Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať chceme nebo ne, každé dítě má vzor ve svém rodiči. Zlozvyky, které si většinou ani neuvědomujeme, můžeme negativně ovlivnit vývoj svých ratolestí. Přinášíme vám seznam zlozvyků, kterých se rodiče nejčastěji dopouštějí.

10 zlozvyků, kterými denně UBLIŽUJETE svému dítěti

Šťastná rodina
zdroj: Thinkstockphotos Šťastná rodina
aktualizováno 13.05.2019, 00:00 | 13.05.2019, 00:00 | doma.cz

Ať chceme nebo ne, každé dítě má vzor ve svém rodiči. Zlozvyky, které si většinou ani neuvědomujeme, můžeme negativně ovlivnit vývoj svých ratolestí. Přinášíme vám seznam zlozvyků, kterých se rodiče nejčastěji dopouštějí.

1. Zásady slušného chování

Dodržujte zásady dobrého chování! Nemůžete chtít po dítěti, aby hezky zdravilo a děkovalo, když takové chování nevidí ani u vás. Buďte svému dítěti dobrým příkladem.


2. Vysedávání u počítače
Těžko můžete dítěti zakazovat počítač nebo tablet, když vy sami před monitorem strávíte pár hodin denně. Ukažte svému dítěti, že opravdový život začíná po vypunutí elektornického zařízení. Zkuste trávit víkendy v přírodě, ve které načerpáte novou energii a vaše dítě nové zážitky. 


3. 
Hádavý styl soužití
Pokud je doma neustálý křik a hádka o každou hloupost, začnou děti považovat toto jednání za zcela běžné. Je možné, že v budoucnu se z nich stanou ukřičení jedinci, kteří si budou myslet, že hádkou se vše vyřeší. Zkuste řešit problémy s klidnou hlavou.

 


4. Pomluvy

Pomluvíte každého, koho potkáte? Od sousedky až k řidiči autobusu? Potom dítěti nedáváte moc dobrý příklad. Navíc v něm budujete pocit, že pomlouváním si zvýší své vlastní sebevědomí.


5. Alkohol

Věta „Potřebuji to zapít!“ by u vás doma neměla znít moc často. Dítě dostane pocit, že problémy lze vyřešit pouze alkoholem, což rozhodně není správné. 


6. Síla peněz
Pokud budete vše přepočítávat na peníze a mít zájem jenom o značky svého oblečení, buďte si jisti, že tuto povrchnost nasají i vaše děti.

 


7. Pohodlnost

Občas zabavit dítě puštěnou televizí není nic špatného. Ale nesmí to sklouznout do celodenního vysedávání před obrazovkou. Je zde velké nebezpečí, že tento zlozvyk se může stát pro vaše dítě celoživotním problémem.


8. Přehnaná kritika

Každý by chtěl mít doma naprosto dokonalé dítě. Správně motivovat k lepším výkonům je určitě v pořádku, ale nic se nesmí přehánět. Neustále kritizování a upozorňování na nedostatky se nám může vymstít. A my místo sebevědomého jedince budeme mít doma vynervovaný uzlíček neštěstí. Lepším řešením je pochvala.

 

ČTĚTE TAKÉ:

50 super věcí, které by dítě mělo zažít, než vyroste
Poprvé na kole? Jak a na čem naučit dítě jezdit
Čtyři rady, které ochrání vaše dítě před kyberšikanou


9. Strava

Je pohodlné koupit k večeři něco do krabičky ve fast foodu, ale pozor, děti si rychle zvyknou, a pak může být problém například se stravováním ve školní jídelně.


10. Přehnaná péče
Je jasné, že chceme pro své dítě jenom to nejlepší. Ale připravovat svačiny a oblečení studentovi střední školy, je zřejmě zbytečné. Navíc ho svou nadměrnou péčí neučíte samostatnosti, a to by se mu mohlo v budoucím životě vymstít.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře