Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Potkaly jste fajn chlapa a kromě nového partnera jste získaly také novou roli? Být dobrou macechou není jednouchá věc. Pomůžeme vám vyhnout se začátečnickým chybám, kterých se nevlastní rodiče často dopouští.

7 nejběžnějších chyb, kterých se dopouští nevlastní rodiče

matka a dcera
zdroj: Getty Images matka a dcera
aktualizováno 30.10.2018, 16:28 | 30.10.2018, 16:28 | Tereza Majzlíková

Potkaly jste fajn chlapa a kromě nového partnera jste získaly také novou roli? Být dobrou macechou není jednouchá věc. Pomůžeme vám vyhnout se začátečnickým chybám, kterých se nevlastní rodiče často dopouští.

Špatné vztahy s nevlastními dětmi vám můžou kompletně zničit vztah. Jak si k partnerovým dětem najít cestu a čemu je nutné se vyvarovat?

 

1. Kritizujete matku dítěte


Na tohle si dejte setsakramentský pozor. Děti jsou velmi citlivé a uši mají všude. I malá nevinná poznámka je může pořádně zabolet a výrazně oslabit vaše sympatie. Pro dítě je jeho matka svatá a i kdyby byla vaše kritika na místě, dítě to s největší pravděpodobností neuzná a nepochopí.


2. Měříte dvojím metrem


Pokud také máte děti, musíte se zaměřit na to, abyste mezi jimi a nevlastními dětmi nedělaly rozdíly. K cizím dětem býváme většinou přirozeně kritičtější než k těm vlastním a tak je potřeba, abyste se na to vědomě zaměřily. Tresty i odměny by měly být pro všechny stejné a měly byste se na nich předem shodnout se svým partnerem.

 

Rodina
(Foto: Getty Images)


3. Nejste s partnerem za jedno


Je důležité, abyste se s partnerem na výchově shodli a drželi spolu. Když dítě vycítí, že nejste za jedno, ihned bude zkoušet, kam až může zajít.

 

4. Narušujete vztah dítěte s otcem


Předtím, než jste do vztahu vstoupily, měl váš partner s dítětem zavedené určité zvyky. Snažte se jim je nenarušovat a dopřejte jim někdy trochu času o samotě. Nevlastní děti můžou mít pocit, že jim tátu kradete a můžou na vás žárlit. I když se vám možná některé výchovné metody nezdají, rozhodně je násilně neměňte. Prodiskutovat je můžete s partnerem v soukromí.


5. Snažíte se si dítě koupit


Chcete se mu zalíbit a koupíte mu všechno, na co si ukáže a povolíte mu i to, co mu jeho vlastní rodiče běžně zakazují. Nejen, že tím podkopáváte autoritu rodičů, ale stejně tím nezajistíte, že vás bude mít dítě rádo. Zkuste si k němu najít cestu jinak. Třeba si s ním zahrajte oblíbenou hru nebo ho naučte něco nového.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nesnášíte partnerovy děti? Jste zlá macecha?

VÁŠ PŘÍBĚH: Děti mého muže mě nenávidí
Trpké bývá soužití s nevlastní dceruškou6. Necháte si všechno líbit


Ve snaze zachovat dobré vztahy s dítětem raději mlčíte, kdykoliv na vás slovně zaútočí nebo se chová neslušně. Cesta vede jinudy. V klidu a s úsměvem mu vše vysvětlete. V takovém případě je nejlepší, když se vás zastane také partner. Dítě musí vědět, že si na vás nesmí dovolovat.

 

7. Máte nereálná očekávání


Jdete do toho naplno a už teď se těšíte, že budete jedna velká šťastná rodinka. Dítě vás nepřijímá, ať děláte, co děláte, a váš sen se rozpadá jako domeček z karet. Uvědomte si, že to chce čas. Pro nevlastní dítě je situace stejně těžká jako pro vás a oba potřebujete trochu času to strávit a rozdýchat.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře