Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čtyřicetiletá Blanka z Výměny manželek si vyměnila domácnost s pětadvacetiletou Miou a jejím úkolem bylo postarat se o dvě malé děti. Jedno z nich Blanku bezdůvodně začalo fackovat, když mu pomáhala s oblékáním. Jak takovému chování u dětí zamezit...

5 fungujících tipů, jak dětem nastavit hranice

Zlobivé dítě
zdroj: Getty Images Zlobivé dítě
aktualizováno 19.09.2018, 11:49 | 19.09.2018, 11:49 | doma.cz

Čtyřicetiletá Blanka z Výměny manželek si vyměnila domácnost s pětadvacetiletou Miou a jejím úkolem bylo postarat se o dvě malé děti. Jedno z nich Blanku bezdůvodně začalo fackovat, když mu pomáhala s oblékáním. Jak takovému chování u dětí zamezit bez použití tělesných trestů a křiku? Na druhé straně se Mia učila fungovat s pěti dětmi, které domácnosti doslova vládnou. Jak efektivně převzít kontrolu a upoutat dětskou pozornost?

Pokud jste v dětství dostávaly na zadek, třásly jste se, když jste domů přinesly špatnou známku, a snášely častý křik, můžete mít sklon k liberálnější výchově. Problém nastane, když děti začnou zkoušet, kam až mohou zajít. V tento moment si mnohé maminky mohou být nejisté, co by měly svému dítěti ještě dovolit, a co už je za hranou. Zkuste se zamyslet nad následujícími body a adaptovat některé z nich do každodenního života.

 

Výměna manželek - Děti závislé na telefonech! - 12
(Foto: TV Nova)

 

1. Seznamte děti předem se stanovenými pravidly

 

Pravidla dětem sdělte stručně a jasně. Například: "Na televizi se můžeš dívat, až budeš mít hotové úkoly. Můžeš si vybrat jednu pohádku, na kterou se společně podíváme." Dítě bude vědět, co ho čeká. Pokud bude odmlouvat, buďte neúprosné a pohádku povolte až tehdy, když dítě splní, na čem jste se dohodli. Buďte empatické a nabídněte pomocnou ruku. Pravidla sdělujte v klidu a laskavým hlasem.

 

Dítě a máma umývají nádobí
(Foto: Getty Images)

 

2. Konzultujte s dětmi vaše rozhodnutí

 

Děti budou mít pocit, že jsou do rozhodování více zapojeny, když jim dáte možnost volby. "Chceš mi raději pomoct s vařením nebo venčením psa?" "Co uděláme jako první?" "Budeš zalévat květiny ve středu nebo ve čtvrtek?" Dodržujte vaši domluvu a neměňte věci, které byly již stanoveny.

 

3. Vyhněte se zákazům typu "nedělej to"

 

"Neřvi!" "Nesahej na to!" "Nelehej si na zem!" Možná už jste si všimly, že podobné příkazy na děti příliš nefungují. Zkuste formulovat své sdělení trochu jinak. "Mluv prosím trochu tišeji, abys nerušil ostatní." "Pozor, ta trouba pálí a moc to bolí, když se jí dotkneš."

 

Výměna manželek - 19. 9. 2018
(Foto: TV Nova)

 

4. Vymyslete náhradní aktivitu

 

"Na sedačce se neskáče, mohla by se zničit, ale můžeme o víkendu zajít na hřiště, kde jsou skákací trampolíny." Pokud dítěti něco slíbíte, nezapomeňte to dodržet. Děti si vše moc dobře pamatují, i když se vám to tak na první dojem nemusí zdát.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Efektivní způsob jak děti motivovat k udržování pořádku v pokojíčku a pomáhání v domácnosti

Co dělat, když se dítěti nechce do školy?

10 rad zkušených matek, jak posílit imunitu u dětí


5. Mluvte s dítětem jako se sobě rovným

 

Pokud máte malé dítě, zkuste si pokleknout, aby vám při rozhovoru vidělo přímo do očí. Nenegujte každý z jeho argumentů. Vyjádřete pochopení a v klidu mu vysvětlete své stanovisko. Používejte "jeho jazyk", abyste byly srozumitelné. Zeptejte se, zda s vašim názorem souhlasí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře