Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Starší děti často chodí do školy bez radosti, bez chuti, zato vystresované. Školy, kde se aplikuje metoda montessori, usilují o opak.

ZPĚT DO ŠKOLY: Aby učení nebylo mučení...

Škola
zdroj: isifa.com Škola
aktualizováno 29.08.2015, 00:36 | 29.08.2015, 00:36 | doma.cz/em

Starší děti často chodí do školy bez radosti, bez chuti, zato vystresované. Školy, kde se aplikuje metoda montessori, usilují o opak.

31.srpna si připomeneme narozeniny jedné z nejpozoruhodnějších žen Evropy. Maria Montessori byla vroce 1896 jako první žena v Itálii promována doktorkou medicíny. Lékařská praxe ji přivedla k analýze dětského učení, které výrazně zaujalo její pozornost. Deset let po ukončení studia proto velmi ráda přijala nabídku pracovat se skupinou 60 dětí z chudé části Říma a založila první dětský dům – Casa dei Bambini.

 

Na základě svého pozorování a zkušeností vypracovala autorka tzv. metodu montessori, která pomocí speciálních učebních pomůcek a vytvořením vhodného prostředí podporuje přirozený zájem dítěte, pomáhá mu zafixovat si správné pracovní návyky i vytvářet svůj vlastní úsudek. V letech 1949, 1950 a 1951 byla Marie Montessori navržena na Nobelovu cenu míru.

 

Škola
(Foto: isifa.com)

 

Z její práce vychází také Úmluva o právech dítěte UNICEFu, která byla přijata přímo od ní. Nejen v Česku, ale v celé Evropě a ve světě se její metoda šíří a čím dál více rodičů ji vyhledává jako alternativu k tradičnímu způsobu vzdělávání pro své děti. Za pár dní se opět otevřou dveře škol po letních prázdninách. Většina starších dětí se ale do školy netěší. Čím je to? Co na děti ve školních lavicích čeká?

 

Děti přicházejí do první třídy opravdu plné očekávání, chtějí se učit. Podporuje je škola v jejich lásce k učení? Nebo se mnoho žáků nechá odradit a ze školního učení se stane „učení-mučení“?

 

Školní docházka
(Foto: Mediafax)

 

"Věříme, že láska k učení je v době, kdy se hovoří o celoživotním vzdělávání, nesmírně cenným artiklem. Pojďme se zamyslet nad tím, jak tuto chuť nepotlačovat,“ říká ředitelka školy International Montessori School of Prague. Děti, navštěvující tuto školu, jsou vzdělávány pomocí montessori metody. U všech dětí se rozvíjí nezávislost, sebedůvěra a pocit zodpovědnosti za sebe, druhé i své prostředí. Cílem školy je vytvořit prostředí, v němž se děti mohou přirozeně rozvíjet a kde si uchovají pocit zvědavosti a údivu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ZPĚT DO ŠKOLY: Školou nestrašte a další rady

ZPĚT DO ŠKOLY: Aby dítko krásně psalo...

ZPĚT DO ŠKOLY: Školní docházka některé děti děsí

 

Školní docházka
(Foto: Mediafax)

 

„Vzdělání je přirozený proces, který jedinec podstupuje sám. Nezískáváme ho posloucháním slov, ale reálnou zkušeností. Úkolem učitele se tak stává příprava aktivit, rozložených ve speciálně připraveném prostředí bez toho, že by do nich vtíravě zasahoval. Učitelé mohou pouze napomáhat úžasnému dílu, ke kterému samo dochází, a jako sluhové sloužit svému pánovi. Při tom se stávají svědky procesu otevírání lidské duše a probouzení nového člověka, který nebude obětí událostí, ale bude schopen jasnozřivě řídit a formovat budoucnost lidské společnosti.“

 

Maria Montessori
 

 

 
15 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Terezka 10:03 03.09.2015
Také máme prvňáčka, aby se mu do školy chodilo s chutí koupili jsme školní batoh u http://www.pg.cz, který má oblíbenou Ovečku Shaun. Zatím to funguje a první týden školy proběhl v klidu a v pohodě....