Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejnovější Výměna manželek opět překvapí nečekanými zvraty. Vyměněné manželky se budou muset potýkat nejen s odlišnými přístupy k fungování domácnosti a stravování dětí, ale televizní štáb dokonce zabrání fyzickému trestu páskem od kalhot.

3 typy výchovy: Jaká jsou úskalí domlouvání, uplácení a vyhrožování dítěti?

výchova dítěte
zdroj: Getty Images výchova dítěte
aktualizováno 17.04.2019, 00:00 | 17.04.2019, 00:00 | doma.cz

Nejnovější Výměna manželek opět překvapí nečekanými zvraty. Vyměněné manželky se budou muset potýkat nejen s odlišnými přístupy k fungování domácnosti a stravování dětí, ale televizní štáb dokonce zabrání fyzickému trestu páskem od kalhot.

První rodina se bude v premiérové Výměně manželek skládat ze tří členů, a to ani ne třicátníků Milana a Barči a jejich jedenáctiměsíční dcerky Leontýnky. Barča si dává záležet na tom, aby se její dcera stravovala co nejlépe, a tak ji zásadně krmí bio potravinami a ještě ke všemu na gram přesnými dávkami.


Ve druhé rodině, která bydlí nedaleko německých hranic, zase potkáte pětadvacetiletou Markétu, jejího o čtrnáct let staršího partnera Josefa a samé kluky – Pepína, Petra, Adama, Radka a Pavlíka. Kromě nich se setkáte také se strejdou Mírou. Uvidíte, že Josef je celkem agresivní muž a jakmile ho jeho syn neposlouchá, už si jde pro řemen. Je zastáncem tvrdé a přísné výchovy, jinak by podle něj děti v dnešní době skončily leda tak v kriminálu. Proti jeho počínání dokonce zasáhla členka televizního štábu!


Jak se vyměněné manželky poperou s různými přístupy k výchově, většinově mužskou domácností a výbušným tatínkem Josefem, se podívejte už dnes ve 20.20 na Nově.

 

 

Výchova dítěte je složitá a člověk už často neví, jakou metodu použít, aby ho dítě konečně poslechlo. Někdy prcek dokonce vyvádí natolik, že už se to nedá vydržet a vám zkrátka „ulítne“ ruka. Díky tomu se však mnohdy syn nebo dcera rozkřičí ještě víc. A tak se ho pro změnu snažíte uplácet sladkostmi, aby alespoň na chvíli zavřelo pusu nebo udělalo to, co se po něm chce. Jaké mouchy mají nejčastější výchovné postupy, které rodiče uplatňují?


Domlouvání


Rodiče, kteří dítě o něco prosí nebo mu domlouvají, nepaří mezi ty rázné jako je Josef z Výměny. Už po sté se naopak snaží dítě přesvědčit, aby něco udělalo, to ale očividně nestačí. Dítě totiž dobře vidí, že rodič dokola opakuje pořád ty samé věty, nechápe ale, proč to říká a ani co by se stalo, kdyby neposlechlo. Jeho pasivita vůči přáním rodičů totiž nebude mít žádné následky, a tak rodič nakonec udělá raději sám to, co chtěl původně po dítěti. Tudy ale cesta nevede! Když dítě uvidí, že se nikdy nemusí nijak zvlášť snažit, bude i v dospělosti očekávat, že za něj všechno udělají ostatní. Svou práci bude vždycky házet na druhé!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Děti doma nepomáhají? Známe triky, které to změní
Je správné děti fyzicky trestat?
Úměrný trest, nebo šikana? Maminka potrestala syny neobvyklým způsobem


Uplácení versus odměna


Uplácení znamená, že dítěti dáte sušenku a čekáte, že pak bude hodné. To je ale omyl, dítě už přece dosáhlo svého, tedy sladkosti, a tak už vás nemusí poslouchat. Když ho ale necháte, aby splnilo své úkoly, a až pak ho pochválíte a něčím odměníte, efektivita se rázem zvýší. Nedělejte to ale příliš často. Dítě si musí zvyknout, že se mají plnit povinnosti i bez toho, aby za to něco získalo. Naučte ho, že domácí úkoly píše kvůli sobě, a ne pro vás, za to ho tedy odměňovat nemusíte.
Hlavně neodbývejte pochvalu. Když se dítěti něco podaří, do detailu rozeberte, co udělalo dobře. Jeho motivace se tím pro příště rázem zvýší a naučí se být ambiciózní.


Vyhrožování


V tomto případě rodič vlastně zastává roli takového policisty. Dítěti se snaží zakazovat nebo přikazovat, a když to nezabere, uchýlí se k vyhrožování. Jak se ale chovají i mnozí dospělí, když je někdo do něčeho tlačí? Naschvál mnohdy udělají pravý opak, a jinak tomu není ani u dětí. Vidí, že to rodiče rozčílí ještě víc, a konflikt se ještě víc rozvíří.

 

dítě
(Foto: Getty Images)


Rodič navíc často své výhrůžky nesplní, a tak se dítě brzy naučí, že jde vlastně o planý poplach. Když neposlechne, tak se vlastně vůbec nic nestane. Pokud tedy dítěti pohrozíte, že mu třeba zabavíte mobil, dotáhněte svá slova až do konce.


Fyzické tresty


Fyzické tresty jsou dalším stupněm po vyhrožování. Je pravda, že občasný výchovný pohlavek, aby se neřeklo, neuškodí. Když však půjde o horší fyzické tresty, dítě tyto metody rychle okouká a bude se je snažit použít na slabších jedincích třeba ve škole. Nechápe, proč by to nemohlo dělat také, když mu někdo není po vůli. Nebo se dítě naopak uzavře, a protože je na fyzický útlak zvyklé, nebude mu připadat divné, když se na něm mezi vrstevníky někdo dopustí šikany. A to byste jistě nechtěli.


Jaký typ výchovy zastáváte vy?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře