Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nedopouštíte se jich i vy?

7 nebezpečných chyb, které dělá většina mladých maminek

rodina
zdroj: Getty Images rodina
aktualizováno 27.07.2019, 00:00 | 27.07.2019, 00:00 | doma.cz

Nedopouštíte se jich i vy?

Pro dnešní matky existuje mnoho informací o tom, jak se starat o své miminko. Kromě mnoha knih a příruček mají také možnost využívat různá diskusní fóra a v neposlední řadě i názory svých matek. Protože je ale těchto rad až příliš mnoho, tak si některé z nich dost protiřečí. Jakým nejčastějším omylům by se tedy měly mladé matky vyhnout, aby svému miminku neuškodily?


1. Odmítání kojenecké formule


Samozřejmě že mateřské mléko je pro dítě tou nejlepší potravou. Někdy ho však matky nemají k dispozici dost. K sehnání jsou proto různé lahvičky s výživami, které zajistí, že bude dítě dobře nakrmeno. I tak je ale hodně matek odmítá používat, přestože je hlavně pro novorozence hlad velmi nebezpečný. Může totiž způsobovat dehydrataci a následně dokonce smrt.


2. Přejídání dítěte


Když dítě pláče, mnoho matek to považuje za jasný příznak toho, že má hlad. Ne vždy to tak ale je. Miminko může plakat i proto, že ho něco bolí nebo jen chce vidět svou matku. Ta se ho však někdy snaží utěšit právě jídlem, což může vést k nadměrnému krmení, následně přeplněnému žaludku, plynatosti či plivání jídla ven z pusy. Netrvejte proto na tom, že se dítě musí najíst vždy, když zapláče. Pokud máte pocit, že dostatečně nejí, tak si o tom raději promluvte s pediatrem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Snažíte se, ale miminko ne a ne přijít? Co když problém pramení v hlavě
To se nedělá! Neuvěříte, co holčička provedla s brečícím miminkem
Snímek, který láme srdce. Miminko objímá své umírající dvojče


3. Převádění mateřského mléka do lahve


Některé děti se dobře nechytají prsu, a tak matky přečerpají mléko do lahve. Sice nejde o nic vyloženě nebezpečného, sát z lahve je však o mnoho lehčí a děti si na to rychle zvyknou. Když tak matky začnou krmit děti z lahve, tak to pak může vést k úplnému ukončení kojení. I produkce mateřského mléka se tím sníží a tyto děti pak mohou mít problémy s mluvením.


4. Příliš velké množství oblečení


Maminky se někdy přehnaně bojí toho, že jejich děti nastydnou, a tak jim dávají až příliš velké množství oblečení. Odůvodňují to tím, že miminka jsou zvyklá na teplotu z dělohy. Přehřátí je však u miminek velmi nebezpečné a může přivodit i kojeneckou smrt. Nedávejte tak dětem několik pokrývek a nepokládejte je vedle topení. Když mají spát, tak jim sundejte pokrývku hlavy. Mezi signály přehřátí patří ne teplé, ale horké bříško a červené tváře.


5. Sterilizace všeho kolem dítěte


Dřív lidé čistili místnost, ve které bylo dítě, i několikrát denně. Dodnes se mnoho mladých lidí zbavuje domácích mazlíčků, když má přijít do domácnosti dítě. Podle pediatrů však přílišná čistota dítěti škodí, jeho imunitní systém je pak přecitlivělý. Naopak děti, které se během prvního roku života setkávají s větším množstvím bakterií a domácími zvířaty, jsou podle studie méně náchylné k alergiím a astmatu. Po prvním roce života už ale kontakt se psy a kočkami tak prospěšný není.

 

Miminko
(Foto: Getty Images)


6. Špatné používání kočárku


Přestože se každá matka snaží, aby bylo její dítě co nejvíc v bezpečí, tak ztrácí ostražitost ve chvíli, když je dítě uloženo v kočárku. Správně by matky měly držet dítě v náručí, když třeba jedou výtahem. Nikdy totiž neví, kdy se dveře výtahu zavřou a skřípnou kočárek.


Stejně tak když přecházíte křižovatku, měl by jet kočárek vedle vás a ne před vámi. Je totiž nižší než vy, a tak ho řidiči v autech snadno přehlédnou.


7. Špatné houpání dítěte


Když děti dlouho pláčou, matky je často začnou nervózně houpat. I když to nemyslí nijak špatně, tak při zběsilém houpání mohou nadělat hodně neplechy. Děti mají slabé krční svaly a měkčí mozky než dospělí, a tak může nastat syndrom otřesených dětí, který někdy vede až k postižení nebo smrti miminka.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Libuše 10:38 28.07.2019
Jako vždy a v téměř všem, nelze paušalizovat, optimální dobu kojení jsme s manželem považovali za 6 měsíců, jestli ňadro, nebo láhev, nebylo vůbec určující.
Petra 19:02 27.07.2019
Nesouhlasím s názorem že kojene dítě si zvykne na láhev a bude odmítat pak prso, obě děti sem kojila a občas dala láhev a bylo to v pohodě,ba naopak i po lahvi vyžadoval prso, bohužel když nebylo mliko tak museli vzít a milost lahev