Anglie, tady to třeba nikdo nezná, ale tam je to pojem), kvalitní a za hubičku, když jsou dny výprodejů, tak si na to beru den volna, protože jich oběhám třeba 10, vleču tři tašky a v peněžence mi chybí třeba tři stovky....to je pak radosti. Tady bych problém neviděla, když se chce, tak to jde, ale horší je to s těma mobilama, ty se v sekáčích neseženou...
Mamina 17:22 05.09.2012
Například v Praze sekáčový řetězec TEXTILE HOUSE má pro pubertální slečny levné a značkové věci .Má 11 prodejen a jsou pravidelné dny slev.I ve dnech,kdy je vše za 20,- Kč,se dá dobře nakoupit.Mám odtamtud spousty pěkných věcí.Vřele doporučuju!
tisk 15:18 05.09.2012
a jsem u toho spousta lidí utrácí za blbosti cigarety alkohol copak si neuvědomujete,že jsou i mnohem lepší věci ??a pokud už na ně opravdu nemám peníze tak si poradím jinak.A když už něčí dítě chce chodit oblékaný originálně a značkově proč třebas nejde s rodiči do sekáče??bude oblečené originálně a za luxusní cenu seženete i úplně nové věci.Rodiče popřemýšlejte než půjdete k nekvalitním číňancům!!!!!!!!!!!!