Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Smršť komentářů se hrne na mladičkou Ivu z Výměny manželek. A to i kvůli tomu, že už v sedmnácti letech je matkou. Je to opravdu nenormální a je žena v tomto věku schopná postarat se o dítě?

Sedmnáctiletá Iva z Výměny je prý na děti moc mladá. Kdy je na to tedy žena připravená?

Zmrzlina
zdroj: Thinkstockphotos Zmrzlina
aktualizováno 07.09.2017, 00:00 | 07.09.2017, 00:00 | doma.cz / sim

Smršť komentářů se hrne na mladičkou Ivu z Výměny manželek. A to i kvůli tomu, že už v sedmnácti letech je matkou. Je to opravdu nenormální a je žena v tomto věku schopná postarat se o dítě?

Když si to celé přebereme kolem a kolem, naše maminky a babičky mívaly běžně děti kolem dvacátého roku života. Statistiky říkají, že v roce 1993 byla u nás nejvyšší porodnost ve věku 22 let. Třicetileté prvorodičky byly už staré. A pro generaci našich babiček nebyla svatba a dítě hned v osmnácti vůbec nic neobvyklého. Postupem času ale ženy začaly dávat přednost kariéře, zavládly i obavy z finančního zajištění a v roce 2010 nejvíce rodily právě třicátnice. Jak to tedy je?

 

Mít dítě jako náctiletá s sebou nese, jako skoro vše, své klady i zápory. Asi největším plusem je, že mladá maminka bude mít blíže ke svému dítěti, když mezi nimi nebude takový věkový rozdíl. Je tedy šance, že si budou více rozumnět. Věk s sebou nese i zdravotní aspekty - na mladší rodičku údajně čeká méně případných komplikací jak při porodu, tak co se týče zdraví novorozence. Ideální biologický věk prvorodičky je podle slov lékařů 25 let.

 

Pokud má dívka podporu ve svém okolí, v rodině, partnerovi, má zázemí, kde bude dítě vychovávat a zároveň se na miminko těší a je ráda, že ho pak má, není vlastně důvod, proč ne.

 

Výměna manželek - 3
(Foto: TV Nova)

 

Manžel Ivy z Výměny má ale s Ivou problém. Nevěnuje se podle něho dostatečně domácnosti a je neustále u počítače. Problém jí dělá i úklid. A to je právě ono, mladé dívky prostě občas nemají na to, aby utáhly chod domácnosti, staraly se o děti, uklízely a podobně. Chtějí se mnohdy ještě bavit, užívat si volna a být na zmíněném počítači.

 

Ženy, které jsou starší, už jsou vybouřené, nemají pocit, že přichází o něco podstatného v životě, protože dítě pro ně představuje největší hodnotu a prioritu, mají vybudovanou určitou kariéru i společenskou pozici a dokáží ji skloubit s mateřstvím. Také má více prostředků, aby si případně zajistila výpomoc.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Gábině z Ulice se nezdá nová učitelka malého Šímy! Může s tím něco udělat?

VÁŠ PŘÍBĚH: Týden jsem v sobě nosila mrtvé miminko

TEST: Bude váš partner dobrým otcem?

 

Jaké jsou České zákony v případě otěhotnění mladých dívek?

 

Legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku je u nás definován dovršením 15 let věku. Je specifikována § 187 trestního zákoníku (zák. č. 40/2009 Sb.): "Kdo vykoná soulož s dítětem mladším patnácti let nebo kdo je jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až osm let."

 

Žákyně základní školy nemůže přerušit školní docházku (povinnou školní docházku nelze přerušit), je však možné vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu.

 

Na střední škole (po splnění povinné školní docházky) je možné přerušení studia, a to maximálně na dobu dvou let. U některých oborů je dokonce přímo povinností ředitele přerušit vzdělávání těhotné studentky, popř. tak musí ředitel školy učinit na základě doporučení lékaře.

 

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňuje studentka na předepsaném tiskopisu u školy, na které studuje. Pokud dívka nemá nárok na mateřskou, může požádat o rodičovský příspěvek. O přídavky na své dítě nemůže žádat sama, ale musí o ně žádat její rodiče nebo jiný zákonný zástupce.

 

Ve Výměně manželek bylo vidět, že maminka Iva má rezervy nejen ve výchově, ale i v péči o domácnost. Sama je v mnoha ohledech ještě dítě. Je ovšem velmi individuální, jak je která dívka vyspělá a jak je na dítě, a vše spojené s ním, připravená. Jiná její vrstevnice by si poradila lépe, naopak i starší dívky by měly s péčí o dítě možná i větší problémy. Záleží i na tom, co jsme se naučili a odkoukali v rodině - a protože Iva vyrůstala v dětském domově, možná jí právě tyto zkušenosti hodně chybí.

 

Co si o pravém času na mateřství myslíte vy? Podělte se s námi o vaše názory.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Mervartová 08:16 12.09.2017
Celý příběh jsem neviděla, nedívám se na to, pouze konec kde se uvádělo, jak bije ta nechci použít sprosté slovo, to přece není o věku z ní vyroste bezcitná ženská,chudinka tak malinké dítě absolutně bez lásky, co na to sociálka, všude se píše o zvířatech, kdo je týrá a u malinké holčičky se to zdůvodňuje, že není zralá na mateřství, že je líná je jedna věc, ale mlátit malinkou je věc druhá. Jen sedí a hulí, kde na to berou. Vůbec jsem neviděla,že by měla malá třeba plyšáčka. Nemohla jsem z toho usnout a sociálka by tam měla u nich být často.mpc7
lojzina 04:30 11.09.2017
Tam je největší problém ten Dětský domov. Proto si nerozumí se svými vrstevníky, ale našla si a vzala "otce", kterého tak i chápe, jako otce, který jí chyběl.
Neměla potřebnou lásku rodičů a to v ní vypěstovalo pocit samoty a chlad k dceři, jedním slovem, neumíme dávat lásku, kterou jsme nepoznali.

Musela by mít kamarádky, u kterých by to viděla a došlo jí, o co všechno ochuzuje své dítě a že v podstatě je její dítě citově na tom tak, jako ona v děcáku. I když v tom děcáku není. Ta láska matky jí chybí také.

Velkou vinu kladu jejímu partnerovi, který bohužel také není moc inteligentní, že své dcerce nedává víc otcovské lásky a neučí svou mladou, nezkušenou manželku, jak být správným rodičem.

Znala jsem chlapce z DD, který do svých 14 let nevěděl, že čaj a kafe v děcáku sladí kuchařky, udivilo ho, když přišel na návštěvu do rodiny, že si má čaj osladit sám. Byl zvyklý přijít k hotovému, jak k jídlu, tak i k uklidu a podobně.

Takže myslím, že všechno není jen chyba té mladé manželky, ale že měla především smůlu na špatné rodiče, pak se její život odvíjel v zařízení, kde nevedou děti k povinnostem, takže ani netuší, jak se o sebe postarat, natož o druhé.

A tak bych změnila děcáky na malé rodinné bunky, kde se starší sourozenec stará o mladšího a kde pěstounka dítě pohladí i políbí, ale hlavně pochválí a povzbudí. A ta děcka se často vrací pochlubit se svými uspěchy v životě...mají kam.

Tato dívka neměla a nemá nikoho,. kdo by ji nasměroval, něco naučil, s něčím ji seznámil...ona sama se totiž má ještě za dítě. Svou roli matky nechápe.

To všechno tedy patrně ta dívka nezná a nezažila. Takže není na místě odsoudit ji, ale celý ten systém, který ji nepřipravil na život a především její nezodpovědné rodiče. Ona neví, jak se má chovat v roli manželky a matky. Neměla domov, kde by to odkoukala od matky. A ti, kteří jí měli a mají naučit její roli pro život, selhali.

A tom to je. Ne o kritice, ale o pochopení a nápravě. A hlavně o pomoci.
lol 09:54 08.09.2017
100% souhlas!!
xxx 10:03 07.09.2017
Oni hlavně lidi s IQ zhruba pod 90 by neměli mít děti vůbec. Přitom tahle skupina se množí i nejvíc. Možná je to tím, že jsou to víc zvířátka ovládaná pudy než plnohodnotně lidské bytosti. U téhle slečny nejde ani tak o věk, ale o to že je blbá a věří tomu, co ji kdo nakuká, aniž by to ověřovala atd.
Děti tupých rodičů pak většinou taky intelektem nevyniknou a tohle tu pak volí, nemožně se obléká (aby byly ulice krásnější), odhazuje v lese odpadky a zas se od patnácti až do důchodu rozmnožuje.