Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Návrat do školních lavic a konec rozvolněného denního režimu nemusí být pro mnohé děti příjemný. Aby děti nebyly roztržité, nesoustředěné a unavené, měli by je rodiče na začátek školního roku pomalu připravovat týden až dva před koncem prázdnin. T...

6 tipů, jak připravit děti na návrat do škol(k)y

Rodina
zdroj: Getty Images Rodina
aktualizováno 27.08.2019, 00:00 | 27.08.2019, 00:00 | doma.cz

Návrat do školních lavic a konec rozvolněného denního režimu nemusí být pro mnohé děti příjemný. Aby děti nebyly roztržité, nesoustředěné a unavené, měli by je rodiče na začátek školního roku pomalu připravovat týden až dva před koncem prázdnin. To platí i pro ratolesti nastupující do první třídy.

Nastupuje vaše dítko do školky či školy poprvé, nebo se vrací do již známého prostředí? První případ, zejména nástup do školky, představuje zásadní životní změnu často doprovázenou pláčem, obavami, nejistotou a stresem. Dejte dítěti najevo pochopení a ujistěte ho, že tyto pocity jsou přirozené. „Dítěti by se mělo dostat zejména pravdivých informací o tom, co ho čeká, jaký je režim mateřské školy, co nového se může naučit, že se seznámí s novými spolužáky a bude součástí kolektivu, že ho čekají jiné a atraktivní činnosti, než na jaké je zvyklé doma,“ vyjmenovává dětská psycholožka PhDr. Eva Šimotová.

 

Na nástup do školy se však už většina dětí spíše těší, a proto je dobré toho využít a v těšení je podpořit. I tady je ale vhodné být pravdivý a autentický. Ve druhém případě je pomoc rodičů nezbytná hlavně u mladších dětí. Namotivujte je třeba tak, že se znovu uvidí se svými spolužáky, kterým budou moci vyprávět své zážitky z prázdnin. Neklaďte tedy důraz pouze na školní výuku a její výsledky, ale i na sociální vazby a psychickou pohodu dítěte ve třídě.


Včasný návrat domů a dostatek spánku


Pokud hodláte z posledních srpnových dní vytěžit maximum a užít si rodinné prázdniny naplno, pozor, ať není pak přechod do školního roku moc rychlý. Odborníci doporučují zvolnit nejpozději týden před začátkem školy, kdy by již dítě mělo být zpět v domácím prostředí. Tento čas pak využijte na postupnou úpravu jejich denního režimu. Většina dětí ho má totiž během letních prázdnin úplně jiný než během školního roku. Chodí pozdě spát, pozdě vstávají. Dohlédněte, aby nejpozději jeden týden před koncem prázdnin chodily včas spát a stejně tak i v rozumnou hodinu vstávaly. Přechod do školního režimu, kdy budou muset dodržovat časný začátek výuky, pak nebude takový šok a budou třeba i víc odpočaté. Můžete vsadit i na různé pomocníky ve formě bylinných čajů (např. Leros Dětský čaj Klidné sny nebo Dětský čaj pro klidný spánek Nobilis Tilia) či doplňků stravy (např. zklidňující přírodní sirup Barny’s Dětský HypnoX, sirup Pediakid Nervosité).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zajistit dětem bezpečí na cestě do školy a zpět?
DESET RAD, jak přežít začátek školního roku
Přestala po prvním týdnu vašeho prvňáčka škola bavit? Odhalte, CO HO DOOPRAVDY STRESUJE


Opakování hrou


Děti snáze přivyknou školnímu režimu a budou více soustředění, když si s nimi dáte malé opáčko. Opakování učiva přitom nemusí být za trest. Dějepis můžete oživit při návštěvě hradu, angličtinu při sledování oblíbené pohádky, matematiku při počítání úrody ze zahrádky, přírodovědu při poznávání rostlinek během výletu atp. Pravopis si osvěží prázdninovým deníkem, do kterého mohou psát a kreslit své zážitky. A co nejvíce času věnujte čtení.


Plánujte kroužky a další zážitky


Společně se školní výukou začínají i kroužky. Nechte dítě, ať si alespoň jeden zvolí podle svého. A pokud plánujete kroužků více, dbejte na to, aby dítěti zbyl dostatek volného času nejen pro domácí úkoly, ale i odpočinek a kamarády. Namotivujte ratolesti na další prázdniny, které je během školního roku čekají, ale i na víkendové aktivity.

 

Ve škole
(Foto: Getty Images)


„Nezapomínejte na staré známé pravidlo, co funguje na jedno dítě, nemusí zafungovat na to druhé, každé dítě je originál. Vy svého potomka znáte nejlépe a víte, jak mu nejvíce pomoci. Snažte se do něj vcítit, představte si sebe na jeho místě. Řiďte se tedy především podle osobnosti vašeho dítěte a také podle svých vlastních možností,“ radí dětská psycholožka PhDr. Eva Šimotová.


Výběr pomůcek nechte na dětech


Nedílnou součástí konce prázdnin je také šílenství v podobě nakupování spousty školních pomůcek. Neodkládejte tuto povinnost na poslední chvíli a zapojte do ní i děti. Uvidíte, že pokud si budou moct samy vybrat sešity, penál (zejména s oblíbenou postavičkou z pohádky), aktovku nebo nové oblečení, budou se do školy těšit o to víc. A navíc se budou moci i pochlubit.


Povzbuďte imunitu


Přelom srpna a září znamená i pomalý, ale jistý příchod chladných dní a s ním podzimních viróz. Děti si ve škole předávají rýmu a kašel raketovou rychlostí, a proto nečekejte a začněte posilovat jejich imunitu ještě před nástupem do školy. Dohlédněte na to, aby mělo vaše dítko dostatek pohybu, zdravou stravu, dostatečný přísun vitaminů v podobě ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, masa a ryb.

 

„Pravidelný přísun vitaminu C je nezbytný právě v době zvýšených nároků organismu u mladistvých, při infekcích horních cest dýchacích a při chřipkových a jiných infekcích. Vitamin D přispívá k mineralizaci kostí, udržení normálního stavu kostí a zubů, k udržení normální funkce imunitního, nervového a kardiovaskulárního systému, “ doporučuje imunoložka MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. U dětí s opakovanými respiračními infekty se nejprve poraďte s jejich dětským lékařem. Pokud se vyloučí závažnější onemocnění a dítě je častěji nemocné pouze proto, že chodí do kolektivu a s řadou virů a bakterií se setkává poprvé, je možné podpořit funkci imunitního systému některým z doplňků stravy (např. Barny’s Kolostrum, Betaglukan Junior, Immun44, Marťánci Futura).

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře