Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bedřich z Ulice má nervy na pochodu od chvíle, kdy ho Jindra opustila. Je nešťastný z toho, že přišel i o dceru Ladu a tlačí na Jindru, aby mu ji půjčovala co nejčastěji. Bývalí partneři o dceru teď doslova bojují, což je bohužel pro mnoho párů v ...

7 zásad, jak při rozchodu neublížit dětem

Seriál Ulice: Bedřichovi dochází trpělivost...
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Bedřichovi dochází trpělivost...
aktualizováno 29.10.2018, 16:17 | 29.10.2018, 16:17 | doma.cz

Bedřich z Ulice má nervy na pochodu od chvíle, kdy ho Jindra opustila. Je nešťastný z toho, že přišel i o dceru Ladu a tlačí na Jindru, aby mu ji půjčovala co nejčastěji. Bývalí partneři o dceru teď doslova bojují, což je bohužel pro mnoho párů v podobné situaci typické. Jaké zásady by rodiče měli dodržovat, aby se jejich rozchod nepodepsal na dětech?

I když je Lada malá, celou situaci nepochybně vnímá. Častá změna prostředí a nervózní rodiče pro ni mohou být stresující. Starší děti rozchod rodičů prožívají o to intenzivněji a je velmi důležité, aby se rodiče zamysleli nad tím, jak zařídit, aby se jich nepříjemnosti spojené s rozchodem co nejméně dotkly.

 

 

Pokud procházíte rozchodem, snažte se dodržovat tyto zásady:

 

1. Nepomlouvejte partnera před dětmi


I když vám partner ublížil a rozchod vás bolí, ušetřete děti detailů typu "kdyby si tatínek nenašel novou paní, byli bychom stále všichni spolu". Udržte své emoce na uzdě a raději se vypovídejte kamarádce. Snažte se svého partnera kvůli dětem respektovat, i když to může být ze začátku těžké.

 


2. Dejte jim pocit, že jsou milováni


Pro děti je toto období stejně těžké jako pro vás a potřebují cítit vaši lásku. Zdůrazněte jim, že o rodiče rozhodně nepřicházejí a budou je mít pořád stejně rádi. Dejte jim najevo, že rozchod není jejich chyba a věnujte jim více času než obvykle.


3. Nesoutěžte s bývalým partnerem o to, kdo je lepší rodič


Nesnažte se jejich ztrátu kompenzovat dárky a rozmazlováním ve snaze stáhnout je na svou stranu. Nadále se snažte dodržovat stejná pravidla jako před rozchodem. Týká se to běžných záležitostí jako například odchodu do postele v konkrétní hodinu.


4. Promluvte si všichni společně


Vaše rozhodnutí oznamte dětem společně. Domluvte se s partnerem předem, co přesně dětem řeknete. Situace by za žádnou cenu neměla sklouznout k hádce nebo výčitkám. Dejte dětem najevo svou lásku a ujistěte je, že vše bude zase v pořádku a tátu i mámu uvidí kdykoliv budou chtít.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak dítěti oznámit, že se rozvádíme?

10 životních omylů, které vás zaručeně dovedou k rozvodu! Vyhněte se jim

Jak se vyrovnat s rozchodem: Co dělat a čemu se vyhýbat obloukem

 

5. Nedávejte dětem falešnou naději


Pokud víte, že je vaše rozhodnutí trvalé, nenechte děti, aby si myslely, že jednou bude vše jako dřív. Nezatajujte před nimi žádné změny, které chystáte - například stěhování nebo změnu školy.


6. Buďte trpělivé


Je možné, že děti budou vzteklé, nepůjdou vašim rozhodnutím naproti nebo se například zhorší ve škole. Buďte shovívavější než obvykle. Mluvte s nimi a přemýšlejte dvakrát, než je potrestáte. Nic si nevyčítejte. Chce to jen čas.

 

 

7. Dovolte dětem navštěvovat partnera


Dejte si velký pozor, abyste s dětmi citově nemanipulovaly tím, že jste smutné, když odchází na víkend k partnerovi. Vaše dítě by se nemělo cítit provinile, když bude chtít druhého rodiče navštívit nebo mu třeba zavolat. Nemělo by se o něm bát před vámi mluvit, aby nezranilo vaše city.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře